Nejnovější zprávy: Učni z Valašských Klobouk sestavili dvě tatrovky, jezdit s nimi budou silničáři Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

Byznys

Vsetínská firma TZB Technology je na trhu pět let. Loni měla obrat přes 50 milionů korun

Pět let podnikání. Pěl let radostí i starostí. Pět let, kdy kancelářské papírování a jednání s klienty střídal s práci v montérkách. Marcel Žák z Valašské Polanky je učebnicovým příkladem byznysu, jak lze vybudovat firmu od skutečných základů k milionovým obratům.


Autor: Michal Hyžák, archiv Marcela Žáka

Než se vsetínská firma TZB Technology dostala na současný téměř padesátimilionový obrat, trvalo to pět let. První rok přitom tržby nedosáhly ani milionu korun.

„Rosteme přirozeně, každý rok skokově o desítky procent. První rok jsem jezdil po stavbách sám, skákal po střechách, dělal své firmě skladníka, nákupčího, rozpočtáře, sháněl si zakázky a sám je také dělal s pomocí šikovných montérů," říká Marcel Žák.

Myšlenky založit vlastní firmu v něm zrály delší dobu. V oboru „technické zařízení budov", což lze zjednodušeně vysvětlit jako soubor profesí a zařízení ve stavebnictví, která zabezpečují technické prostředí uvnitř budov, začal už coby brigádník, kdy pomáhal ve vsetínské společnosti Josta Vsetín s.r.o, specializující se na vzduchotechniku a klimatizace.

V oboru je prakticky celou profesní kariéru. Bylo logické, že první uplatnění po maturitě našel právě v Jostě. Zpočátku na standardní pozici montéra, kde získával nezbytné pracovní zkušenosti, záhy ale přešel na post vedoucího výroby, poté na vedoucího realizací. „Takže jsem řešil přidělenou zakázku úplně kompletně. Jednou z takových byla třeba realizace-koordinace v Hundai Nošovice, Lovochemie Lovosice, popisuje Marcel Žák.

Ve firmě strávil sedmnáct let. Zkušenosti pak zužitkoval v konkurzu, kdy v konkurenci dvou vysokoškolsky vzdělaných inženýrů uspěl ve výběrovém řízení na pozici koordinátora stavebního giganta Gemo Olomouc a.s. Rozhodující bylo, že měl dlouholetou praxi v oboru.

„Krátce po začátku ve firmě GEMO a.s. na pozici koordinátor TZB, jsem dostal na starost velkou zakázku Nákupní centrum Nová Karolina v Ostravě. To byla největší škola života, jakou jsem mohl dostat. Ale zvládli jsme to. V Gemu jsem strávil tři roky, postupně ale začala víc a víc převažovat spíše kancelářská práce, což mě tak nenaplňovalo. Firmu jsem opustil, ale zachoval jsem si tam opravdu nadstandardní kontakty, které mi později pomohly při budování vlastní firmy. A pomáhají mi dodnes včetně všech nabraných zkušenosti v oboru TZB, které jsem díky této firmě a velkým projektům získal. Už po Gemu mě okolí vyzývalo, abych zkusil podnikat. Ale já jsem byl vždycky spíše opatrnější, měli jsme malé děti, nechtěl jsem jít do úvěrů, leasingu a podobně," říká podnikatel.

Období 2014-2016 strávil jako výrobní ředitel ve společnosti Instop Slavičín, to byl poslední džob, kdy měl Marcel Žák nad sebou nadřízené. Na jaře roku 2016 konečně po dlouhých měsících váhání a zvažování usoudil, že dvaadvacet let zkušenosti v oboru je dostatečná kvalifikace na to, aby zkusil jít vlastní cestou. I díky podpoře manželky Ivety založil prvně registraci OSVČ, následně s přibývajícími zakázkami v srpnu 2016 firmu TZB Technology s.r.o.

Začátky byly složité. Firma zkoušela řešit obor komplexně, tedy včetně topení, vody, elektřiny, prostě technické zařízení budov se vším všudy. Posléze se ale ukázalo, že jen zakázek na klimatizaci, vzduchotechniku a rekuperací je tolik, že není třeba dělat opravdu všechno.

„První kancelář jsem měl doma. Tam jsem rozjížděl celou firmu. Přes den jsem lítal s montéry po stavbách, večer připravoval cenové nabídky a kalkulace, pravidelně chystal účetnictví, faktury, objednávky. V prvních měsících mi výrazně pomohlo opět Gemo, pro které jsem zajišťoval koordinaci na dvou velkých stavbách v Praze, už ale v pozici firmy, nikoliv zaměstnance," vysvětluje Marcel Žák.

Pak už to šlo ráz na ráz. Jedna maličká zakázka za pět tisíc, pak další v řádech desítek tisíc, v dalším roce pak statisícové. První dva roky zvládl podnikatel všechno sám jen s pomocí manželky a montérů „ičařů", které si najímal.

Prvního zaměstnance firma zaevidovala až v roce 2018. Ani dnes není TZB Technology nikterak košatá, v pracovním poměru zaměstnává pět lidí. Kromě majitele i jeho manželku, rozpočtářku a dva odborníky, kteří dohlížejí na zakázky. Na montážích se ale objevuje patnáct až pětadvacet dalších lidí, které si Marcel Žák průběžně najímá podle objemu práce.

Postupně se k malým realizačním zakázkám přidalo i portfolio klientů a zadavatelů větších firem. Dnes už pravidelně spolupracuje se zavedenými firmami jako jsou již zmiňované Gemo a.s., Karedo s.r.o. , Cubespace s.r.o. , FMIB Ostrava s.r.o., Mézl a Janíček s.r.o. , Synett s.r.o., Filmont s.r.o., V roli subdodavatele plní zakázky i za hranicemi republiky a to v Německu, na Slovensku a rozjíždí se realizace v Polsku. I přes naplněnost zakázek neodmítá malé akce malého rozsahu. Jak již bylo řečeno každá zakázka je pro nás přínos a neřešíme jestli je za pět tisíc nebo pět milionů.

Jeho montéři řeší vzduchotechniku a klimatizaci ve velkých výrobních halách, bytových komplexech, hotelích, školách nebo moderních administrativních budovách včetně servisů, revizí. Čísla, která firma produkuje, jsou rozhodně zajímavá. První rok se tržby zastavily nad hranicí osm set tisíc korun. V roce 2019 už dosáhla osmnácti milionů korun, o rok později třiceti šesti. Magická hranice padesáti milionů podle všeho padne už za letošní rok (2021).

„Musím to zaklepat. Ale když se nestane nic mimořádného, tak příští rok by mohl být rekordní. Už teď máme zajištěný dostatečný objem práce prakticky na celý rok. S tím souvisí i to, že se sám musím rozhodnout, kam vlastně směřujeme, co přesně si od naší rodinné firmy (manželka je její součástí) slibujeme. Tržby ve výši padesát milionů jsou hraniční, pokud budeme chtít dál růst, budu to muset řešit personálním posílením a sám přejdu více do role manažera a jednatele. Považuju za velmi důležité, abychom se pravidelně potkávali se zákazníky, klienty a zástupci firem, se kterými spolupracujeme. A k tomu všemu se ještě starat o stavby, to už asi dále nebude při rostoucím objemu tržeb a práce úplně možné," říká Marcel Žák.

Právě neformální kontakty s klienty a zákazníky ho před lety dostaly k jeho velké velké vášni – jachtaření na moři. Plavba po chorvatských ostrovech s jedním ze svých „byznysových partnerů" Marcela Žáka natolik nadchla, že neprodleně začal zjišťovat, co je nutné k tomu, aby se mezi ostrovy mohl plavit sám.

„Není to zase tak složité. Doporučuji si pořídit chorvatský kapitánský průkaz. Společnosti dělají jak teoretické školení, tak praktické školení na plachetnicích. Bylo tedy třeba nastudovat teorii, nadřít praxi - přístavní manévry, vytáhnout prádlo (plachty) a porozumět větru, plachtění v noci bez použití GPS podle majáků a map, kotvení a na závěr vydat se do Šibeniku na kapitanát složit příslušnou ústní teoretickou zkoušku. Marcel Žák zkouškami prošel, druhý den držel v ruce nový kapitánský průkaz „Voditelj brodice kategorija B".

Chorvaty na zkouškách nezajímá praxe. Praxe je důležitá pro budoucího kapitána, aby si do budoucna mohl půjčit loď sám a neviděl plachetnici jen z katalogu. Kapitán zodpovídá za loď a za posádku.

Kapitánský průkaz platí jen v chorvatských teritoriálních vodách, tedy několik desítek mil od pobřeží. Průkaz opravňuje pro rekreační plavbu na plachetnicích i motorových lodích do 30 BT (termín pro prostornost, nákladní objem lodi. Jednotka vychází od nákladních lodí a má souvislost s objemem trupu, nikoli s hmotností lodě – pozn. redakce).

Už šest let tedy vsetínský podnikatel každoročně vyráží na plavbu po moři. Na jednu výpravu bere vždycky manželku, děti Patrika a Anetu, a posádku doplní o dobré kamarády s rodinami. Druhou pak organizuje pro přátelé a partnery z podnikání. „Plavba okamžitě nadchla i manželku. Poprvé se jí moc nechtělo, převažoval strach o děti a obavy z možné nevolnosti. Naštěstí při první plavbě tyto všechny starosti ihned skončily a dnes si užívá plaveb na sto procent. Když jedete k moři, tak vlastně jen střídáte hotel – pláž. Na lodi je to pestré. Chorvatsko má stovky ostrovů, když se nám některý líbí, vydržíme tam den, pak jedeme dál. Jsme pány svého času, pokud chceme třeba do přístavního městečka, není problém. Pokud chceme na večeři do restaurace, máme bohatý výběr v přístavech nebo zátoce. Kajuty jsou prostorné, máme veškerý komfort. Když pluje dobrá parta, což se nám podařilo zatím na všech plavbách, tak je to prostě ideál. Pro kapitána je vždy TOP a pohřeje na srdíčku spokojená posádka.”

Nebezpečnou situaci na lodi zatím Marcel Žák s rodinou, přáteli ani partnery nezažil. I díky tomu, že při plavbě po Jaderském moři posádka lodí vlastně pořád vidí nějakou pevninu nebo ostrov. „Takže nějaký pocit bezpečí tam je, ale stále je třeba mít na paměti, že větru, dešti a moří neporučíš a brát moře a počasí s velkým respektem. Jen jednou při plavbě s rodinou za Rogoznicí foukal vítr o síle 35kts (uzlů), takže loď v podstatě proti vlnám stála na místě i za pomocí motoru. Byly cca dvoumetrové vlny, což už bylo cítit, jelikož katamarán se chová jinak než plachetnice. Mariny byly plné, bójková pole byly obsazená, museli jsme improvizovat. Zakotvili jsme loď za kopec někde za Rogoznicí, kde jsme byli chráněni proti silnému větru. Zde jsme museli přečkat dvě noci, než se vítr a následně déšť utišil."

Opravdu vysoké vlny a bouřky si Marcel Žák užil poprvé v roce 2018 a letos, kdy společně s přáteli a kapitánem převáželi nejprve loď z Chorvatska a letos z Athén na prestižní závody Rolex Race na pobřeží Maltym, část Valeta. „To už jsem měl respekt velký. Pluli jsme ve velké bouřce, kolem létaly blesky, jeden z nich trefil obrovský trajekt, pršelo, foukalo, to už byl opravdu silný zážitek. Na dva dny jsme dokonce museli letos viset v Zakynthosu, protože na volném moři byly vlny kolem osmi metrů a vítr 45kts v nárazech včetně lokálních bouřek." Navíc jsme během této desetidenní přeplavby neměli tři dny žádný signál, takže doma vůbec nevěděli, kde jsme a jak se nám vede."

Volné moře, větší lodě ani lepší „řidičák" proto podnikatele z Valašské Polanky neláká. Pohoda a klid v chorvatských vodách mu absolutně stačí pro potřebný Relax a odpočinek.

Žádné přehnané cíle si neklade ani v podnikání. „Pro mě bude pořád absolutně zásadní, aby byli spokojeni klienti, pro které děláme. Spolehlivost je naše hlavní devíza a já rozhodně nepřemýšlím o stamilionových tržbách. Firma je stabilizovaná, máme u nás kvalitní lidi, máme šikovné montéry, nemám důvod si klást nějaké nereálné vize. Nechci nabrat spoustu zakázek a pak řešit problémy, jak je kvalitně udělat. Znám podobné případy, kdy firmy skončily jen proto, že přecenily své možnosti," uzavírá Marcel Žák.

Marcel Žák

  • Narodil se 23. 11. 1975
  • Vyučený instalatér, maturitní zkoušku složil na Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí.
  • Je ženatý, s manželkou Ivetou vychovávají syna Patrika (18) a dceru Anetu (14).
  • Sedmnáct let pracoval ve společnosti Josta Vsetín s.r.o., tři roky ve stavební firmě Gemo Olomouc a.s. na pozici koordinátora zakázek, dva roky strávil ve slavičínské společnosti Instop jako výrobní ředitel.
  • V roce 2016 založil vlastní podnik TZB Technology s.r.o., v letošním roce podle všeho obratově přesáhne padesát milionů korun.
  • Mezi jeho záliby patří hlavně jachtaření, cykloturistika a lyžování.