Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Kultura

​Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu

Akční podívaná prodchnuta šermířskými souboji, jevištními triky a neutichajícím smyslem pro čest a spravedlnost a spousty humoru. To jsou Tři mušketýři, na které zve Městské divadlo Zlín. Premiéra se uskuteční v sobotu 20. dubna v 19 hodin ve Velkém sále.


Autor: Městké divadlo Zlín

Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Dumase Tři mušketýři v nové komediální adaptaci současného amerického dramatika Kena Ludwiga. Režie se ujal Vladislav Kracík.

Ocitáme se ve Francii v době panování Ludvíka XIII. Do Paříže přijíždí mladý dʼArtagnan a uchází se o členství ve sboru královských mušketýrů. Má to však jeden háček: musí do velkoměsta doprovodit i svou mladší sestru Sabine. Osudovým se mu stává setkání s Athosem, Porthosem a Aramisem. Jen díky pevnému přátelství jsou schopni odolat a zabránit všem intrikám kardinála Richelieua a krásné Milady. Šermířské souboje na život a na smrt a dojemná, upřímná láska dʼArtagnana ke krásné Constance Bonacieux. To jsou základní ingredience jednoho z nejslavnějších příběhů.

Co dělá z Dumasových Tří mušketýrů dílo, ke kterému se opakovaně divadelní, filmový i televizní tvůrci vracejí? “Tři mušketýři obsahují obrovskou radost a chuť do života. On Dumas sám byl velkým bohémem, možná jedním z největších v dějinách, a zřejmě tato jeho schopnost užívat si každou vteřinu na sto deset procent, ať to stojí co to stojí, se otiskla do jeho díla. Athos, Porthos, Aramis i d'Artagnan žijí každý den tak, jako by byl posledním dnem jejich života. A tak naplno jedí, pijí, milují, radují se… A tohle si myslím, že je inspirující v každé době!” přibližuje svůj pohled na známé dílo režisér Vladislav Kracík. Ten se rozhodl poctít klasické dílo a při inscenování se tedy nesnažil o přenos příběhu do současnosti. I díky tomu se diváci můžou těšit na šermířské souboje a odkazy na dobové kostýmy.

Scéna Hynka Petrželky, která představuje dobovou tělocvičnu plnou sportovního náčiní v jednom z obrazů připomene, že Olympjské hry 2024 se odehrají v rodné zemi Tří mušketýrů, v Paříži. Kostýmní výtvarnice Markéta Rosendorfová se držela taky dobových konvencí, nicméně své kostýmy opatřila detaily s odkazem na sportovní oblečení.

Ke spolupráci na soubojích byl přizván Daniel Bodlák, úspěšný kaskadér a choreograf bojových scén se zkušenostmi z velkých hollywoodských produkcí. Ten o tom, jak se mu spolupracovalo se zlínským hereckým souborem, říká: „Skvěle. Vždy ocením snahu, invenci, zájem. Ten zájem je strašně důležitý. Oni sami mi říkali, že je to pro ně výzva, a i když se jim to zdá náročné, tak si právě chtějí dokázat to, že to zvládnou. Ale já vím, kde mají herci hranici. A vím, co se zvládnou naučit, umím odhadnout, s čím zvládnou porvat.“

Efektní podívanou zaručuje i spolupráce s olomouckým iluzionistou Karlem Pomahačem a choreografkou Eliškou Hlavsovou. Hudbu k inscenaci složil Martin Peřina.

V rolích legendárních mušketýrů se představí Radovan Král (Athos), Josef Koller (Porthos), Marek Příkazký (Aramis). Postavu D’Artagnana ztvární energický Adam Kořán. Ten však do Paříže z rodného domova neputuje sám. Doprovází ho mladší sestra Sabine v podání Milany Gorské. Slavnou dvojici intrikánů hraje Marie Vojtěchová coby Milady a Radoslav Šopík jako Richelieu.