Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Aktuálně

​Zlínský kraj letos opět ocení lidovou architekturu

Po jednoroční pauze hejtmanství opět naváže na tradici ocenění zdařilých rekonstrukcí lidových staveb ve Zlínském kraji. Majitelé kromě ocenění v kategorii Lidová stavba roku za příkladnou obnovu lidové architektury obdrží také finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun. Návrhy je možné na krajský úřad podávat do konce dubna.


Autor: Město Vsetín

„V této iniciativě vidím velký význam pro zachování kulturního dědictví našeho regionu, protože mnohé stavby, které dotvářejí vzhled venkovských sídel i krajiny, by bez citlivého přístupu vlastníků buď zcela zchátraly, nebo by radikální modernizací naprosto ztratily svůj charakter a původní hodnotu,“ řekla radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu.

Podle ní mohou lidé do soutěže přihlašovat nejenom stavby, které mají statut kulturní památky či památky místního významu. „Mohou to být i ´obyčejná´ obydlí, výrobní a hospodářská stavení, domy, statky, salaše, stáje, sklepy, stodoly, mlýny, pekárny, kovárny, sušírny a nominovat lze i různé drobné kapličky, zvonice, Boží muka a podobně,“ upřesnila radní Fišerová.

V minulém roce Zlínský kraj soutěž nevyhlašoval vzhledem k pandemii COVID a mnoha souvisejícím nejasnostem, letos však chce opět navázat na tradici založenou již v roce 2008. Návrh na ocenění může na krajský úřad – Odbor kultury a památkové péče – poslat buď přímo vlastník objektu, nebo kdokoliv jiný, ovšem se souhlasem majitele. Návrhy se přijímají do konce dubna 2021.

Veškeré informace najdou zájemci na webu Zlínského kraje.


Přehled staveb oceněných titulem Lidová stavba roku Zlínského kraje:

2008 – vinohradnická stavba ve vesnické památkové rezervaci Veletiny – Stará Hora

2009 usedlost č. p. 6 v obci Komňa

2010usedlost č. p. 18, zvaná ŠENK, z poloviny 18. století, Karolínka

2011 – vinohradnická stavba ve vesnické památkové rezervaci Veletiny – Stará Hora

2012 – usedlost č. p. 60 v Jasenné, nazývaná též Mikuláštíkovo fojtství

2013 – ocenění Lidová stavba roku uděleno nebylo, neboť přihlášené stavby nesplňovaly zadaná kritéria

2014 – usedlost č. p. 37 ve Zlámanci

2015 – dům č. p. 256 na ul. Říčanská ve Vizovicích

2016 – usedlost č. p. 115 ve Vlachovicích

2017 – usedlost č. p. 210 v Šumicích zvaná Trchalíkova

2018 – dům č. p. 77 včetně stodoly v Bystřici pod Lopeníkem

2019 – venkovský dům č. p. 74 a sušírna ovoce v Rokytnici u Vsetína