Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Aktuálně

Lidovou stavbou Zlínského kraje se letos stala venkovská usedlost v Karolince - Raťkově

Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2021 byla vyhlášena venkovská usedlost v Karolince - Raťkově, a to Rodový shluk Orságů – Chalupy Pod šenkem č. p. 285.


Autor: Zlínský kraj

Venkovská usedlost v Karolince - Raťkově (Rodový shluk Orságů – Chalupy Pod šenkem č. p. 285) byla vyhlášena Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2021. Toto ocenění dnes v prostorách krajského úřadu společně s finanční odměnou 50 tisíc korun převzala od radní Zlínského kraje pro kulturu Zuzany Fišerové majitelka vítězné stavby Petra Kňourková.

Uznání Lidová stavba roku Zlínský kraj uděluje již od roku 2008. Cílem tohoto projektu je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství, které mohou sloužit jako příklad vlastníkům obdobných staveb.

„Jsem velmi ráda, že máme možnost veřejně poděkovat všem, kdo se neváhají pustit do nelehké obnovy staveb lidové architektury. Když se zamyslíme nad tím, co všechno vlastníci těchto objektů musejí pro jejich zdařilou obnovu vykonat, kolik času, peněz a energie do ní musejí vložit, tak si všichni zaslouží naše velké uznání," uvedla radní Zuzana Fišerová.

Oceněná stavba v Karolince - Raťkově je kulturní památkou. Jde o mimořádně hodnotný soubor lidové architektury z 1. poloviny 19. století. Její postupná obnova byla realizována už od roku 2015. V průběhu let byl obnoven nejen obytný dům, ale i výminek s komorou a ovčínem. Usedlost tak díky tomu může nyní sloužit k trvalému i příležitostnému bydlení.

Kromě vítězné stavby byly letos na ocenění nominovány další čtyři objekty – venkovský dům č. p. 4 v Návojné, Hasoňova chalupa č. p. 102 v Šumicích, třípatrový vodní válcový mlýn č. p. 81 v Šumicích a vinohradnická stavba ve vesnické památkové rezervaci Veletiny – Stará Hora.

Všechny nominované stavby si letos v červnu prohlédla odborná sedmičlenná komise. „Rozhodování o celkovém vítězi bylo velmi těžké a musím říct, že pro mě osobně jsou letošním vítězem všechny přihlášené stavby a jejich majitelé. Smyslem obnovy památek lidového stavitelství totiž není jen dostat je do dobré stavební kondice, ale zejména vrátit do nich život. A to se ve všech případech podařilo,“ uzavřela radní Zuzana Fišerová, předsedkyně komise.

Přehled staveb oceněných titulem Lidová stavba roku Zlínského kraje:

2008 – vinohradnická stavba ve vesnické památkové rezervaci Veletiny – Stará Hora
2009 – usedlost č. p. 6 v obci Komňa
2010 – usedlost č. p. 18, zvaná ŠENK, z poloviny 18. století, Karolinka
2011 – vinohradnická stavba ve vesnické památkové rezervaci Veletiny – Stará Hora
2012 – usedlost č. p. 60 v Jasenné, nazývaná též Mikuláštíkovo fojtství
2013 – ocenění nebylo uděleno, neboť přihlášené stavby nesplňovaly zadaná kritéria
2014 – usedlost č. p. 37 ve Zlámanci
2015 – dům č. p. 256 na ul. Říčanská ve Vizovicích
2016 – usedlost č. p. 115 ve Vlachovicích
2017 – usedlost č. p. 210 v Šumicích, zvaná Trchalíkova
2018 – dům č. p. 77 včetně stodoly v Bystřici pod Lopeníkem
2019 – venkovský dům č. p. 74 a sušírna ovoce v Rokytnici u Vsetína
2020 – ocenění nebylo vyhlášeno z důvodu pandemie Covid-19
2021 – Rodový shluk Orságů – Chalupy Pod šenkem č. p. 285 v Karolince - Raťkově