Nejnovější zprávy: ​Škola vaření Bistrotéky Valachy má novinky. A stále častěji ji navštěvují muži Zlín znovu reguluje hazard novou vyhláškou

Byznys

Tesař Jiří Ibříšek nabízí levné mobilní bydlení pro mladé rodiny

Řemeslo má v krvi a nade všechno jej ctí. Jako věřící je hrdý na to, že se stejně jako Ježíš vyučil tesařem. Však jeho první krůčky s širočinou v ruce mířily na stavby věží hned několika kostelů. Řeč je o tesařském mistru Jiřím Ibříškovi z Lužné na Vsetínsku.


Autor: Michal BUrda, archiv Jiřího Ibříška

Zatímco ještě před několika lety vyjížděl se svou partou za zakázkami po celé republice, v době covidové se rozhodl, že zůstane doma a začne vyrábět mobilní domy pro ty, kteří penězi nedosáhnou na předražené novostavby.

„V době covidu ustala mimo jiné také veškerá stavební činnost. Musel jsem pro mě a pro syna vymyslet práci. Po letech ježdění na stavby po blízkém i vzdáleném okolí jsem přišel na to, že mít práci doma je pro nás daleko jednodušší a smysluplnější. Nemusíme jezdit za lidmi. Jezdí za námi, což je příjemná změna.“

Dalším důvodem, proč se začal orientovat na jiný druh staveb, je nečekaný zvrat v cenách ve stavebnictví. „Dnes člověku, který si na stavbě neumí udělat žádnou práci sám, nebude na novostavbu rodinného domu nějakých pět milionů stačit. Proto jsme přemýšleli, jak takovým lidem, mnohdy mladým rodinám v bytové tísni, do začátku vypomoci. Mobilní dům má hned několik výhod. Můžete jej postavit prakticky kdekoliv a kdykoliv, když už jej nepotřebujete, můžete jej poslat dál,“ vysvětluje svou filozofii Jiří Ibříšek.

Kdy postavil svůj první mobilní dům?

V roce 2021 začal s výstavbou prvního prototypu. „Je trochu menší než ten další. Vhodný je spíš k sezónnímu obývání, i když se v něm samozřejmě dá bydlet po celý rok. Další už je rozměrnější. Reagovali jsme tak na poptávku lidí.“

Inspiraci ke stavbě svých mobilních domů našel na internetu. „Když už jsem si namyslel mobilní domky, hledal jsem všude možně inspiraci. Nakonec mě zaujala na internetu taková dřevostavba ve Francii. Nějaká paní si to nechala udělat dle svých přání od tamní firmy. Rozměrově byl dokonce ještě menší než ten náš prototyp. S odstupem času nechápu, jak do tak malého domečku dali všechno potřebné pro bydlení. Stavěli jsme podle obrázků, které na tom webu byly. Prakticky z pěti fotek jsme dokázali udělat takřka věrnou kopii. Samozřejmě je v tom spousta naší invence. Přizpůsobili jsme to klimatickým podmínkám v našich zeměpisných šířkách. I designově jsme se snažili stavbu přiblížit Valašsku. Původní domek ve Francii měl prosklenou velkou verandu, což by u nás v zimě bylo prakticky nevytopitelné. My jsme kvůli úspoře tepla volili styl valašských chalup, menší okna a podobně.“

Stavba takového domku ale nebyla nic jednoduchého ani pro zkušeného stavitele Jiřího. „U těchto domků musí člověk plánovat dopředu využití každého centimetru. Větší má velikost tři krát osm metrů. V případě toho menšího je to pouze třikrát šest metrů. A všechno se tam musí vlézt a nepřekážet. Mám na mysli kuchyň, záchod, sprchový kout, umývadlo, místo na pračku a tak dále.“

Kvůli přepravě navíc nemůže chybějící centimetry dohánět ani na výšku. „Důvodem jsou podjezdy a tunely. Podvozek má zhruba osmdesát centimetrů a my se dle naší normy musíme vlézt maximálně do pěti metrů. Takže naše domky mají na výšku zhruba 415 centimetrů.“

Když už jsme u té přepravy, výhodou je, že dům z dílny Jiřího Ibříška a jeho synů odtáhnete třeba dodávkou. „Pochopitelně na delší převozy potřebujete klasický podval a tahač,“ upřesňuje Ibříšek. Podobně jako na trhu běžně dostupné mobilní domy. A postavit jej můžete prakticky všude, kam se dostanete autem. „Dalším plusem je, že i ten větší typ našeho domku je do 25 metrů čtverečních, což podléhá laicky řečeno jednoduššímu stavebnímu povolení. Prostě, pokud si jej postavíte třeba u rodičů na zahradě, stačí ohláška na obecním úřadu a můžete bydlet.“

Kolik lidí domek pojme? „Pohodlně zde celoročně může žít mladá rodina s jedním dítětem. Je to plně vybavené bydlení. Je zde kuchyň, záchod, sprcha. Předpřipravené jsou přípojky na solární panely, které nejsou namontovány z důvodu přepravy. Vytápění domku je zajištěno buď pomocí kamen, nebo jsou připraveny přípojky na klimatizaci. Samozřejmě nechybí přípojky na televizi a internet.“

Obyvatelé mobilního bydlení z Lužné se nemusí obávat ani pravé valašské zimy. Domek má kompletní izolaci. „Obvodová stěna má deset centimetrů včetně izolační vaty plus dvě palubky. Větrací mezera je jako u dřevostavby. To vše je dostačující na klimatické podmínky v našich končinách. A střechu i podlahu máme naddimenzovány na 14 centimetrů plus větrací mezery a dřevěný obklad.“

Přínos mobilních domků

Jiří Ibříšek vysvětluje, proč se lidé v posledních měsících začínají stále více zajímat o levnou variantu bydlení typu mobilních domů. „Každému, kdo chtěl stavět, skočil rozpočet za poslední dva roky na dvojnásobek. To je také důvod, proč jsme to vůbec vymysleli. Dneska mladým lidem, kteří chtějí bydlet ve svém a nemají nadprůměrný příjem, mnoho možností nezbývá a toto je, myslím si, příjemná a finančně ne příliš náročná alternativa. Kdo chce bydlet a nemůže si dovolit dům za pět milionů, může do začátku využít právě něco takového.“

Zájem o mobilní bydlení z Lužné projevují nejen budoucí stavebníci nebo lidé, kteří se rozhodli žít v nízkorozpočtovém domku. „Majiteli jednoho turistického resortu na středním Slovensku se naše domky zalíbily jako alternativa pro méně movitou klientelu. Ve svém resortu nabízí k ubytování luxusní dřevěnice. Plánuje ale nabídku rozšířit také pro mladé lidi, kteří v rámci turistiky například přijedou přespat na jednu nebo dvě noci. Ubytování v takovém domku s nízkou spotřebou energií na vytápění přijde na polovinu jinak nabízených velkých chat.“

Domky, které nabízí rodinná firma Jiřího Ibříška, jsou také alternativou na oblíbený levný dovoz mobilního bydlení z druhé ruky z Holandska. „Jsou sice levnější, ale po první zimě zjistíte, že musíte udělat novou fasádu a především zateplit. Protože zdi těchto domků mají tloušťku pouhých pět centimetrů. Než takový levný domek pospravují, stejně se nakonec dostanou na cenu třeba toho našeho,“ vysvětluje Jiří Ibříšek. A dodává, že jeho mobilní bydlení případný zájemce pořídí od zhruba 600 tisíc korun dle vybavení.

A dodací lhůty? „Do půl roku jsme schopni pro zájemce takový domek postavit a dodat jak se říká na klíč. Tedy v kompletním vybavení. Barevné varianty vnitřních i venkovních prostor dodáme dle konkrétních představ zákazníka.“

Domky staví tesařský mistr se starším synem Jiřím. Od příštího roku nastupuje do rodinné firmy také mladší syn Petr. „Jiří je instalatér a Petr zedník. Jako rodina vlastně co se týká stavebnictví pokrýváme kompletní škálu potřebných prací,“ má radost šikovný řemeslník.

V hlavě Jiřího Ibříška už se rodí plány na výstavbu tzv. modulového domu. „Myslím, že by nebylo špatné spojit dva takové domky dohromady. Propojit je verandou. Kdyby si to zákazník postavil na místě s krásným výhledem, dostane relativně levné a pohodlné bydlení,“ rozvíjí svůj původní nápad tesař z Lužné.

Kdo je Jiří Ibříšek? Hned po vyučení nastoupil u stavební firmy, která se specializovala na stavby netradičních konstrukcí. Jeho první odborné zkušenosti byly tesařské konstrukce věží kostelů. Pro tesaře je to svým způsobem univerzita. Podílel se zastřešování misijního kostela v Bulharsku, kde tehdy jako kněz působil rodák z Lidečka Jaromír Zádrapa, také na stavbě tří nových věží na kostele ve Zlatých horách, v Ústí nad Labem pracoval na nejvyšší věži kostela. Dosahovala přibližně sedmdesát čtyři metrů.

Se svou partou tesařů se podílel také na rekonstrukci známých objektů. Na Lysé hoře stavěli například krov na Bezručově chatě.

Tesařský styl Jiřího Ibříška je možné obdivovat třeba v Lidečku, kde vyrobil autobusové zastávky i zázemí pro umělce v kulturním areálu vedle motorestu u Čertových skal v podobě tradiční dřevěnice. Paleta jeho produktů by nebyla celá, kdybychom zapomněli na rodinné domy, pergoly nebo altánky, které zkrášlují bydlení lidem po celém regionu. Na všech se nese fortelný rukopis rodáka z Lužné, který ctí tradici valašského tesařského umu.

Ten nakonec mohou obdivovat také lidé z Lužné, když pro ně bez nároku na honorář postavil krov a věžičku na místní kapličce.

Zabývá se ale nejenom tesařskými pracemi. „Gró mé práce je tesařina, ale musíme dělat všechno. Dům dokážeme postavit komplet od základů až po střechu. Největší radost mám ale vždy, když se vrátím ke dřevu. Je to moje srdeční záležitost.“

Jiří Ibříšek

  • Narozen 1980 ve Vsetíně.
  • Žije s rodinou v Lužné.
  • S ženou Markétou mají čtyři děti.
  • Vyučen na Středním odborném učilišti stavebním ve Valašském Meziříčí v oboru tesař.
  • Fotogalerie