Nejnovější zprávy: Karolinka už nechce výpadky dodávek vody. Na čerpací stanici vyměňují dosluhující čerpadla ​Nábor do registru dárců kostní dřeně pokračuje na Valašském záření

Společnost

Bývala fotbalistka Jana Tkadlecová láká turisty na Luhačovicko a Zlínsko

​Manažerka destinace Zlínsko a Luhačovicko Jana Tkadlecová křižuje kraj v autě, na kole i pěšky a hledá cesty, jak nabídky zážitků a služeb pro návštěvníky sjednotit a vylepšit.


Autor: Ivan Dostál

Před časem úplně změnila profesi a začala s nadšením sobě vlastním objevovat a propagovat region, odkud pochází. Pro čtenáře má spoustu doporučení, kam se mohou ve Zlínském kraji vydat.

Nejprve si ujasněme, odkud kam destinace Zlínsko-Luhačovicko sahá?

Naši destinaci najdete ve východní části Zlínského kraje a je to geograficky velmi pestré území. Na západě nás lemují Chřiby, na severu Hostýnské vrchy, oblast protíná Vizovická vrchovina a u hranic se Slovenskem se nachází chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty. Jde o jednu ze čtyř destinací v kraji a vlastně kopíruje území bývalého okresu Zlín. Patří k nám města Luhačovice, Valašské Klobouky, Uherský Brod, Vizovice, Otrokovice, Zlín a samozřejmě jejich okolí.

Najít výstižné pojmenování takové směsice zajímavých míst asi nebylo snadné?

Vybrat jednotný název, který by zahrnul tu rozmanitost, bylo opravdu těžké. Zlínsko-Luhačovicko je kompromis, pod který spadají i další zajímavá místa, jako je Slavičín nebo Brumov-Bylnice.

Co je váš největší návštěvnický tahák?

V rámci destinace i celého kraje je to samozřejmě Zoo Zlín, která je se svými téměř 800 tisíci návštěvníky na předních místech i v celostátních statistikách. Mám velkou radost, že už pár týdnů je Zoo Zlín naším novým členem. Tato spolupráce má potenciál posunout dopředu celou destinaci. Je škoda, aby lidé po návštěvě zoo hned odjížděli zpátky domů. Rádi bychom je v kraji zdrželi a ukázali jim další zajímavá místa. Třeba nedaleký hrad Lukov nebo město Zlín a jeho atraktivity.

A co stojí na opačném pólu? Máte osobní tip na nějaký krásný, dosud neobjevený kout, kde by si turisté užili občas i klidu a ticha?

Takovým místem jsou pro mě Valašské Klobouky. Tady ještě cítíte tu autentickou, syrovou přírodu, je to takový utajený skvost. Zdejší infocentrum je zároveň regionálním obchůdkem a troufnu si říct, že krásnější turistické informační centrum v naší zemi jen tak nenajdete. Dalším tipem je procházka na magickou horu Klášťov a návštěva Památníku Ploština. Tato národní kulturní památka dostala nedávno moderní kabát a je obklopená nádhernou krajinou. Ovšem je třeba si uvědomit, že je to pietní místo, kde nevyhrává hudba u stánků s rychlým občerstvením. Svačinu si musíte sbalit s sebou.

Když se vrátíme do Bílých Karpat na hranici se Slovenskem, tady se infrastruktura cestovního ruchu teprve pomalu buduje. Co byste nám doporučila vyzkoušet?

Už za Vsetínem se můžete na kole vydat cyklostezkou Bevlava, která vás z Valašska zavede nádhernou krajinou až před Trenčín, kde se napojuje na Vážskou cyklomagistrálu. Tato stezka z Moravy na Slovensko je stále oblíbenější, takže za krásných letních dnů tady může být poněkud plno. Přesto určitě stojí za to se po ní projet a kochat se sady, lesy, říčkami i skálami. Je to zážitek!

Jak turisté, cyklisté či běžci poznají, že právě překročili hranice destinace Zlínsko a Luhačovicko?

Doufám, že nijak. Návštěvníci by vůbec neměli řešit, jestli jsou zrovna u nás, na Slovácku nebo už vstoupili na území Kroměřížska či Valašska. My nejsme konkurenti, spolupracujeme na některých projektech a akcích. Také jsou všechny čtyři oblasti pod Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy, která má na starosti celý Zlínský kraj. Všichni se snažíme o totéž: aby se tady návštěvníkům líbilo a jezdili k nám opakovaně.

Jaké jsou největší výzvy, kterým jako manažerka destinace čelíte?

Ve své roli nejsem dlouho, proto je pro mě teď největší výzvou poznat důkladně celé Zlínsko a Luhačovicko. Nejen zajímavá místa, památky, lokality, ale hlavně lidi, kteří v cestovním ruchu pracují. Podnikatele, správce, hoteliéry, zástupce institucí, nadšence a dobrovolníky. Kvalitní služby jsou základem úspěchu, bez nich se nemůžeme rozvíjet a zlepšovat. Významnou roli hrají také turistická informační centra, kde vám nejlépe poradí, kam nebo kudy se vydat za zážitky.

Jaké novinky jste připravili pro letošní sezonu?

Letošním hitem jsou bezpochyby zrekonstruované Sluneční lázně v Luhačovicích. Původně šlo o Vodoléčebný ústav a Říční a sluneční lázně v areálu, který byl dokončen v roce 1903. Je až neuvěřitelné, jak se podařilo tento chátrající komplex budov zachránit a zachovat zde dobovou lázeňskou atmosféru. Určitě se přijeďte podívat a nahlédněte i do muzejních expozic. Myslím, že potom budete mít architekta Dušana Jurkoviče ještě raději, a také pochopíte, čím vším se při pobytech v Luhačovicích inspiroval hudební skladatel Leoš Janáček. Celé lázeňské město Luhačovice stojí za návštěvu, jsou zde připraveni dokonce i na školní výlety.

To je zajímavé. Vidíte v organizovaných návštěvách školáků nějaký potenciál?

Rozhodně ano! Spousta organizací a památek má vlastní edukační programy pro děti od základních po střední školy. Ať už jsou to muzea, hrady, farmy, dokonce i firmy. Třeba Rudolf Jelínek má exkurzi do ovocných sadů, která je velmi oblíbená. Prostřednictvím zajímavých prohlídek mohou děti poznávat svůj kraj a pak třeba přemluví rodiče, aby se s nimi na některá místa vrátili.

Třeba na některý z hradů?

Hrady jsou v létě skvělým cílem cesty. Je z nich krásný výhled do krajiny a ještě se něco zajímavého dozvíte. Už jsem zmínila hrad Lukov, pak máme v destinaci rekonstruovaný hrad Malenovice s úžasnou interaktivní expozicí zvířat a také hrad Brumov, který právě letos slaví 800 let od první zmínky o hradu. Navíc je to od roku 2001 oficiální strážní hrad Valašského království.

Zatím jsme nezmínili město Zlín. Je něco nového pro turisty a návštěvníky i na jeho území?

Zlín je moje oblíbené město. Má nádhernou architekturu, zelené parky, pohodovou atmosféru a spoustu kulturních akcí. A k tomu fenomén Baťa, za kterým cestují lidé zdaleka. My jsme společně s Městem Zlín připravili projekt Baťův region, který sdružuje všechny subjekty, které se tímto tématem zabývají. Sjednotili jsme nabídku všech míst, vytvořili jsme webovou stránku, tištěného průvodce a najednou vznikl rozcestník, který pomůže zájemcům o Baťův odkaz, aby se rychle a jednoduše zorientovali v té velké nabídce nejen na území Zlína, ale i Otrokovic, Luhačovic a dalších lokalit. Místní možná mají někdy pocit, že už je přebaťováno, ale když přijíždíte do Zlína poprvé, ten pohled na tovární areál, baťovské domky a tu spoustu zeleně vás prostě ohromí. Natož když se vydáte ke kořenům této legendy.

Celé léto se budou v regionu konat hojně navštěvované akce. Na kterou se chystáte?

Je těžké si vybrat, protože léto je opravdu plné slavných akcí. Lážo Plážo Fest v Otrokovicích a Valašské Kumštování ve Valašských Kloboukách bych ráda navštívila, na Vizovické Trnkobraní jezdím už léta. Pro návštěvníky bude velmi atraktivní samozřejmě i 53. ročník Barum Rally, která k naší oblasti neodmyslitelně patří.

Ve vašem životopise je jedna položka, která zaujme asi každého. Hrála jste dva roky fotbal za klub Bayern Mnichov...

Tak to už je hodně dávná historie. (smích) Ale zkušenosti a zážitky, které jsem si z Bayernu odvezla, jsou k nezaplacení a čerpám z nich doteď. Takže fotbal je moje srdcovka, ale mám ráda sport v jakékoliv podobě. Když to vztáhnu k mé současné práci, o které si povídáme, tak celá destinace je jako stvořená pro aktivní dovolenou. Před nedávnem se tu natáčel pořad České televize Cyklotoulky. Setkání se sportovním moderátorem Standou Bartůškem a parasportovcem Zbyňkem Švehlou, který na svém handbiku projížděl naše cyklostezky, pro mě byl velký zážitek. Oba to jsou velcí sympaťáci! Jen mě trochu svrběly nohy, nejraději bych tou nádhernou krajinou jezdila s nimi, ale tady byla moje role spíše produkční. Tak třeba příště.

Vaše rodina patrně nemůže trávit víkendy na gauči, že?

Máme tři děti a je dost obtížné se ve volném čase zavděčit všem. Ale máte pravdu v tom, že aktivní pohyb je stále součástí života celé rodiny. Já nejvíce dobíjím baterky v přírodě, mám ráda pěší túry, běh, projížďky na kole po cyklostezkách nebo i v lese na pumptracku, kterých roste jako hub po dešti. Nejvíce ze všeho bych si ale přála, abychom všichni začali více chodit pěšky. Naše destinace je pro pěší turistiku jako stvořená a já chci tuto přívětivost podporovat i v dalších letech. Když jdete pěšky, můžete si cestou všímat detailů, které vám z auta, vlaku nebo při jízdě na kole snadno uniknou.

Takže místo dovolené v exotickém resortu by se lidé měli vydat poznávat rodnou hroudu?

Moře a teplo jsou fajn, třeba jednou za několik let. Ale do přírody můžete chodit kdykoliv a určitě pořídíte také spoustu fotek na sociální sítě, které vám budou ostatní závidět. (smích) Díky své nové práci jsem si uvědomila, jak moc je pro mě důležité, aby moje děti znaly kraj, odkud pocházejí. Proto letošní dovolenou chceme strávit někde za humny. Je tady všude moc krásně a nakonec nejlepší koupání je jen kousek od nás na Štěrkovišti v Otrokovicích. Mají tam šlapadla, půjčovnu paddleboardů, nová hřiště, a přitom tam není hlava na hlavě. Tak proč letět na druhý konec světa?

JANA TKADLECOVÁ

● Je jí čtyřicet let.

● Manažerka destinace Zlínsko a Luhačovicko.

● Pracovala v soukromých firmách, hospodářské komoře nebo v europoslanecké kanceláři.

● Snaží se být vždy pozitivní a všechny životní situace bere jako příležitost posunout se dál.

● Má partnera a tři děti. Slova jako nuda nebo volný čas nemá ve svém slovníku.

● Sportovkyně tělem i duší, bývalá fotbalistka Bayernu Mnichov.

● Ráda běhá, jezdí na kole nebo chodí po horách.

Destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko

● Vznikla v roce 2017.

● Jejím úkolem je společně s partnery tvořit, propojovat a rozvíjet nabídku cestovního ruchu v destinaci.

● Na webových stránkách www.zlinsko-luhacovicko.cz najdete spoustu tipů na výlety i zajímavá místa v regionu.