Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Kultura

​Obnova Libušína posbírala hlavní ceny v soutěži Stavba roku Zlínského kraje

Slavnostní vyhlášení výsledků 19. ročníku soutěže Stavba roku Zlínského kraje se uskutečnilo 21. září v otrokovické Besedě. Cenu GRAND PRIX i Cenu hejtmana získala rekonstrukce národní kulturní památky Libušín.


Autor: Zlínský kraj

Do soutěže, kterou organizuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě, bylo přihlášeno 43 projektů dokončených v roce 2020.Soutěžilo se v sedmi kategoriích a odborná komise udělila šest hlavních cen a patnáct čestných uznání.

Členové poroty na závěrečném hodnocení konstatovali, že úroveň přihlášených staveb jak po stránce architektonické, technické i kvality provedení je na velmi vysoké úrovni.

V devatenáctileté historii o nejhodnotnější stavební počin ve Zlínském kraji bylo pouze šestkrát uděleno nejvyšší ocenění - Cena GRAND PRIX architekta Pavla Nováka. Za rok 2020 ji porota udělila stavbě „Libušín - vědecká rekonstrukce národní kulturní památky, obnova objektu po požáru“.

Také hejtman Radim Holiš využil příležitosti svým oceněním vzdát hold právě obnově Libušína. Zdůvodnil to slovy: „Pustevny jsou jedinečné místo ve Zlínském kraji a jsem velmi rád, že jsou opět kompletní. Libušín je symbolem Pusteven, jde nejen o připomínku architekta Jurkoviče, ale jedná se o součást typické architektury Zlínského kraje. Obnova roubené národní kulturní památky si vyžádala dlouhých šest let. Stojí za ní kvalitní ruční práce, tradiční techniky a současně úcta k tomu místu. A také díky vědecké rekonstrukci dnes stojí na svém místě věrná kopie této stavby. Všem, kteří se na znovuzrození Libušína podíleli, patří velké díky.“

Součástí soutěži je také Cena novinářů, která zamířila do Spytihněvi, a sicejak se uvádí ve zdůvodnění – „za svěží a nápaditě navrženou letní vyhlídkovou terasu, která se stala součástí restauračního provozu v oblíbeném přístavišti na Rejdě na Baťově kanálu. Elegantní lehká ocelová konstrukce s palubovými terasami pro posezení a vyhlídku pod lanovím se stínícími plachtami je vzdušnou stavbou – fenoménem, který k přístavišti výletních lodí bytostně patří“.