Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Byznys

Kovárna VIVA zvýšila své tržby. Patří mezi největší zápustkové kovárny v ČR

Tržby Kovárny VIVA dosáhly v loňském roce 2,4 miliardy korun, což je o 6,5 % více než v předchozím roce. S produkcí přesahující 29,3 tisíc tun si stále udržuje pozici největší zápustkové kovárny v České republice a posiluje svoji pozici v Evropě.


Autor: facebook Kovárna VIVA

Obor kovárenství, ale i jiná odvětví, se v roce 2023 potýkaly s poklesem poptávky v eurozóně, kolísáním cen energie, vysokou inflací a přetrvávajícím nedostatkem pracovníků na trhu práce. „Naše společnost dokázala i přes tyto významné vlivy realizovat růst tržeb, podařilo se mírně navýšit hospodářský výsledek a zlepšit finanční stabilitu ve srovnání s předchozím rokem,“ uvedl výkonný ředitel Kovárny VIVA František Červenka a doplnil, že hlavním důvodem bylo zejména plnění zpožděných zakázek zákazníků kovárny z období nestability dodavatelsko-odběratelskéko řetězce a vhodně zvolená strategie společnosti se zaměřením na růst efektivity výroby.

Z hlediska tržeb došlo ve srovnání s rokem 2022 v Kovárně VIVA k meziročnímu navýšení o 6,5 % na částku 2,4 miliardy korun. „Nejdůležitějším trhem pro firmu zůstává EU, konkrétně pak koncernové závody skandinávských firem v ČR, Polsku, Německu a Švédsku,“ vysvětlil František Červenka. I přes nestabilitu trhu ale Kovárna VIVA nepolevila v investicích. „V oblasti investic jsme pokračovali v modernizaci našich výrobních procesů a realizovali jsme investiční akce za 62 mil. Kč. Nejvýznamnější investicí byla modernizace kovací linky LVH 2500, která zajistí růst kapacity a zvýšení efektivity výroby, dodal Červenka.

Pro rok 2024 jsou v plánu další investice do obnovy a modernizace kovacích linek a do produktivity výroby v objemu 129 milionu korun. „Po loňském roce, v kterém ekonomika eurozóny procházela poklesem poptávky, očekáváme mírný růst v druhé polovině roku 2024,“ nastínil výhled František Červenka.

Kovárna VIVA i přes současnou celoekonomickou situaci pokračuje v náboru nových zaměstnanců. Aktuálně hledá operátory kovacích linek a další výrobní profese. Volné pozice i pestrou nabídku zaměstnaneckých benefitů zveřejňuje na svém webu.

O FIRMĚ

Kovárna VIVA vyvíjí a vyrábí díly pro světové koncerny jako jsou Scania, Bosch, ZF Group, Poclain Hydraulics či Kion. Sídlí v místě původních strojíren ZPS Zlín v bývalém baťovském areálu a společně s několika dalšími firmami dlouhodobě usiluje o rozvoj a zachování průmyslové výroby na Zlínsku a udržování baťovských tradic. Kovárna VIVA a.s. je členem skupiny Třinecké železárny – Moravia steel.