Nejnovější zprávy: Chemik za objektivem. ​Jan Salač proměnil hobby před pěti lety v profesi Sluneční lázně v Luhačovicích nabízí cvičení ve stylu vzduchoplavby

Kultura

Ve Vsetíně si připomenou valašského primáše a sběratele písní Zdeňka Kašpara

Cimbálová muzika Jasénka ze Vsetína připravila vzpomínkový pořad „A jak ňa tu nebude, gdo tu zpívať bude?“ věnovaný muzikantovi, skladateli, folkloristovi a také učiteli a zakladateli Jasénky Zdeňku Kašparovi


Autor: repro a DK Vsetín

Večerním programem bude provázet cimbálovka s primášem Janem Vaculínem i sólisté, kteří připomenou mimo jiné také autorské písně Zdeňka Kašpara. Vzpomínkový koncert se uskuteční v sále Divadla v Lidovém domě Vsetín v sobotu 20. května od 19.25.

Známá i neznámá hudební a pěvecká čísla z autorského pera sběratele lidových písní a tanců, zakladatele folklorního souboru Jasénka a legendárního valašského primáše Zdeňka Kašpara ve speciálním programu představí Cimbálová muzika Jasénka. Mimořádný muzikant, který výrazně ovlivnil nejen folklorní hnutí na Valašsku, byl rodákem z Jasenky u Vsetína a stál u zrodu valašského souboru písní a tanců Jasénka. V jeho čele působil jako umělecký vedoucí a primáš 58 let. Zdeněk Kašpar byl také sběratelem lidových písní, v pozůstalosti zanechal přes 4 000 písní, ze kterých soubor Jasénka stále čerpá inspiraci.

V pořadu vystoupí mimo vsetínské cimbálovky také sólisté Saša Dobrovolná, Rudolf Danajovič, David Konvičný, Pavel Ptáček nebo Jan Vaculín. Pořadem bude provázet Klára Císaríková, vnučka Zdeňka Kašpara.