Nejnovější zprávy: Mlžné brány osvěží v létě Vsetíňany. Projekt navrhli obyvatelé města v anktetě Svatý Martin a žehnání vína v Uherském Hradišti v pondělí v 11.11

Společnost

Peruánský karneval, iránský slunovrat, turecký stromeček. I to jsou Vánoce

V Magazínu PATRIOT pravidelně přinášíme příběhy cizinců, kteří se rozhodli usadit na Moravě. Nyní jsme se jich zeptali, jaké svátky a tradice se váží ke konci kalendářního roku v jejich rodné zemi, a jestli jsou v něčem podobné našim Vánocům.


Autor: Jan Filgas

Celkem nabízíme sedm odpovědí od Peru, africké Ghany přes Irán a Izrael, až k bližším sousedům z Francie nebo Ruska.

Karneval v Peru

Diana Hajtrová se do Zlíně před lety přestěhovala za manželem. Trávení vánočních svátků v Peru je podle ní oproti České republice velmi odlišné hlavně v jedné věci. V Česku se večeří kolem šesté večer, pak se rozdávají dárky, potom se většinou všichni dívají na pohádky, o půlnoci už někteří dokonce spí. V peruánském městě Iquitos slaví Vánoce hlavně v noci. V devět večer jdou do kostela na mši, potom se všichni sejdou, většinou ve větším počtu než v Česku, protože přijde celá rozvětvená rodina a večeří se o půlnoci.

Obvykle je na menu krůta, ale může být i ryba. Všichni se pak vzájemně pozdraví a při tom si dávají dárky. A pak začíná oslava, všichni tančí a pijí šampaňské a různé místní pralesní koktejly.

Nový rok je taky trochu jiný. Nikdo se nedívá na televizi. Večer se jdou projít na ulici. Každý, kdo se chce zbavit něčeho negativního ze svého života, tak to napíše na papír a připne na vyrobeného panáka s oblečením, který ho samotného reprezentuje, a který se po půlnoci spálí. Kolemjdoucí si to můžou přečíst.

Každý se pak před půlnocí osprchuje a obleče nové oblečení, aby do nového roku vstoupili čistý v novém. Holky si oblékají kalhotky podle barevné symboliky, co od nového roku očekávají. Žluté - prosperita , červené - láska , zelené - peníze , modré - zdraví. Někdy si v té barvě vyberou celé oblečení. O půlnoci se všichni zdraví a slaví, je to vždy malý karneval. Potírají si tváře pudrem nebo kukuřičným škrobem, uzavírají se celé ulice a tančí se i na ulici mezi všude kolem hořícími panáky.

Vánoce v Ghaně

Během vánočního období v africké Ghaně lidé cestují zpět do měst a vesnic, odkud pocházejí a tráví čas se svou nejširší rodinou. Připravují se nejrůznější delikatesy, hoduje se společně u jednoho stolu a oslavuje narození malého Ježíška. Více než 70 % obyvatel Ghany tvoří křesťané, kostely jsou proto plné a řada z nich připravuje vánoční hry o tom, co se přihodilo v Betlémě. Francis Atiso, který učí matematiku v Ostravě a do Zlína na UTB pravidelně jezdí na konzultace, si z dětství pamatuje radostné očekávání vánočních dárků, mezi nimiž nesměly chybět nové boty a šaty, ale samozřejmě také hračky. Hlavním jídlem během vánočního období je rýže s chilli kuřecí omáčkou, ke které se podávala Coca-cola, Fanta nebo Sprite. Součástí tradice jsou rovněž návštěvy sousedů a známých, kteří vás vždy pohostí vším, co právě mají po ruce.

Iránský slunovrat

Irán je na rozdíl od Ghany převážně muslimskou zemí, a Vánoce se tady neslaví. 21. prosince je nicméně zimní slunovrat, v perštině Yalda případně Chelleh. Rodina se schází dohromady, připravuje bohaté pohoštění a velmi často se večer recituje poezie, konkrétně básník Háfiz, který žil ve 14. století.

V některých regionech je k dispozici až 40 druhů různých pochutin – oříšky, granátové jablko, sušené ovoce. Speciální roli hraje vodní meloun, který vám, když ho toho večera pozřete, pomůže zůstat silným a zdravým v období nadcházejících zimních měsíců.

Jméno Yalda znamená doslovně „zrození“, a pochází od syrských křesťanů, kteří se v prvním století do oblasti uchýlili před pronásledováním. Přestože dnes už je význam posunutý, původně byl pravděpodobně používán ve významu Vánoc, říká Hossein Jond, učitel a vědecký pracovník.

Holandská Kalifornie

Bob Brouwer, toho času známá persona Valašského Meziříčí, se narodil v Holandsku, ale když mu byly tři roky, celá rodina se přestěhovala do Kalifornie. Rodiče však dodržovali řadu holandských tradic, zejména pokud jde o oslavy Nového roku. Maminka vyrobila bramborový salát a tatínek na něj pomocí kousků zeleniny napsal číslo nadcházejícího roku.

V hlavní roli bylo pečivo s názvem oliebollen, což v holandštině znamená olejové kuličky. Těsto s rozinkami se hodí do rozpáleného oleje a pak se popráší cukrem. Appelflap je ze stejného těsta jako oliebollen, do kterého se zabalí kousek jablka. Servíruje se s cukrem a skořicí. Další typickou nizozemskou novoroční tradicí je kabaretní vystoupení umělce, který se ohlíží za minulým rokem. Bobovi rodiče si s sebou do států přivezli vinylové desky komika Wima Kana, které si pouštěli společně s holandskými písničkami.

Turecký stromeček

Vánoce se v našem slova smyslu neslaví ani v Turecku, kde má ovšem velkou tradici společná rodinná hostina na oslavu Nového roku, vysvětluje učitelka anglické konverzace Püren Başuğur. Na stole se objeví krocan a další tradiční turecká jídla, oříšky, pečivo, přílohy a dezerty.

Když do půlnoci zbývá jedna minuta, Turci zhasnou světla a připraví si pyrotechniku. S úderem půlnoci to ve velkých městech vypadá podobně jako v našem kraji, jen v mnohem divočejším měřítku. Během ohňostroje se lidé objímají, líbají a přejí si vše nejlepší do nového roku. Dosud tedy nic překvapivého, nyní však na scénu přichází stromeček! Turci se na Nový rok připravují tak, že vyzdobí umělý nebo přírodní vánoční stromek a dávají pod něj dárky. Z náboženského hlediska tato tradice nemá žádnou spojitost s křesťanstvím. Spíše se jedná o starověký náboženský kult shromažďování se okolo stromu přání, který mohl inspirovat i křesťany.

Francouzský taťka

Ve Francii je státní svátek pouze 25. prosince. Den předtím se tedy normálně pracuje a večer se začíná slavit. Tradičně se k večeři připravovala Krůta na kaštanech, ale dnes jsou na stolech dary moře, ústřice, ryby a maso. Tradičním dezertem je Bûche de Noël, který by se dal přeložit jako Vánoční prkno. Je to něco jako roláda, ale krásně ozdobená, takže vypadá jako prkno. Dárky samozřejmě nepřináší Ježíšek, ale Père Noël - „Taťka Vánoce“, který vypadá stejně jako Santa Claus, říká Manu Chilaud, manažer velké opavské firmy. Taťka přichází přesně o půlnoci komínem, a protože otevírání dárků nějakou dobu trvá, všichni jdou do postele až nad ránem. Následujícího dne je rodina pospolu, užívá si společného oběda a dárků, a 26. prosince všichni zase pěkně zpátky do práce!

Feliz Natal – Brazílie

V Brazíli slaví Vánoce celá široká rodina pohromadě. Hlavním jídlem je krocan s rýží, a tradiční brazilská farofa. Pokud jste o tomto pokrmu nikdy neslyšeli, nepomůže vám ani vysvětlení: farofa se vyrabí ze sušeného manioku jedlého, který je známý též pod jmény cassava či yuca (nezaměňovat s jukou). Protože můj dědeček slaví 24. prosince narozeniny, říká Rayse Praková Monteiro, máme vždy na Vánoce i pořádný dort! Dárečky přináší stejně jako v Americe Santa Claus.

Svátky svátků v Izraeli

Vánoce se obecně v Izraeli neslaví, říká učitel Nitzan Hollander, pro kterého začaly reálně existovat až po příjezdu do České republiky. Hlavně však pro mě znamenají dva týdny extra prázdnin, přiznává. V jeho rodné Haifě existují různé snahy o multikulturní integraci. Dlouholetou tradici má místní festival „Svátek svátků“, který se věnuje Vánocům, svátku světel Chanuka a svátku oběti Íd al-adhá. Křesťané, židé i muslimové tak mají příležitost lépe se navzájem poznat a navštívit řadu náboženských, uměleckých i společenských akcí, které probíhají během každého prosincového víkendu.

Pravoslavné Rusko

Ty z vás, kteří si pamatují, že Velká říjnová revoluce proběhla v listopadu, asi nepřekvapí, že pravoslavné Vánoce se v Rusku slaví až 7. ledna. Radovat se však můžete už na světské Vánoce, které připadají na Nový rok, kdy se také začíná zdobit stromeček. Vánoce v Rusku jsou radostné a bohaté, říká inženýr Alexander Omelčenko. Tradičním pokrmem byla pečená vepřová plněná hlava, ale ke slovu se dostanou také vareniky, telecí, ryby v aspiku, husa s jablky nebo zajíc na smetaně. Klasický český bramborový salát je součástí vánočního menu jak v Rumunsku, kde mu však říkají „ruský“, tak v Rusku, kde se ovšem jmenuje „Olivier“.