Nejnovější zprávy: VODNICE Baťovka bude mít do dvou let novou porodnici. Stavba přijde na více jak 1,5 miliardy korun

Fejeton

Televizní večer

DĚDA (rozuměj dědek, starouš, dědeček, kmet, dědula, dědouš)


Autor: Adéla Hromadová

Přílet mladší dcery Alexandry z pracovního pobytu v Turecku, to je jistě vhodná příležitost ke společné rodinné party. Takže sobota večer, na programu chvilka hraní s malou Izabelkou před spaním, Osadníci z Katanu, možná poker, víno, nějaké ty sýry, meloun, prostě pohoda.

Člověk míní, starší dcera mění. „Víš tati, když přijela Saša, máme výjimečnou příležitost se potkat celá naše parta ze školy. A jediný možný termín je v sobotu večer.“ „No jasně, však se můžeme potkat někdy jindy,“ odpovídám. „No víš, ale někdo nám musí hlídat malou,“ reaguje dcera.

Aha, tady je zakopaný pes.

Takže žádný poker, žádní Osadníci, žádná rodinná party, jenom prostě dědeček na hlídání. K tomu ještě upřímné varování, že malá Izabela je v poslední dnech poměrně nevrlá, pokud nemá svoji maminku ve vzdálenosti maximálně čtyřiceti centimetrů. Nevrlá je mírný výraz, ona prostě řve.

Nevadí, jdu do toho. S přítelkyní jsme ready, připraveni na všechno.

Na co mě ale nikdo připravit nemohl, to je televizní program. Po asi dvaceti letech jsem nucený sledovat soutěž MISS Česko 2023. Izi z nějakých nepochopitelných důvodů promenáda v plavkách velice zaujala, takže s otevřenou pusou (to dělá pořád) sleduje vypatlané missky (ne všechny, čest výjimkám), kterak před kamerou zkoušejí (neúspěšně) napodobit eleganci Cindy Crawfordové.

Izabelka zírá, asi už si představuje v hlavě, jak bude na molu ona. Podle všeho ji nejvíce zaujaly barvy večerních rób modelek. Vybíral je zřejmě nějaký maník se slušným hulením. Jsou brutálně výrazné, shodujeme se v tom, že odpudivější zelená se na televizních obrazovkách neobjevila od éry Rákosníčka. Fakt peklo.

Ale Izabelku zjevně práce sjetého návrháře zaujala. Zírá na televizi jako omámená. Ani si nevšimla, že její rodiče potichu zmizeli na bigbít v sousední vesnici.

Moje trpělivost má své meze. Asi kvůli prezentaci sponzorů si jde pro nějaký obskurní titul už pátá modelka v řadě. Čekám, že šerpu každou chvíli dostane i uklízečka televizního studia. A dost, přepínáme, na tohle nemám nervy.

A hups, máme tady Eurovizi 2023. To jsme si vážně moc nepomohli. Jenže zase, Izabelku přehlídka ulítlých cringe performancí baví. Je to neuvěřitelné. Na brutální germánské metalisty Lord of the Lost s okřídleným zpěvákem zíráme všichni tři jako na zjevení. Tuhle soutěž že kdysi vyhrála ABBA nebo Celine Dion? No potěš koště.

Přepnout ale nejde. Asi jsme i s malou Izi masochisté. Zajímá nás, jaká další šílenost bude následovat. Naštěstí vnučku přemůže únava. Bez protestů zamíří do spacího pytle, za pár vteřin vysaje rychlostí blesku 150 ml mléka a spí. A my honem, honem zpátky k televizi, právě hrají chorvatští šílenci Let 3. A to jsou teprve maniakální blázni…

Související články