Nejnovější zprávy: Učni z Valašských Klobouk sestavili dvě tatrovky, jezdit s nimi budou silničáři Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

Byznys

TIP NA VÝLET: Vůně slivovice pod Pražským hradem

Pokud se vypravíte do Prahy, rozhodně byste do svého programu měli zařadit návštěvu Muzea slivovice. Čeká vás unikátní zážitek.


Autor: archiv likérky Rudolf Jelínek

Vítejte na exkurzi do valašské oázy v centru Prahy. Muzeum slivovice při svých toulkách Prahou nemůžete minout. Od Starých zámeckých schodů cestou z Pražského hradu je to už jen, co by kamenem dohodil.

Dům, kde se Muzeum slivovice nachází, byl postaven v první třetině 17. století. V průběhu let dostal několik názvů - U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše. Dům byl součástí osady Rybáře. Ta se rozprostírala u řeky v těsné blízkosti prastaré obchodní cesty, která spojovala Prahu se severem Čech. Původně zde dokonce stával kostel sv. Petra. V průběhu let se zde vystřídalo několik majitelů.

Nejvíce místo proslavila česká divadelní a filmová herečka Slávka Budínová. Ta se pustila do přestavby domu a zcela změnila jeho vnitřní uspořádání. V srpnu roku 2002 přišly povodně. Voda zcela zalila přízemí domu. V té době Slávka Budínová po delší nemoci zemřela. Místo zůstalo opuštěné a chátralo. Dům s přilehlým pozemkem koupila vizovická likérka.

„Záměr koupit tento dům jsme měli delší dobu. Nebylo to ale jednoduché, trvalo nám několik let, než jsme dokázali budovu získat,” vysvětluje ředitel likérky Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček.

Výsledkem následné rekonstrukce za stamiliony korun je nádherný historický dům s přístavbou a komplexním podsklepením. Zasazený švestkový strom uprostřed nádvoří jasně říká, že slivovice je tady pánem!

Jak již název muzea napovídá, expozice je zasvěcena příběhu slivovice a je rozčleněna do čtyř částí.

První zastavení je věnováno historii páleničářství ve Vizovicích na Valašsku a osudů místních páleničářských rodin. Setkáte se zde s Rudolfem Jelínkem a jeho manželkou Irenou, dozvíte se, čím vším si podnik za léta své existence prošel. Ústřední multiprojekce, která vás provede časem od roku 1585 až do současnosti, je velmi emotivní. Příběhy palíren jsou zasazeny do světového i republikového dění.

Jakmile se za hosty zavřou historická vrata první části, obklopí je valašské kopečky a louky. Motivem druhého zastavení je krajina, sady, trnky… Dvanáctimetrová projekce přímo pohltí. Hosté cítí jarní vánek i teplo letních dnů, posléze také chladivý podzimní vítr, v závěru dokonce i chladivý deštík. Zvídaví si mohou přečíst, kde a o kolik sadů společnost pečuje.

Třetí dveře vedou do virtuálního světa. Zde se na pět minut návštěvníci skutečně stanou švestkou. Že to není reálné? Ano, je.

„Speciální technologie, kterou využívají hollywoodští filmaři pro své speciální filmové triky, umožňuje skutečně realistický prožitek. Byli jsme dokonce kvůli tomu za nejlepšími profesionály v USA. Projekci sledují diváci na speciálních „pohyblivých“ křeslech, svůj vlastní příběh v roli švestky, kterou si sami okem vyberou, prožijí návštěvníci v režimu virtuální reality, se speciálními 5D brýlemi,” vysvětluje šéf likérky Pavel Dvořáček.

Hosté v křeslech a speciálními brýlemi tak postupně vnímají vlastní pád ze stromu, jak se cestou k pěstiteli v bednách natřepávají na traktoru, jak poté společně s dalšími švestkami kvasí, poté při vlastním pálení stoupají destilační kolonou, v závěru nechybí ani cesta stáčecí linkou.

Návštěvníci expozice se dozví podrobnosti o košer výrobcích, v kvízech otestují své znalosti a na závěr si mohou vyrobit vlastní etiketu. Tu jim v prodejně vytisknou a nalepí na vybranou láhev.

Tím ale exkurze nekončí. Bez ochutnávky by to nebylo ono. Součástí prohlídky je ochutnávka tří ovocných pálenek a tří typických valašských jednohubek. Nezapomněli ale i na mladší ročníky a řidiče. Ti si mohou u baru pochutnat na švestkové limonádě.

Brána slivovicového království je otevřená každý den! Nezbývá než dodat: „S chutí do švestek!“

Muzeum slivovice

  • Sídlí na adrese U Lužického semináře 116, Praha 1. Rezervace na www.muzeumslivovice.cz nebo přímo v muzeu
  • 55 minutová interaktivní prohlídka bez průvodce v českém a anglickém jazyce
  • Ochutnávka 3 produktů klikérky Rudolf Jelínek R. JELÍNEK a tří valašských jednohubek
  • Prohlídky začínají každých patnáct minut
  • Maximální kapacita 12 osob na prohlídku

Fotogalerie