Uherské Hradiště ožije Slováckými slavnostmi vína
Uherské Hradiště se letos opět stane centrem jedné z nejvýznamnějších kulturních událostí regionu, Slováckých slavností vína a otevřených památek. Tato lidová slavnost, která spojuje tradiční hodnoty Slovácka s vinařstvím a historickým dědictvím, se uskuteční ve dnech 7. a 8. září 2024. Program však odstartuje již v pátek 6. září.
Tradiční folklór a pestrý program
Slovácké slavnosti vína jsou již od roku 2003 neodmyslitelnou součástí kulturního kalendáře Uherského Hradiště. Město ožije tradičními kroji, zpěvem a tancem, které budou k vidění nejen na 12 připravených pódiích a stanovištích, ale také v ulicích města. Největším lákadlem pro diváky bude opět krojovaný průvod městem, kterého se letos zúčastní přes 3 tisíce krojovaných z takřka 50 měst a obcí. Své umění ukáží stovky účinkujících z mnoha desítek folklorních souborů, cimbálových muzik, dechových hudeb, pěveckých sborů, hudebních a tanečních skupin, z nichž mnohé v průběhu víkendu vystoupí opakovaně. K tomu se po oba dny v celkem asi 300 stáncích po celém městě prezentují vinaři, jarmarečníci či lidoví řemeslníci.
„Kdo má rád víno, folklor, tradice a historii, nemůže být v ty dny šťastnější. Jsme na slavnosti velmi hrdí. Jejich smysl nespočívá jenom v tom, předvést všechny krásy Slovácka, tím hlavním je společná oslava tradic, odkazu našich předků a našich kořenů. A spontánnost, se kterou se v průběhu slavností dá setkat takřka na každém kroku, je pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Velmi si vážím všech, kdo se podílejí na tom, aby událost takového rozměru mohla v našem městě vůbec být. Za úspěšnou organizací není jen náš zkušený tým, který slavnosti připravuje každý rok, ale je to výsledek spolupráce a obrovské sounáležitosti lidí z města a celého regionu. Zároveň, díky Dnům evropského dědictví, nabízíme možnost nahlédnout do minulosti prostřednictvím otevřených památek a třeba se i dozvědět něco nového o architektuře a historii města. Všem majitelům či správcům památek patří díky za to, že tuto věc umožňují, vyjádřil se starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.
Novinky
Novinkou letošního roku je stanoviště města Uherského Brodu u bývalého justičního paláce (Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště) v rámci sobotní prezentace mikroregionů, nebo také premiérové představení Horňácka, kterému bude patřit hlavní pořad Slavnostního zahájení slavností s názvem Chodníčky horňáckých písní (pátek 6. 9. 20:00 hodin)
V prostorách Reduty bude k vidění výstava autorky Adély Zajícové, rodačky z Uherského Hradiště, s překvapivým názvem i obsahem - Slavnosti vína v komiksových obrázcích.
Další novinkou je konání pravoslavné liturgie na Výšině sv. Metoděje (neděle 8. 9. 10:00 hodin)
Průvod a jarmark:
Jedním z největších lákadel pro diváky je krojovaný průvod, letos s podtitulem Víno a tanec, ve kterém jdou všechny zúčastněné mikroregiony – těch je spolu s Uherským Hradištěm celkem 9. Trasa průvodu povede jako každý rok od sklepů ve Vinohradské ulici až na Masarykovo náměstí. Řazení průvodu bude následující: Uherské Hradiště - Uherský Brod - Buchlov - Za Moravú - Ostrožsko - Veselsko - Staroměstsko - Dolní Poolšaví - Bílé Karpaty - Východní Slovácko - hosté.
Návštěvníci se mohou těšit na Hradišťský jarmark na Masarykově náměstí, kde se budou moci setkat s nabídkou několika desítek výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla. Jarmark je samozřejmě doplněn také o rozmanitou nabídku jídel a pití.
Ochutnávky vína:
Milovníci vína si přijdou na své už v pátek 6. září, kdy bude na Masarykově náměstí otevřen Vinný stan, kde ochutnávku vín nabídnou vinaři ze Sadů, v pátek za doprovodu cimbálové muziky Ohnica a v sobotu CM muziky Bálešáci ze Starého Města.
V rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek je největší vinařskou akcí nedělní „Oslava vína v Redutě", kterou pořádají vinaři z Mařatic. Pro milovníky vína bude připravena prezentační prodejní výstava za účasti známých vinařství, např.: Dvůr pod Starýma horama z Boršic, Jančurovo rodinné vinařství z Kudlovic, Vinařství Josef Škopík z Blatnice pod sv. Antonínkem či Vinařství Jakubík ze Zlechova. Chybět nebudou ani zástupci Bzence, Vinařství Kněží hora a Vinařství Petr Bunža, dále Vinařství Tomáše Juráka z Nedakonic, vinařství VITIS a Žerotín, obě ze Strážnice a samozřejmě pořádající Vinaři Mařatice.
Na Oslavu vína v Redutě je vstup zdarma, zájemci si budou moci zakoupit koštovku a katalog, ochutnávat se bude za pomyslné mince v ceně 10 korun, zajištěno je občerstvení. Při hezkém počasí se bude dát posedět a koštovat skvělá vína i na nádvoří Reduty. Atmosféru příjemného prostředí provoněnou vínem ještě vylepší Cimbálová muzika Jaroslava Čecha. Začátek je v neděli 8. září v 9:30 hodin a potěšit se výběrem vín ze Slovácka bude možné až do 14 hodin.