Nejnovější zprávy: Do Vsetína míří Slovenská strela. Otevírají tam nové nádraží ​Boněcký rybník. Nová zlínská čtvrť přinese 400 bytů

Kultura

Ve Vlachovicích otevřou sušírny

Zážitkový den mezi sušírnama ovoce pořádají už po osmé ve Vlachovicích na jižním Valašsku. Osmý ročník se uskuteční v sobotu 2. září 2023. Začátek akce bude v 10:00 hodin a sušírny budou otevřeny cca do 17 hodin.


Autor: valasskeklobucko.cz

Ve Vlachovicích a Vrběticích bylo v roce 1940 okolo 25 sušíren ovoce. Ještě dnes je posledních osm dřevěných sušíren rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a Spolku Dokopy má obec Vlachovice nejvíce funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.

V sobotu 2. září se můžete vydat pěšky, na kole nebo na speciálně připravených vozech poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede turistická trasa po vlachovských sušírnách.

Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je roubená sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zajímavými technickými prvky.

Nedaleko se nachází další zajímavá stavba - Sušírna sv. Františka, rodiny Fryzelkú, která byla první zachráněnou a zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní sice suší i různé druhy ovoce, ale po většinu roku především různé druhy bylin. Na své farmě KVĚTOMLUVA byliny pěstují v certifikované BIO kvalitě na ploše 7000 m2. Ve svých provozovnách je dále zpracovávají do různých forem výrobků. Nahlédnout tak můžete nejen na jejich bylinná políčka, ale koupit si i bylinné výrobky přímo z jejich políček. Ochutnat zde můžete i jejich speciality - jedlé květy a i některé jejich výrobky. Tato ekologická farma navíc získala ocenění Nejlepší ekologická farma roku 2023. Tu nesmíte minout

Rozhodně si taky nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem.

Sušírna Raků z vlachovských pasek – má svoje skryté kouzlo a pamatuje spoustu veselých příběhů. Je velice kvalitně a k historii velmi citlivě opravena, je stále vybavena původní technologií sušení a jen vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem. Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce, nebo pečených zemňáků z pece…Majitelé si pro Vás nachystali i různé občerstvení a speciality, mimo jiné také vyhlášené pasecké bramboráky.

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice již v provozu, avšak nachází se na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách a jejich majitelé pro ně našli jiné využití. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, dále Petrů a Hrabicovu. Určitě navštivte i Sušírnu Šimoníkovu, je sice opravena, ale pec byla již zbourána a neplní svůj účel, přesto vše stále má v sobě své kouzlo. Stojí v krásném místě v trnkovém sadě s jezírkem vysoko nad Vlachovicemi. Majitelé si pro Vás nachystali i bohaté občerstvení jako například skvělou slivovici, něco k zakousnutí, nebo čepované pivo, které po výšlapu zde určitě přijde vhod.

Ve Vlachovicích ale v tento den můžete navštívit a vidět mnohem více. Vlachovské muzeum lidové kultury a tradic vlachovska - najdete ho ve vlachovské usedlosti z 19. stol. Určitě Vás překvapí svou bohatou sbírkou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016.

Kousek od Vaňatkovy sušírny můžete navštívit i Farmu Vrbětice. Farma pana Pavla Šeligy chová ovce a hovězí dobytek okolo Vrbětic. Je zajímá a významná citlivým, šetrným přístupem ke krajině a chovu zvířat a i tím, že zde mají kompletní zařízení na praní ovčí vlny. To můžete v tento den zhlédnout.

Za návštěvu rozhodně stojí i Bednářské muzeum BEDNÁŘSTVÍ FRYZELKA, které bylo v roce 2018 otevřeno ke příležitosti 90 let od založení rodinné firmy. Muzeum Vám nabídne i originální občerstvení: kotlíkový guláš, nebo tradiční bednářskou svačinu, dále slivovicu 2 roky vyzrávanou v dřevěném sudu a nebo i burčák.

Další zastávkou na trase je česnekový stánek rodiny Janků (Česnek z Valašska), kde můžete jednak zakoupit letos vypěstovaný kvalitní česnek, ale také ochutnat speciality z česneku (valašská česnečka, topinky s masovou směsí apod.).

K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto se mezi sušírnami, muzeem a pálenicí budou pohybovat „šikovné cérky a robky ve vlachovském kroji z folklórního souboru Dokopyjan a spousta dalších muzikantů