Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Společnost

Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

Lázeňská tradice, typická architektura Dušana Jurkoviče a moderní pojetí trávení volného času. To všechno najdou návštěvníci v nově zrekonstruovaných Slunečních lázních v Luhačovicích, které se slavnostně otevřou na konci května.


Autor: Lázně Luhačovice

Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích, který vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů, začne už brzy sloužit jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. V celém areálu se i po rekonstrukci podařilo zachovat jedinečnou náladu z doby největšího rozkvětu lázní.

„Hlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče. Již nyní mohou hosté navštívit muzeální expozici a brzy zpřístupníme celý areál. Poslední květnový víkend proběhne slavnostní zahájení Sluneční sezóny s programem pro veřejnost,“ sdělil generální ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Srdcem Slunečních lázní je restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí, která se věnuje historii místa, dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a také vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k Luhačovicím.

„Dominantou hlavní prohlídkové trasy je hodnotně zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Nechybí artefakty z původního mlýna, na jehož místě byl Vodoléčebný ústav vystavěn, ani autentický model znázorňující podobu areálu z roku 1910,“ přiblížila ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.

Druhé podlaží je věnováno Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě s možností poslechu hudebních ukázek, včetně televizního záznamu Glagolské mše.

„Návštěvníci mohou památku volně procházet, zdržet se libovolně dlouho na kterémkoliv místě. V případě zájmu je možné objednání komentované prohlídky s průvodcem,“ pokračovala Felcmanová.

Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami v bezprostřední blízkosti Vodoléčebného ústavu byla funkční až do roku 1995, kdy přestala vyhovovat hygienickým předpisům. „Po rekonstrukci již bazén nebude sloužit ke koupání, ale vzniká zde okrasný biotop,“ zmínila ředitelka Slunečních lázní.

Vodoléčebný ústav i Sluneční lázně jsou kulturní památkou. Budova bývalé Vodoléčby je zároveň zapsána na indikativním seznamu návrhů na národní kulturní památku. Celý areál má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic pro následující generace.

„Kromě standardního návštěvnického využití by měl poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí pro dospělé i děti, tematické dny a výstavy. Na těch mimo jiné spolupracujeme i s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně,“ dodala Hana Felcmanová.

Rekonstrukce Slunečních lázní vyšla na více než 150 milionů korun. Přibližně 70 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, zbytek financovala akciová společnost Lázně Luhačovice.

Fotogalerie