Nejnovější zprávy: ​Škola vaření Bistrotéky Valachy má novinky. A stále častěji ji navštěvují muži Zlín znovu reguluje hazard novou vyhláškou

Byznys

​Účetní jsou poloviční ajťáci, říká průkopnice digitalizace v účetnictví Ivona Huňková z Uherského Hradiště

Ivona Huňková z Uherského Hradiště začínala jako účetní při studiu vysoké školy doma v obýváku. Dnes řídí vlastní firmu Euregnia, která je průkopníkem digitalizace, inovací a využívání umělé inteligence v oblasti účetnictví, daní, dotací a ekonomického poradenství.


Autor: Martin Štecher

Svoji první fakturu za vedení účetnictví vystavila Ivana Huňková v minulém tisíciletí. Kancelář z neomezeným přístupem do ledničky měla tehdy u maminky v obýváku. Po bezmála čtvrtstoletí v oboru získala na konci loňského roku Cenu za inovativní řešení v 16. ročníku Ocenění českých podnikatelek.

Co pro vás ta cena znamená?

To ocenění bylo pro firmu Euregnia, tedy patří i všem mým spolupracovníkům. Samozřejmě mě to potěšilo. Moderní technologie a inovace, které stále více využívají AI, jsou velkou výzvou do budoucna. I my jsme si ve firmě ale prošli několika luxusními slepými uličkami. Dva roky jsme dělali analytickou vývojovou práci pro oblast digitalizace a automatizace agend, stálo to strašně moc času a peněz, ale jedna z těch cest byla nakonec správná. A to rozhodlo. Bylo zpočátku těžké některé myšlenky protlačit přes všechny lidi do toho zapojené, ale dnes už jsme díky tomu o level výš než jiné firmy. Ovšem ty nás začnou brzo dohánět.

Účetní současnosti už asi nepotřebují kalkulačku a řadu šanonů?

To určitě ne. S papírovými fakturami v aktovce už se k nám nechodí, to bych definitivně zrušila. Účetní je dnes napůl ajťák a taky školy tomu už přizpůsobují výuku kombinováním ekonomických a IT oborů. Účetní doklady k nám přicházejí opatřené spoustou metadat, které usnadňují jejich zpracování a předávání informací. Provozujeme vlastní softwary a pracujeme i s programy klientů. Když si vzpomenu, jak jsem jednou přebírala papírové účetnictví od pána s klotovými rukávy, připadá mi to skoro neuvěřitelné. A přitom je to jen dvacet let. Ovšem musím dodat, že mu tenkrát všechny účty seděly do halíře.

Dříve studovaly ekonomku hlavně holky a práce na účtárně nepatřila k těm nejprestižnějším. Mění se to?

Naštěstí ano. Práce účetní dříve nebyla zrovna společensky oceňovaná jako povolání, o kterém by někdo zvlášť snil. Navíc ho před časem ještě devalvovaly rekvalifikační kurzy, které vyrobily spoustu nešťastných lidí. Účetnictví, daňové a dotační poradenství, to je běh na dlouhou trať a pořád je třeba se učit. V dnešní době právě ve spojitosti s IT je tento obor velmi perspektivní a přináší úplně jiné možnosti. Navíc přitahuje stále více kluků. I u nás ve firmě potřebujeme velmi slušnou znalost IT procesů, ale k tomu je důležité mít i tu dobrou znalost účetnictví. A je jedno, jestli jde o středoškoláky nebo vysokoškoláky. Když máte dobrý základ, všeobecný přehled, spoustu věcí se v praxi naučíte.

Zkracují moderní technologie dobu zpracování dokladů?

Účetní už nejsou jen kronikáři, kteří zapisovali, kdy dojelo auto na bránu, kolik dovezlo materiálu a co se z něj vyrobilo. Až po měsíci dvou se pak management dověděl, co se vlastně ve firmě stalo. Teď už jsou moderní programy schopné poskytovat informace v reálném čase, dokonce některé kroky předvídat a zapojovat do účetnictví už v okamžiku, kdy se o projektu teprve přemýšlí. Takže nejen že se zkracuje doba zpracování dokladů, ale řada věcí se dá přednastavit ještě předtím, než se reálně stanou.

Co vám nejvíce pomohlo při rozvoji podnikání?

Vlastně to byly vždycky nějaké krize, ze kterých se vyklubala příležitost skokově vyrůst. Pronájem první vlastní kanceláře, první zaměstnanci, složení zkoušek na daňového poradce i založení vlastní firmy byly ty základní kameny. A pak to byly vždycky chvíle, kdy jsme se museli v rekordním čase naučit něco, co jsme dosud neuměli. Vzpomínám si, jak jsme během několika dnů zvládli pro firmu s padesáti zaměstnanci udělat mzdy a DPH na softwaru, který jsme neznali a museli jsme ho kompletně nastavit. Díky této zvládnuté výzvě jsme nakonec pro firmu dělali i controlling, úvěrování, finanční řízení, reporting i zastupování na představenstvu, což předtím striktně odmítali. Od té doby vím, že každý problém má řešení, a všechno zvládneme, když se mi o tom podaří spolupracovníky přesvědčit.

Máte mezinárodní klientelu, která možná vnímá digitalizaci jako přirozenou cestu. Daří se vám získávat firmy i v našem kraji?

Náš obor je hodně konzervativní. Je důležité, aby se podnikatelé včetně velkých firem nebáli mít účetnictví v cloudech a outsourcovat řadu specifických činností. My jsme v Euregnii měli potřebné technologie už před covidem, ale manažeři a podnikatelé tady na to nebyli vůbec připraveni. Stačily dva roky covidu a najednou to chtějí všichni. Dříve jsem si jezdila pro zakázky do Prahy, do Brna nebo mě oslovovali zahraniční klienti, ale postupně to probublalo až do místních firem. Je to dané i tím, že se do vedení podniků ve Zlínském kraji dostávají mladší lidé, často se zahraniční zkušeností, pro které je normální mít tým poradců a delegovat činnosti na odborníky i mimo firmu.

Jak se vám podařilo skloubit podnikání s mateřstvím?

Měla jsem ve firmě tříletou pauzu, díky podpoře svých spolupracovníků všechno jelo dál i bez mé přítomnosti. Ovšem skutečnost nebyla tak jednoduchá, to bych nebyla já. V roce 2014 jsem byla totiž zvolena předsedkyní Hospodářské komory Zlínského kraje a za pár týdnů na to jsem porodila syna. Takže jsem péči o dítě kombinovala s novou prací, a to na úrovni krajských institucí, velkých firem, ministerstev. Byla jsem i členkou představenstva Hospodářské komory ČR za Vladimíra Dlouhého. Takže se mi otevřely úplně jiné obzory, vyšlapávala jsem si novou cestu, na které jsem potkala řadu velmi inspirativních osobností. Velmi to ovlivnilo můj pohled na byznys.

A z tohoto světa jste se vrátila zpátky do Uherského Hradiště?

Vrátila, ale nebylo to také tak jednoznačné. Měla jsem v té době nabídky odejít do politiky nebo velkých firem a věřím, že bych tam uspěla. Ale já jsem se rozhodla zůstat a veškerou svou energii jsem dala do budování vlastní firmy. Za posledních pět let se z Euregnie stala mezinárodní konzultantská firma s dotačním oddělením, IT specialisty, projektovými manažery, analytiky. S touto novou sehranou partou dokážu stále posouvat hranice možností, zvláště když jsme se stali lídry v oblasti využívání nových technologií. Ta mnohaletá dřina se vyplatila.

Jak kromě technologií ovlivňuje váš obor legislativa?

My pracujeme i se zahraničními klienty, takže máme srovnání, jak je to nastavené v jiných zemích. Všichni jsme v EU a máme stejná pravidla, ale jsou tam na národních úrovních různé nuance. Sledovat je a vysvětlovat, proč něco někde jde a něco někde nejde, nás s kolegy velmi posouvá a učí nás dívat se na věci z jiné perspektivy. V Česku jako daňoví poradci ze zákona podléháme velmi striktním pravidlům a od roku 2005 pozoruju, jak na nás stát a jeho kontrolní orgány velmi intenzivně přenášejí svoji odpovědnost. Máme třeba povinnost posuzovat, jestli firma nepere peníze nebo nepodporuje terorismus. Já chci samozřejmě pracovat pro dobré klienty, ale v principu bych měla chránit jejich zájmy a ne hlásit, když narazím na nějaké nesrovnalosti. Proto Komora daňových poradců usiluje o to, abychom měli stejný status jako advokáti, kterým můžete říct všechno a oni jsou vázáni mlčenlivostí.

A jaký dopad mají změny legislativy na administrativu firem?

Ta se neskutečně zvyšuje. Po vstupu do EU, ale zjevně by to bylo i bez něj, je obrovské množství věcí, které si podnikatelé a firmy musí hlídat, hlásit, zjišťovat. Díky systému DPH má stát k dispozici všechny informace o tom, s kým obchodujete, ale zatímco vy jako podnikatel musíte odvést DPH okamžitě, stát vám jeho vrácení zadržuje a peníze využívá jako levný úvěr. Pokud jde o různé registrace při prodeji například elektronických zařízení, je to tak složité, že je lepší se obrátit na odborníky. My můžeme klientům registrovat ochrannou známku, licenci, prozkoumat všechny jeho povinnosti. Jen už na to nemáme jednoho člověka, ale potřebujeme specialisty na každou z oblastí. Takže by i mě zajímalo, kde je ten strop. Chápu, že se lidem do podnikání kvůli té obrovské administrativní zátěži ani nechce.

Čekají nás v dohledné době nějaké změny?

Velkou změnu přinese nový zákon o účetnictví, který by měl vejít v platnost v průběhu roku 2025. Dnes mají firmy ze zákona povinnost vést účetnictví a musí na to zaměstnávat lidi, ale ve skutečnosti potřebují jen svoje manažerské přehledy. Nový zákon bude znamenat posun od vedení účetnictví k účetnímu výkaznictví a malým a mikro firmám by měl přinést výrazné zjednodušení. Ekonomická podstata transakce bude upřednostněna před formálním pojetím. Nový zákon mění také přístup k oceňování dlouhodobých pohledávek a dluhů, vykazování nájemních smluv a přináší celou řadu dalších změn.

Na začátku nového roku začínáme řešit i daňová přiznání…

No to je další věc, kdy se vyplatí požádat o radu. Protože pokud se v tom neorientujete, je daňové přiznání poměrně složitá záležitost s velkými sankcemi. Často vám k jeho správnému vyplnění obrazně řečeno nestačí ani vysoká škola. I když jste jen fyzická osoba, živnostník, můžete se do té pavučiny povinností a změn neúmyslně zamotat. Mně se vždycky vyplatilo pracovat s lidmi, kteří věděli více než já. Je řada slev, o kterých třeba nemáte tušení. Někdy vám může ušetřit peníze rada, kterou na internetu nenajdete. Na druhou stranu, on-line je k dispozici spousta kalkulaček, které jsou funkční a dají se využít. My pořádáme workshopy nebo natáčíme webináře se souhrnem toho, jak vyplnit daňové přiznání. Každý si tedy může vybrat, co mu vyhovuje.

Covid přinesl fenomén práce z domova. Mohou ji využívat i lidé v Euregnii?

S radostí jsem zjistila, že kolegyně a kolegové, i když mají na výběr, chodí raději do kanceláře. Vše je tady na jednom místě pohromadě a taky v kolektivu funguje taková zvláštní věc. Nová znalost či dovednost jednoho člověka vždycky posouvá celou skupinu. Ukazuje se, že osobní sdílení zkušeností se ničím nahradit nedá. Příkladem byli kolegové ve Zlíně, kde byli velmi šikovní, ale jak pracovali izolovaně od týmu, časem začali na ostatní ztrácet a neposouvali se dál. Po deseti letech jsme zlínskou kancelář zavřeli.

Firma Euregnia oslavila loni osmnáct let od založení. Vy ale podnikáte ještě déle?

Svou první fakturu jsem vystavila ještě v minulém století, vlastně i v minulém tisíciletí. Studovala jsem vysokou školu a rozhodla jsem se zřídit si vlastní živnost na vedení účetnictví. Končil rok 1999 a úplně všichni mě od tohoto kroku zrazovali. Že je krize, že nikdo další účetní nepotřebuje a že to vůbec nedává smysl. Ale já na své podnikatelské začátky u maminky v obýváku vzpomínám moc ráda. Neplatila jsem nájem a měla jsem přístup do ledničky. Teprve postupně jsem přibrala kolegyni na zpracování dokladů a časem jsem si pronajala kancelář.

Zůstalo vám z té doby něco až do dneška?

Mám pořád stejné telefonní číslo a taky jednu klientku, kterou jsem získala ještě v maminčině obýváku. A vlastně mi zůstalo i to nadšení dělat věci po svém a povídat si s lidmi o byznysu. To mě pořád baví nejvíc ze všeho.

Ivona Huňková

  • Narodila se 8. 6. 1977 v Uherském Hradišti.
  • Vystudovala fakultu sociálně ekonomických vztahů.
  • S firmou získala Cenu za inovativní řešení a cenu Férový zaměstnavatel Zlínského kraje v roce 2017.
  • Je členkou Komory daňových poradců a Hospodářské komory ČR.
  • Pracuje jako CEO Euregnia, místopředsedkyně Hospodářské komory Zlínského kraje, je také členka představenstva Institutu Hospodářské komory ČR Zlín.
  • Je vdaná, má syny Marka a Jonatana.
  • Mezi její koníčky patří bylinky, volejbal a dlouhé pochody.