Dražba unikátního dortu v podobě slůněte podpoří péči o celebritu Zyqarriho
Oslavu ročních narozenin slůněte Zyqarriho ve zlínské zoologické zahradě zpestří neobvyklá dražba. Cukrářka Radka Otavová připraví unikátní dort o hmotnosti pětatřiceti kilogramů ve tvaru slůněte. Výnos z dražby pomůže právě sloní rodince v Lešné.
Sameček slona afrického ve zlínské ZOO oslavil 6. června rok. Půlroční sameček je nyní nejvyhledávanějším obyvatelem zlínské zoo. Už krátce po svém narození se stal doslova celebritou zahrady.
Zyqarri, což je v překladu anděl, je totiž vůbec prvním mládětem slona afrického, které se narodilo v České republice. V Evropě se obdobným úspěchem mohou za uplynulých dvanáct měsíců pochlubit pouze další dvě zoologické zahrady.
Na péči o malého sloního kluka můžete přispět i vy.
Speciální narozeninová akce se jmenuje Udělejte si radost sladkou pochoutkou a přispějte tak na dobrou věc. Předmětem dražby je originální cukrářské dílo, které bude s patřičnou péčí a garancí čerstvosti teprve vyrobeno.
Dort ve tvaru slůněte bude vysoký nejméně padesát centimetrů, vážit bude zhruba třicet pět kilogramů. Cukrářka Radka Otavová jej vyrobí ze světlého piškotového korpusu v kombinaci s kakaovým – prokapaným pomerančovým sirupem, s náplní z vanilkového a čokoládového krému. „Sloní dort“ nebude obsahovat žádné nejedlé konstrukce.
Dort na obrázku byl připraven jako vzorový, v menším provedení – aby dražitelé měli představu, jak přibližně bude dort vypadat.
„Při návštěvě zlínské zoo jsem si slůně zamilovala. Chtěla jsem slůně nějak podpořit, přemýšlela jsem, jak využít to, co umím nejlépe. Mojí nejoblíbenější činností je výroba dortů v podobě různých zvířat, takže jsem se rozhodla vyrobit dort v podobě slůněte Zyqarriho a tento následně zkusit vydražit ve prospěch sloní rodinky ze zlínské zoo,“ říká Radka Otavová z Přílep u Holešova.
Na zrodu jejího cukrářského byznysu měli zásluhu dva muži. Prvním byl otec, který na oslavě narozenin při pohledu na dort v podobě vojenského tanku, kterým ho dcera obdarovala, s nostalgií zavzpomínal na léta strávená na vojně. Druhým a možná rozhodujícím jazýčkem na vahách byl její přítel Jan Körner. Cukrářku oba muži přesvědčili, že její 3D dorty mohou být úspěšné. Že má smysl je dělat profesionálně.
„Dalo by se říci, že jsem se tehdy hledala. Zkoušela jsem dělat obchod i jiné zaměstnání. Ale jsem vyučená cukrářka, občas jsem připravila nějaký dort známým. Teprve před deseti lety mě poprvé napadlo, že bych to mohla zkusit dělat jako profesi, V té době ještě tolik soukromých cukrářek jako nyní nebylo. Konkurence nebyla velká. Spíše se objednávalo v klasických kamenných cukrárnách,“ vzpomíná Radka Otavová.
Dražbu sloního dortu na podporu Zyqarriho pomáhá organizovat Aukční dům Zezula, který bez nároku na honorář poskytl kvalitní online prostředí a postará se, aby vše proběhlo hladce a podle všech regulí. Záštitu nad dražbou převzal prezident Zlín Film Festivalu, pan Čestmír Vančura.
Cukrářka Radka – milovnice zvířat – se na tvorbu i předání dortu výherci dražby už moc těší a doufá, že výnos z dražby pomůže sloní rodince, život v krásném prostředí zlínské zoo ještě více zpříjemnit.
https://www.dortyodradky.cz/drazba-dortoveho-slona/
Těšíme se na vás 19.6. v areálu Zoo Zlín při oslavě prvních narozenin prvního afrického slůněte České republiky!
- Portál Aukčního domu Zezula – dražební stránka maxidortu pro slony ve zlínské zoo, https://www.papilio.cz/online-auction/21/item/001?page=0
- FB cukrářka Radka, https://www.facebook.com/dortyodradky
- IG cukrářka Radka, https://www.instagram.com/dortyodradky/
- web cukrářka Radka, info o dražbě, https://www.dortyodradky.cz/drazba-dortoveho-slona/
Jaké jsou slonice v zoo
- Kali – dominantní slonice stáda. Jen tak někoho si k tělu nepustí. Je tvrdá. Občas cholerická. Temperamentní. Zbylé dvě slonice z ní mají velký respekt. Občas dělá naschvály. Nebojí se vůbec nikoho, někdy dřív jedná, než myslí. Pořádek ve stádu si sjedná velmi rychle. Ale s narozením mláděte se zklidnila.
- Zola – naprostý flegmatik, ze stáda nejchytřejší. V některých případech je doslova až vyčůraná. Když se jí třeba nechce cvičit, snaží se předstírat, že spí. Moc dobře ví, co má dělat, ona ale stojí, má zavřené oči a cucá si chobot. Ví, že má pracovat, ale nechce se jí a má to prostě „na salámu“. Jako teta malého sloníka je ale obdivuhodná, skvělá.
- Ulu - povahou melancholik. Outsider stáda, poslední v hierarchii. Zbylé dvě slonice (především Kali) mají občas tendence jí ukazovat nadřazenost. Je ale hodná, ráda cvičí, snaživá, na chovatelky se těší, ráda s nimi pracuje, poslouchá. Takový trochu Hujer.
Zlínské stádo
● Trojici slonic Kali, Zolu a Ulu získala zlínská zoo v dubnu 2003.
● Původním záměrem vedení byl pouze chov slonic. K zásadní změně došlo v roce 2014. V souvislosti s plánovaným rozvojem areálu začala Zoo Zlín v rámci projektu Karibuni připravovat jedno z největších chovatelských zařízení pro slony v Evropě. Evropská asociace zoologických zahrad navíc doporučila zapojit slonice do chovného programu.
● Právě příprava projektu nového chovného zařízení pro slony umožnila realizaci umělého oplodnění. Pokud by tak zlínská zoo neučinila, reálně hrozilo, že dojde k přemístění slonic tam, kde by toto bylo možné.
● Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické. Chov slonů afrických je totiž naprosto odlišný a mimořádně náročný. V ČR chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.
● První pokus o odchov slonů afrických se ve zlínské zoo bohužel nepodařil. Umělá inseminace samice Zoly sice byla úspěšná, slonice také dokázala zvládnout předlouhou březost (22 měsíců), mládě se ale v roce 2018 narodilo mrtvé. Což, bohužel, u slonů afrických není v případě prvorodiček nic výjimečného.