Nejnovější zprávy: ​Student historie Vít Marek bojuje za záchranu Baťova Resort Valachy věnuje výtěžek z prázdninových akcí postižené holčičce

Společnost

​Ve zlínské zoo se opět rozrostla tlupa dželad

Zlínská zoo slaví další chovatelský úspěch. V letošním roce se opět rozrostla početná tlupa dželad. První mládě se v polovině července narodilo samici Asmeře, druhé pak 1. září samici Mii.


Autor: Zoo Zlín

Celkový počet odchovaných mláďat ve zlínské zoo dosáhl již 10 jedinců, všechna mláďata zůstala v zahradě. Zoo Zlín je jedinou českou zoo, ve které návštěvníci mohou obdivovat mláďata dželad.

Obě dvě mláďata zdárně prospívají. „Samice Asmera je zkušená matka. Je to její v pořadí již čtvrté mládě, velmi pěkně se o něj stará. Mládě, u kterého prozatím ještě neznáme pohlaví, zatím stále většinu času tráví v bezpečí máminy náruče, je také zcela ještě závislé na mateřském mléce. Sem tam se však už osmělí a dovádí v blízkosti samice, která jej už také „vozí“ na svých zádech. Samice Mia, která je naším prvním odchovaným mládětem, pečuje o své první mládě. Podle všech pozorování chovatelů i ona je velmi pečlivá a starostlivá. Mládě její náruč vůbec neopouští,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Dželady se poprvé ve zlínské zoo objevily již v roce 2010, jednalo se o samčí skupinu z francouzské Zoo Lisieux. Každá zoo, která má zájem o chov dželad, by totiž měla vybudovat dvě zařízení. Jedno pro samčí skupinu, druhé pro chovnou skupinu.

„Koordinátorem chovu dželad byla nejprve poskytnuta samčí skupina a my tak mohli získávat zkušenosti s jejich chovem. Teprve poté lze usilovat o vytvoření chovné tlupy tvořené jedním dominantním samcem a různým počtem samic,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Ve zlínské zoo k zásadní změně chovu došlo v roce 2013, kdy zahrada získala 4 samice ze Zoo Stuttgart a samce Jaspera z maďarské Zoo Veszprem. První mládě se podařilo odchovat v roce 2014.

„Současnou kolekci dospělých jedinců doplňuje ještě samec Charlie, který do Zlína přicestoval vloni z francouzské zoo Le Pal. „Po dohodě s koordinátorem chovu jsme změnili vůdčího samce, abychom si mohli v chovné skupině ponechat mladé dospívající samice, potomky původního samce Jaspera,“ doplnil Václav Štraub.

Domovinou dželad je Etiopie

Domovinou dželad jsou travnaté náhorní plošiny v severní a střední části Etiopské vysočiny. Nikde jinde na světě nežijí. Počet volně žijících dželad se nyní odhaduje na 50 až 60 tisíc. Největší hrozbu pro ně představuje ztráta původních lokalit a lov pro kůži a hřívu samců.

Právě dlouhá hříva je výsadní chloubou samců, může dosahovat až k zemi. U samic ji nenajdeme. Pro dželady je také typická nápadná červená lysina na prsou, která slouží ke komunikaci mezi členy tlupy. Jsou to výluční vegetariáni, v jejichž potravě je zastoupena prakticky jen tráva. Proto i ve zlínské zoo mají k dispozici rozlehlý travnatý výběh.

Návštěvníci tak mají ideální šanci pozorovat dželady při jejich typické denní činnosti. Pomalu procházejí výběhem a s neuvěřitelnou šikovností celé hodiny trhají trávu. Vždy ji pečlivě zkontrolují a pak podávají přímo do úst.

Nejlepším místem pro pozorování je vyhlídka v horní části výběhu. Dželady jsou totiž jedny z mála primátů, které tráví téměř veškerý čas na zemi. Na stromy lezou jen výjimečně.