Nejnovější zprávy: ​Zámek Lešná u Valašského Meziříčí ovládne krása rozkvetlých jiřin Neznámý vandal poničil předvolební bannery svastikou

Společnost

​Vsetín ocenil nejlepší pedagogy města

U příležitosti Dne učitelů uspořádalo město Vsetín pro pedagogické pracovníky divadelní představení spojené s předáním ocenění těm nejlepším.


Autor: Radovan Kocúrek

Z rukou starosty Jiřího Růžičky a místostarostů Simony Hlaváčové, Tomáše Pifky a Pavla Bartoně převzali ocenění Miroslava Gettingová, Sabina Ottová, Světlana Záhorovská, Pavlína Vráblíková, Lubomír Dočkal a Marek Wandrol.

Vážení pedagogové, dovolte mi, abych ocenil vaši náročnou práci, která byla v minulých letech ztížená pandemií koronaviru. Všichni se určitě shodneme na tom, že pro žáky a studenty je pedagog klíčovou postavou, která formuje jejich osobnost. Vy všichni, které máme dnes možnost ocenit, jste již mnohokrát prokázali, že svou práci děláte excelentně. Za nasazení při výchově dalších generací vám patří mé velké poděkování a respekt,“ uvedl starosta Jiří Růžička.

Nominováno na ocenění bylo celkem 14 pedagogů. Pět v kategorii Výrazná pedagogická osobnost ve škole zřízené městem Vsetín, tři v kategorii Vynikající začínající pedagogický pracovník (do 5 let praxe) a šest v kategorii Pedagogičtí pracovníci ve školách jiného zřizovatele na území města Vsetín. Komise pro výchovu a vzdělávání následně doporučila Radě města Vsetín udělit ocenění následujícím šesti z nich.

Výrazná pedagogická osobnost ve škole zřizované městem:

Miroslava GETTINGOVÁ

(učitelka ZŠ Trávníky)

Od roku 1996 je spolehlivou součástí učitel­ského kolektivu na I. stupni ZŠ Trávníky. Využívá možnosti dalšího vzdělávání pedago­gických pracovníků. Vyučuje čtení metodou SFUMATO (splývané čtení), nejmenší žáky učí anglický jazyk a využívá i prvky alternativních forem výuky. V době distanční výuky žákům pomáhala s domá­cí přípravou a nosila jim úkoly přímo domů.

Sabina OTTOVÁ

(učitelka ZŠ Trávníky)

V roce 1996 absolvovala Masarykovu univerzitu v Brně a hned začala učit na I. stupni ZŠ Trávníky. Má 26 let pedagogické praxe. Posledních 17 let se specializuje na výuku 1.
a 2. tříd ZŠ. V rámci mimoškolní činnosti se zabývá doučo­váním žáků nižších tříd vietnamské a mongol­ské národnosti v českém jazyce. Zúčastňuje se lyžařského výcvikového kurzu v pozici spo­lu vedoucího. Je též spolu vedoucí pěveckého kroužku Trávníček.

Světlana ZÁHOROVSKÁ

(učitelka ZŠ Rokytnice)

Ve školství pracuje 42 let. V ZŠ Rokyt­ni­ce začínala jako vedoucí volnočasových aktivit, poté vychova­telka školního klubu. Při zaměstnání dostudovala PdF v Ostravě a začala pracovat jako učitelka I. stupně. S žáky se ak­tiv­ně zapojila do projektu Comenius, jehož součástí byly i návštěvy zahraničních škol. Nad rámec běžné náplně se s nimi pravidel­ně zapojuje do literární soutěže MVK Vsetín. Ve škole vede řadu let Klub mladých čtenářů a stará se o knižní fond žákovské knihovny. Stála u zrodu Kni­hobudky. Posled­ní léta věnuje pozornost tematickým dnům v oblasti EVVO a zvyků i tradic našeho kraje. Za ocenění stojí i její dlouhodobé působení v Českomo­ravském odborovém svazu.

Vynikající začínající pedagogický pracovník (do 5 let praxe):

Pavlína VRÁBLÍKOVÁ

(učitelka MŠ Na Kopečku)

Pracuje s dětmi formou vzdělávací nabídky – do ničeho je nenutí, pod­poruje samostatnost, tvořivost, nápadi­tost dětí. Samostatně se připravuje na peda­gogickou práci, funkčně využívá a připravuje pomůcky pro činnosti dětí. Využívá odbornou metodic­kou knihovnu školy, aktivně se podílí na všech aktivitách MŠ. Z nich zpracovává videa a fotodoku­mentaci. Nejen děti podlehly jejímu optimismu, nadše­ní a energii, ale i pro dospělé je hnacím a mo­tivačním motorem. Od roku 2015 je vedoucí jedné ze skupin Fol­klorního spolku Lipta Liptál, a sice Malůšat pro děti od 2 do 6 let. Folklorní tradi­ce rozvíjí i u dětí v MŠ Na Kopečku.

Pedagogický pracovník ve školách jiných zřizovatelů:

Lubomír DOČKAL

(učitel SPŠS Vsetín)

Ve škole pracuje od roku 2000. Žákům pře­dává poznatky, které získal dlouholetou praxí ve výrobních provozech Zbrojovky Vsetín i SOU strojírenského Zbrojov­ky. Zaměřuje se na výuku stavby a pro­vo­zu strojů, konstrukční cvičení, mechaniku a technické kreslení. Je autorem řa­dy pracovních textů a skript, které se ve škole intenzivně využívají. Dlouhodobě zajišťoval spolupráci s UTB ve Zlí­ně, která v prostorách školy provozuje přes 20 let Univerzitu třetího věku pro seniory. Aktivní je i v oblasti hoke­je, ať už jako mládežnický trenér či rozhodčí. Jeho práce ovlivnila velikou skupinu budoucích odborníků a sportovců.

Marek WANDROL

(ředitel SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín)

Ve školství pracuje od roku 1993. Nejprve jako učitel SOU Turkmenská (nyní SOŠ Josefa Sousedíka), poté v letech 1998 – 2005 jako statutární zástupce ředitele a zástupce pro teoretické vyučování, v letech 2005 – 2012 jako ředitel školy, 2012 – 2018 jako statutární zástupce ředitele a roku 2018 opět jako ředitel školy. Tu zapojil do řady projektů s úspěšným čer­páním prostředků z evropských fondů za­měřených na technické vzdělávání. Škola se přirozenou cestou stala centrem vzdělávání v regionu, se kterým úzce a dlouhodobě spo­lupracují i základní a mateřské školy. Stojí v čele Aliance pro podporu strojírenství a řemesel. Spo­lupracuje s 20 firemními partnery v oblasti podpory technických oborů vzdělávání. V době covidové vytvořil jas­né podmínky, rozvrhy a systémy tak, aby vše ve škole mohlo dobře fungovat.