Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Aktuálně

Záchranáři jezdí lidem pomáhat v nových vozech za dvacet milionů

Čtyři sanitky, speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí a automobil pro úsek krizové připravenosti začali využívat zlínští záchranáři. Jejich pořízení vyšlo na celkem dvacet milionů korun.

V případě čtyř sanitek jde o moderní typ VW Transporter, který ve srovnání se starším provedením poskytuje záchranářům výrazně více místa k práci. Jde o mobilní jednotky intenzivní péče s kufrovou nástavbou, s velmi jednoduchým ovládáním a vysokou mírou bezpečnosti. Cena jedné sanitky dosáhla výše téměř 3,4 milionu korun, všechny byly pořízeny z investičních prostředků ZZS ZK.

K nutnosti obnovy vozového parku řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta: „Naše auta jsou extrémně namáhána a každý rok ujedou velké množství kilometrů. Pravidelná obměna vozového parku je tak nutností. A nám se to daří, z čehož máme radost. Nová vozidla začnou ihned sloužit. Nahradí ta, která jsou již stará a opotřebovaná.“

Speciál pro zvládnutí mimořádných událostí typu Iveco Daily je teprve druhým vozidlem tohoto typu ve Zlínském kraji.

Umožňuje hned dva druhy využití. Pro případ akutního výjezdu k velké nehodě je vozidlo vybaveno značným množstvím zdravotnického materiálu a pomůcek pro ošetření většího počtu postižených. Při plánovaném nasazení vozidla, například v rámci velkých kulturních či sportovních akcí, je posádka navíc schopna připravit zázemí pro ošetření včetně zajištění vlastní energetické nezávislosti a osvětlení.

Náklady na pořízení tohoto speciálu přesáhly částku 4,7 milionu korun, nákup byl financován z peněz poskytnutých státem na krizovou připravenost.

Záchranáři mají nově k dispozici také vůz typu VW Amarok. Využíván bude především v rámci krizového řízení organizace a jako doprovodné vozidlo týmu biologické ochrany. Z toho důvodu je vybaveno velkým nákladovým prostorem, aby mohlo bezpečně přepravovat vše potřebné pro zajištění této činnosti. Uplatnit jej lze také při servisních zásazích a přepravě materiálu. Cena vozidla činí téměř 1,7 milionu korun, nákup „záchranka“ zrealizovala s využitím externího zdroje, konkrétně Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.