Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Aktuálně

Čísla nemocných klesají. Po covidové krizi začínají lékaři znovu operovat

Za poslední týden klesl ve Zlínském kraji počet nemocných na covid-19 na 60 na 100 tisíc obyvatel. Druhou dávku očkování už má za sebou téměř 74 tisíc obyvatel. Zdravotníci dosud podali více než 268 tisíc dávek.

Díky očkování se v nemocnicích covidová lůžka postupně uvolňují
Autor: Zlínský kraj

K očkování se nyní mohou hlásit lidé ve věku 30 let a více. Předpokládá se, že se k němu v červnu budou moci registrovat už všichni zájemci nad 16 let. Ve Zlínském kraji se očkuje na osmi místech. „Podařilo se nám navíc vyjednat s centrálním očkovacím týmem výjimku v přerozdělování vakcín pro praktické lékaře, kteří budou v našem kraji i nadále dostávat vakcíny proti covidu po menších dávkách a rozdělovat je budou lékárníci. Takže lidé, kteří se na očkování domluvili se svým praktickým lékařem, mohou využít této možnosti a nemusí cestovat do velkého očkovacího centra, pokud nechtějí,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Záznam o provedeném očkování proti covid-19 si může každý ověřit přes portál ocko.uzis.cz, kde lze také stáhnout certifikát o provedeném očkování. Další možností, jak certifikát získat, je požádat o jeho vytištění přímo očkovací místo nebo praktického lékaře.

Od 1. června budou v souvislosti s implementací zeleného certifikátu (Digital Green Certificate) vydávané jejich nové verze. Na těchto verzích bude také QR kód sloužící k ověření certifikátu v rámci Evropské unie.

Od poloviny dubna ve všech regionech setrvale klesá počet potvrzených případů s covid-19. Zlepšení epidemické situace se projevilo také na obsazenosti nemocnic, ve kterých se pomalu uvolňují covidová lůžka. „Nemocnicím ve Zlínském kraji to umožňuje pozvolný návrat k plánované operativě, což je dobře, protože na operace čekají stovky pacientů,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.