Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Byznys

Česká zbrojovka z Uherského Brodu dodá armádě tisíce zbraní za miliardy

Česká armáda zahájila poslední a nejrozsáhlejší etapu přezbrojení novými útočnými puškami, granátomety, pistolemi a samopaly. Od brodské České zbrojovky nakoupí 39 tisíc ručních palných zbraní za téměř tři miliardy korun.

Na letošní rok je naplánováno nejvíce finančních prostředků, a tedy i největší plnění smlouvy,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Nejde podle něj o zvýšení kontraktu, ale o jeho čerpání vyplývající z aktuální potřeby armády.

Kontrakt se společností z Uherského Brodu má vojsko až do roku 2025. Česká zbrojovka má letos podle informací deníku E15 dodat za stamiliony korun 3700 útočných pušek CZ Bren 2 a pět tisíc pistolí CZ 75 Phantom. Objednávka zahrnuje i podvěsné granátomety, pušky Bren 2 pro přesnou střelbu a samopaly Scorpion EVO 3.

Pětiletá smlouva počítá s nákupem až šestnácti tisíc pušek a dvaceti tisíc pistolí. Pokud by je armáda spolu s několika tisíci granátomety, optickými přístroji a dalším příslušenstvím všechny objednala, zaplatila by 2,8 miliardy korun. Jde však o maximální počty zbraní i cenu, ve finále může být celý kontrakt objemově nižší.

„Spolupráce s českými ozbrojenými složkami a především s armádou je pro nás klíčová. Jde o velmi důležitou referenci,“ uvedl šéf České zbrojovky Group Lubomír Kovařík.

Uherskobrodská firma je součástí CZG – Česká zbrojovka Group a dodává zbraně čtyřem desítkám ozbrojených a bezpečnostních složek z celého světa. Skupina CZG začátkem roku oznámila, že hodlá koupit americkou společnost Colt. Cílem je podle Kovaříka vybudovat ze skupiny globálního lídra ve výrobě ručních střelných zbraní.