Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

Zjistěte, jak prožívají Vánoce osobnosti magazínu Patriot. I. díl

​Magazín PATRIOT v roce 2022 publikoval rozhovory s desítkami osobností, přinesl příběhy řady inspirativních lidí, úspěšných byznysmenů a person společenského a kulturního života. Některé z nich jsme před Vánocemi požádali o spolupráci znovu. Napsali nám, co pro ně znamenají Vánoce, který vánoční moment považují za nejhezčí, jaký byl letošní rok v jejich osobním a profesním životě a s jakými cíli nebo předsevzetími se těší na rok 2023.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Jiří Králík

hokejová brankářská legenda

Vánoce jsou rodinné svátky, kdy se scházíme u nás doma. Nejlepší a nejhezčí je štědrovečerní večeře – samozřejmě smažený kapr, bramborový salát a rybí polévka. Následně pak dárky, nyní hlavně pro vnoučata a pravnoučka.

V osobním životě byl pro mě letošní rok důležitý i kvůli narození pravnoučka a maminčiným 93. narozeninám. V profesním životě jsem pak rád, že se podařilo pokračovat v projektu Osobnost roku ve Zlínském kraji.

Do příštího roku bych si přál, abychom se opět sešli na Vánoce 2023 v plném počtu, aby úspěšně pokračoval projekt Osobnost roku ve Zlínském kraji, hlavní předsevzetí je udržení si sportovní váhy a pozitivní pohled na svět.

Václav Staněk

podnikatel, vasky.cz

Svátky pro mě znamenají shledání se s blízkými a trávení společných chvil v čase vánočním. Nejhezčí jsou právě momenty, kdy není tolik starostí a máme na sebe více času.

Letošní rok byl obchodně opět růstový. Nicméně byl od začátku až do konce plný výzev, které se nám dařilo zvládat. To nejdůležitější však pro mě je, že jsem se jako osoba a i firmy, kterých jsem součástí, posunuli kupředu.

V roce 2023 bych chtěl nadále naplňovat vize společností a také ty mé. Opět se o kus posunout a zkusit si ten rok co nejvíce užít i přes potenciální nepřízně ekonomické situace.

Miroslav Nakládal

majitel horské chaty Tesák (chata letos vyhořela, pozn. red.)

Vánoce jsou pro mě především chvílemi, které trávíme společně s rodinou, beze spěchu a stresu.Všichni zpomalíme a užijeme si to. No a ten nejhezčí moment je, když je náš skoro čtyřletý Mireček nedočkavý u večeře.

Takhle šílený rok jsem v životě nezažil. Katastrofa za katastrofou a stále to pokračuje.

Vyhlašuju katastrofám válku, jen se těšte v roce 2023. Heslo: nikdy to nevzdám!

Radek Fryzelka

podnikatel, kvetomluva.cz

Jsou to pro mě nejkrásnější svátky v roce, podobně jako pro většinu lidí. Nejkrásnější chvílí je štědrovečerní večeře s mou manželkou a dětmi. Čas, kdy ve valašském kroji usedneme ke slavnostnímu stolu, zapálíme svíčku, zhasneme světlo, poděkujeme Pánu Bohu za celý rok a vzpomeneme na celou živou i zemřelou rodinu. Pak si při svitu adventního věnce dáme dle rodinné tradice vánoční oplatek s medem a nakrájenými plátky mrkve a petržele. Následuje sladká „Vlachovská sváteční kyselica” se sušeným ovocem a hříbky. Pak míváme smaženého nebo pečeného kapra. Po večeři si zazpíváme a chystáme se s dětmi pomalu ke stromečku. Nikam se neženu a nejradši bych u večeře zůstal mnohem delší chvíli. Osobně bych se bez dárků úplně obešel a smysl Vánoc vidím úplně někde jinde.

Letošní rok byl pro nás v rodině plný těžkých životních, ale i firemních zkoušek. Byl to rok, ve kterém jsme si mohli spoustu věcí uvědomit. Rok ne moc pěkný, ale na druhou stranu očistný a přelomový.

V roce 2023 chci být dobrým manželem, tatínkem, „šéfem” i kamarádem. Být dobrým, správným člověkem.

David Polášek

designér, NOVO DESIGN

Co pro mě znamenají Vánoce? Čas pro ty nejbližší a rodinu, který si vždy užívám. Taky čas, kdy bilancuji nad vším, co se během roku stalo. Jsem celkem anti-stress člověk, takže mi ani hektické přípravy všude kolem neberou nic z dobré atmosféry celých křesťanských svátků. Tradičně řadím do programu návštěvu Prahy nebo Vídně a pak týden klidu na venkově. Nejlepšími momenty jsou radosti druhých. To mě baví, když jsou všichni vedle mě zdraví a spokojení.

V osobním a profesním životě v letošním roce převládá spokojenost až mírné nadšení. Dílčí osobní radosti a pracovní úspěchy pomohly vyvážit aktuální nelichotivé vyhlídky ve světě. Jsem moc rád, že se nám letos společně s klastrem a dalšími partnery podařilo uskutečnit výroční výstavu designu ve Zlíně a pro naše klienty ve studiu získat čtyři mezinárodní ocenění za některé z posledních projektů.

Pro rok 2023 se chystám zůstat pozitivně naladěný, soustředěný na svoji práci, která mě každým rokem baví víc a víc, a na udržování dobrých vztahů se všemi, co jsou pro mě v osobním i pracovním životě důležití. Chci jít naproti tomu, co bude v mé moci pozitivně ovlivnit, a co změnit nedokážu, tím se nebudu zatěžovat. Doma bude na stole již tradičně pokračování v plánování rekonstrukce domu a v práci nás již v lednu čeká stěhování studia do nových prostor Impact Hub ve Zlíně. Bude to intenzivní rok. Všem přeji klidné svátky a úspěšný rok 2023.

David Dubčák

autor deskové hry Pexino

Nyní je to hlavně o radosti, dětské radosti, kterou zažíváme s našimi dvojčaty. Ale ve vzpomínkách mi naskočí, jak jsme si právě na Vánoce pravidelně stavěli autodráhu a celé prázdniny jezdili závody s bráchou a taťkou. Což mě nabádá si letos přát k Vánocům autodráhu.

Letošní rok utekl tak rychle, že mi ani nedochází, že už bude rok 2023. Byl super.

Předsevzetí pro nadcházející rok si nedávám, zato v mém notýsku „Sny a nápady“ musí být něco splněno a něco nového vždy přibyde.

Petr Borák

majitel hotelu Augustiniánský dům v Luhačovicích

Vánoce pro mě znamenají především klid. To, co mám nejraději, je moment, když se po dárkovém shonu na chvíli všechno ve společnosti zastaví a utiší.

Máme za sebou velmi pestrý a tvořivý rok. Dokončili jsme na Augustiánu krásné koupací jezero s vodopádem, hodně se zvýšil zájem hostů o dárkové poukazy (především na Vánoce) a jak v pracovním, tak i v osobním životě jsem obklopený lidmi, které mám opravdu rád. Děkuji všem za podporu v náročných chvílích.

Pro rok 2023 mám jasnou vizi: stabilizovat současný stav a připravit se na pomalu se otevírající díru na trhu.

Boris Jirků

výtvarník

Od dětství jsou pro mě Vánoce krásné chvíle drobných zázraků a setkávání s rodinou a přáteli. Zapálíme na Bečvách svíčky za všechny, kteří už s námi nejsou. Vzpomeneme v dobré vůli.

V mém osobním a profesním životě byl letošní rok hlavně pracovní. Na Akademii na Slovensku jsem skončil. Na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni mám ve figurální kresbě a malbě v individuálním studiu o sto studentů víc než loni (celkem 341), absolvoval jsem sympozia, v Habure mám sedm metrů vysokou sochu Slovanicus titanicus, namaloval jsem velké obrazy pro radnici v Jistebníku Jistebnická rapsódie a pro Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře Strom života. Rok jsem zakončil samostatnou výstavou v HYBE 4 v Praze, kterou úžasně připravil Filip Kazda.

Na rok 2023 se chystám s důvěrou v lepší příští. S nadějí se vyhnout nemocem, nehodám a špatným lidem. Osadit hotovou bronzovou 11,5 metrů velkou sochu Lidský úděl v Praze a těšit se z poválečné obnovy Evropy.

Ivona Křivánková

ředitelka Základní umělecké školy Kroměříž

O Vánocích mám prostor si uvědomit, jak jsem bohatá, protože mám krásnou rodinu. S tím je spojené setkávání, sdělování si zážitků a vzájemné obdarovávání. Nejkrásnější moment je pohoda a klid, která vždy na čas v našich domovech zavládne.

Letošní rok byl hodně náročný, protože se řešily resty z covidové doby, takže jsme z jednoho nelehkého období vstoupili do dalšího. Ale věřím, že všechno, co prožíváme, nás posouvá dál. Jsem velmi ráda, že se pohybuji v uměleckém školství, protože sama podstata našeho poslání nám dává sílu všem těmto vlivům čelit a naplňovat naše životy hodnotami, které mají obrovský přesah.

Ze srdce bych si přála, aby se situace v Evropě uklidnila, stále nerozumím tomu, co se děje. Kéž by rok 2023 přinesl do našich životů pohodu, empatii a přívětivost. Jsem přesvědčena, že kulturní společnost je mnohem silnější, když má na čem stavět. A my to štěstí máme. Proto je naší povinností o tyto dary nejen pečovat, ale šířit je a rozvíjet.

Alois Zádrapa

řezbář

Vánoce jsou pro mne svátkem roku.To kouzlo žádný jiný svátek nemá a mám na ně mnoho nádherných vzpomínek. Na jednu z nich si dobře pamatuju snad od svých tří let. V roce 1942 jsme byli zatím dva sourozenci a dostali jsme oba filcové papuče s ozdobami. Měli jsme z nich velkou radost a na tento zážitek si pamatuju dodnes. Tenkrát moc dárků nebylo a když, tak určitě jen praktické. Jiné Vánoce byly, až když jsem už měl vlastní děti a dárky se rozbalovaly až po večeři. Pamatuju si na to jejich napětí a nedočkavost, kdy už půjdeme ke stromečku. Dárky měly rozdělené na měkké a tvrdé, asi jako děti dnes. Tyto nádherné chvíle si užívám i dnes, kdy se těšení a objevování přeneslo na vnučky a vnuky. A k Vánocům také patřil půst a návštěva kostela na půlnoční mši svatou. Asi od roku 1962 jsem chodil zpívat do sboru v kostele a prestože Rybova vánoční byla zakázána, tak náš varhaník řekl, že si ji proto zazpíváme.

Uplynulý rok byl celkem dobrý. I když mě provázelo několik onemocnění, tak se mně podařilo vyřezat skoro všechno, co jsem si během roku připravoval.

Předsevzetí si pro příští rok žádné nedávám, protože v 83 letech se nedá nic dopředu odhadovat. I když v hlavě se začínají hromadit nápady, co bych ještě chtěl a mohl vytvořit. Ale bude hodně záležet na tom, zda budu zdravý a kolik budu mít sil. Řezbařina je hodně náročná na tělesnou námahu, tak uvidím, jak to bude dál. Také jsem vždy rád lyžoval, tak pokud budu v kondici a bude sníh, tak aspoň jednou na svah vyrazím.

Rostislav Marek

herec Městského divadla Zlín

Vánoce jsou pro mě nejhezčí svátky v roce. Klid v duši i úklid v bytě. Rád snímám prach z knih a z předmětů, které mi připomínají mé blízké či nějaký zážitek. Nastrojený, jehličím a perníčky provoněný, starými ozdobami krášlený, na truhle postavený vánoční stromeček. Pod ním vlastnoručně vyrobený betlém z roku 1989. Vanilkové rohlíčky dle receptu mojí maminky. Vynikající rybí polévka – jen jednou do roka vařená, jak ji umí jen moje žena Jana. Štědrodenní procházka za jakéhokoli počasí s čtyřnohým Tobiášem. Cinkot rolničky za každý drobný dáreček jako poděkování Ježíškovi u stromečku. Teplo domova. Tichá radost.

Rok 2022 stále ještě ovlivněný covidovou vlnou a hodně poznamenaný válečným konfliktem na Ukrajině. Velkou satisfakcí bylo každé odehrané představení. Svátkem byla pro mě sága rodu Jelínků Trnky a hvězdy. Nečekaně mile jsem si užil festivalový týden v Luhačovicích, jehož součástí byla i moje „jízda“ jako Řidiče slečny Daisy. Z prázdninových cest jsme si se ženou vychutnali město Litomyšl s Váchalovým Portmoneem a sochami v prostoru a celou malebnost tohoto místa. Významným zadostiučiněním byla ztráta komunistů z parlamentu.

Vize pro rok 2023 – jediná možná: nedovolit Putinovi získat ani centimetr cizí země, žít bez války! Také vyhlížím s nadějí nového moudrého a slušného prezidenta, který náš národ zase malinko stmelí. Moc bych si přál, aby ubylo nespokojených křiklounů, přibylo více šťastně rozzářených očiček. A aby lidé nemuseli převracet peněženku nebo žmoulat platební karty, když se budou chystat do kulturních sálů. A především, abychom byli konečně všichni zdraví (fyzicky i morálně) – neb to je poklad pravý.