Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Kultura

Markéta Irglová chystá speciální koncert ve Valašském Meziříčí

Pouhé tři koncerty absolvuje Markéta Irglová během svého letního pobytu v České republice. Vystoupí na festivalu Emy Destinové v jižních Čechách, v Gongu na Colours of Ostrava a na závěr 17. července ve Valašském Meziříčí.


Autor: Archiv Markéty Irglové

Markéta Irglová zahraje za doprovodu kapely sestávající z fenomenálního venezuelského bubeníka a perkusionisty Manuela Manu Barreta, v Irsku usazeného českého jazzového kytaristy a skladatele Petra Moce a pětičlenného smyčcového tělesa hráčů Jihočeské filharmonie z Českých Budějovic.

Jediná česká ženská držitelka Oscara posluchačům představí zcela nový repertoár, vycházející z jejího třetího sólového alba, které vyjde v průběhu léta. Živého provedení se navíc dočkají alespoň některé ze tří delších kompozicí (Among the Living, Mother, Quintessence), reflektujících pocity a nálady během covidové pandemie. Všechny písně byly od počátku komponovány pro smyčcový doprovod a bohaté studiové aranžmá. Výsledek napovídá, že právě takto pojatá vícevrstevnatá, až filmově dramatická hudba je přesně tím zvukem, který Markétinu autorskému rukopisu svědčí nejvíce. Fanoušci písní z filmu Once, včetně hitu Falling Slowly, také neodejdou zklamáni. Naopak, budou překvapeni, kam až bohatý zvuk smyčců dokáže tuto píseň posunout...

Valašskomeziříčský koncert se uskuteční v místním kině Valmez od 19.30 a návštěvníci budou mimo jiné svědky prvního veřejného promítání 15minutového filmového klipu právě k písni Among the Living. Představitelé radnice zde Markétě předají také Cenu města Valašské Meziříčí za rok 2020. Vstupenky je možné koupit v předprodeji prostřednictvím Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí.

V Muzejním a galerijním centru v přízemí zámku Žerotínů zároveň až do 24. července probíhá výstava téměř padesáti grafických plakátů hudebního projektu Swell Season, v němž účinkovala spolu s Glenem Hansardem. Unikátní kolekce, na jejíž tvorbě se podílela řada talentovaných amerických výtvarníků, je takto vystavována vůbec poprvé. Nápaditá výtvarná díla pocházejí především z dvouletého celosvětového pooscarového turné po Spojených státech. Doplňují je také plakáty z premiér filmu Once ze tří světadílů a několik českých plakátů výtvarníka Štefana Oščiatky, který pro skupinu The Frames, Glena Hansarda, Markétu Irglovou a další umělce vytvořil originální a působivá díla.