Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

Vsetínské maminky rodí víc než v jiných letech. Loni se tam narodilo 240 dětí

​Minulý rok se na Vsetíně narodilo 796 dětí, z nichž 240 je nových Vsetíňanů. Jak informovala mluvčí radnice Jana Raszková, mezi narozenými bylo i pět párů dvojčátek. Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče svým potomkům dali, byla Jakub a Eliška.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Počet narozených Vsetíňanů v roce 2020 stoupl z předloňských 218 na 240. Přesto vsetínská matrika zaznamenala celkový pokles narozených dětí v tomto městě. V roce 2019 se totiž ve Vsetíně narodilo 871 dětí. „Na snížení počtu narozených dětí ve vsetínské porodnici se projevila i protikoronavirová opatření. V uplynulých letech k nám totiž jezdila rodit i řada maminek ze Slovenska, jejich počet loni kvůli uzavření hranic klesnul zhruba na polovinu,“ myslí si matrikářka Barbora Hrčková.

Rodiče pro své potomky narozené v roce 2020 v případě chlapců nejčastěji zvolili jméno Jakub, a to ve 22 případech, a už třetí rok mu tak patří pomyslné prvenství. Matrika dále eviduje 18 Janů a 13 Jiřích. Jan se posunul z předloňské bronzové příčky na stříbrnou a Jiří vystřídal na pomyslných stupních vítězů Tomáše.

Mezi dívčími jmény dominovala předloni bronzová Eliška, kterých se loni narodilo 19, a po roční pauze, kdy ji vystřídala Anna, se vrátila na zlatý stupínek. Druhým nejpočetnějším jménem byla v 16 případech Tereza, třetí místo v oblíbenosti obsadila Adéla. Z první trojky tak vypadla předloni stříbrná Ema a dvojice jmen na třetí příčce – Veronika a Natálie.

Dominanci tradičních českých jmen sekundují v jednotlivých případech i jména netradiční, vloni například dívčí Aimeé, Ines a Sane, a chlapecká Nikita, Samo či Timon.