Nejnovější zprávy: Začala rekonstrukce Čiperovy vily, vznikne zde kulturní a kreativní centrum ​Památník rodáka z Hrachovce kardinála Bauera září novotou

Fejeton

Fejetony Honzy Filgase z cyklu Mamá: Každou pomoc násobně vrátí

​Mamá (rozuměj matka, maminka, mamka, máti, máma)


Autor: Ilustrační foto

Když já vás nechci otravovat… Mamá v podobném duchu reaguje když se jedná o práci, aktivitu nebo úkol, který sama nezvládne. S přibývajícími léty se logicky frekvence těchto momentů zvyšuje.

V šedesáti devíti letech už sama padesát metráků uhlí do kolny prostě nesklidí, s přerostlou metrovou trávou na zahradě si taky neporadí – v tomto případě snaha kolabuje už při marných pokusech o nastartování křovinořezu. Další pomoci je zapotřebí s technikou, moderní doba přináší velké výzvy v podobě online komunikace, internetového sčítání lidu, rezervace na očkování apod.

Armáda pomocníků je ale vždy připravena. Čtyři děti, tři snachy, jeden zeť, deset vnoučat (z toho polovina „práceschopných“), ochotní sousedé, kamarádi, známí a přátelé, to je vážně početná parta, která zastane kus roboty. Všichni pomáháme rádi. Víme moc dobře, že odměna nás nemine. Nikoho.

Mamá totiž každou pomoc násobně odplatí. Věku navzdory pořád zastane hromadu práce. Ne každý by to dokázal. Chucka Norrise by stejné penzum práce unavilo, Jarda Jágr by skončil na kapačkách, ministra Havlíčka alias Sony Káju by vezli rovnou na ARO.

Co tedy mamá dokáže? Čím se umí revanšovat za pomoc?

Když se komukoliv z nás pokazí pračka, ráda vypere, vyžehlí. Její komínky s prádlem by před nastoupenou jednotkou a rozvinutou zástavou pochválil i psychopatický despota, major Borovička z Tankového praporu.

Pohlídá vnoučata, bere všechny, kdykoliv, kohokoliv, malé, střední i větší. Ztráty na životech při jejím hlídání zatím nula, úrazy v zanedbatelném počtu.

Nabízí i pedagogické schopnosti. Mamá, to je vlastně předchůdce UčíTelky. Její zásluhou umí všichni vnuci napodobit zvuky zvířat dřív než jejich vrstevníci.

Všechny své občasné pomocníky Mamá zásobuje dary svých zahrádek (má tři). Takže rozdává čerstvý hrášek, rajčata, ředkvičky, kedlubny, jahody, cibuli, česnek, dýně, pažitku, maliny, mrkev, brambory, jablka, hrušky, třešně a další pochutiny. V hlavní sezoně nám všem rajčata lezou i ušima.

V zimním období se odměna za dobré skutky transformuje do zavařenin všech výše uvedených pochutin. Největší její hity jsou dýně a broskve. A samozřejmě nakládačky.

V posledním roce rozdala svým bližním asi tisíce domácích vajíček. Ani jeden záprdek v nich nebyl.

Sečteno, podtrženo. Mamá má pořád co nabídnout.

Vše nasvědčuje tomu, že přestože jsme v přesile, nikdy nebudeme schopni svojí občasnou drobnou pomocí vyvážit to, co ona dělá pro nás.

Související články