Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Fejeton

VODNICE

DĚDA (rozuměj dědek, starouš, dědeček, kmet, dědula, dědouš)


Autor: Adéla Hromadová

autor: Jan Filgasfoto: Adéla Hromadová

Poměrně zaručený recept, jak malou vnučku uklidnit, je voda. Ještě coby batole začala Izabelka pravidelně chodit do zlínského NEKKY klubu, kde maminky s dětmi už od šesti měsíců plavou ve speciálním bazénu. Takže s vodou problém nemá.

Naopak, koupání si užívá. Tedy v případě, že jí zadek nemydlíte v umyvadle, jak to občas dělávám já, když zrovna není čas na koupel. A ne vždy úplně teplou vodou. Já vím, jsem dědek Herodes.

Ve vodě by Izabela dokázala strávit i hodinu, možná dvě. Samozřejmě, že ve vaničce nesmí chybět milion různých hraček, občas mezi nimi skoro člověk děťátko hledá. Co na tom, že po koupeli připomíná podlaha koupelny letiště v Dubaji při nedávných záplavách.

Nejspokojenější je samozřejmě ve chvíli, kdy i koupající připomíná člověka, který se právě vrátil ze soutěže Miss mokré tričko. Ostatně, dělá pro to první poslední. Má na kropení okolí vybavení, kyblíky apod.

Problém nastává v okamžiku, kdy ji člověk z vany vytahuje. Doslova kruciální problém. To zásadně odmítá. A dává to najevo způsobem sobě vlastním. Slyšet to musí být minimálně přes tři baráky. Že by to sousedům vadilo, to neřešíme. Jsou totiž muzikantská rodina, ve které na nějaký hudební nástroj nehraje snad jen kočka a slepice. A jelikož doma všichni poctivě cvičí, tak snad nebude zle, když jim na oplátku vyšleme Izabelku – level volume úplně doprava.

Když jsem byl u koupacího rituálu naposled, nedopadlo to úplně dobře. Odpor vnučky opustit vodní lázeň byl i na domácí poměry ne úplně standardní. Gradoval v několika fázích.

Fáze první: zuřivě se drží vaničky.

Fáze druhá: brečí.

Fáze třetí: pláč nabírá intenzitu, Izi rudne, lacino se nedá.

Fáze čtvrtá: Izi řve, jako kdybychom jí oznámili, že ji zítra celý den budou hlídat Andrej Babiš s Milošem Zemanem.

Fáze pátá: Izabelka se z toho vzteku celá pozvracela, takže chtě nechtě musí zpátky do vany.

A ejhle, jako když vyjde sluníčko. Úsměv na tváři, spokojeně se zubí a už hledá, čím by mě zase polila.

Kdepak, s touhle fešandou to nebude snadné pořízení. Po kom to jen má …

Související články