Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Aktuálně

Situace je pořád vážná, ale počet pacientů s covidem poprvé po delší době poklesl

​Na konci covidového tunelu se objevuje malé světélko? Statistiky naznačují, že se pandemie možná přehoupla přes svůj vrchol.

Byť je to jen mírný pokles, vzbudil mezi zdravotníky vlnu opatrného optimismu. V nemocnicích Zlínského kraje ve srovnání s pátkem mírně ubylo pacientů s covidem-19. Dnes jich tam leží 247, o den dříve jich bylo o čtrnáct více.

Minulou sobotu bylo ve čtyřech krajských nemocnicích 207 covidových pacientů. Na lůžkách intenzivní péče je dnes v krajských nemocnicích 53 pacientů s covidem-19, v pátek jich bylo 56 a před týdnem 41. Nejvíce pacientů s covidem-19 nyní leží ve zlínské nemocnici, a to 119, řekl mluvčí krajské nemocnice Egon Havrlant.

Na standardních lůžkách vybavených kyslíkem je podle něj v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně aktuálně 99 pacientů nakažených koronavirem. Na intenzivních lůžkách jsou dvě desítky pacient, sedmnáct z nich je na umělé plicní ventilaci. Na standardních covidových stanicích jsou nyní volné čtyři desítky lůžek, v intenzivní péči jsou to pouze jednotky lůžek.

Ve středu nemocnice přijala ventilovaného pacienta s koronavirem ve vážném stavu, přepraven byl letecky ze Sokolova. Šlo o čtvrtého pacienta, kterého nemocnice v rámci krajské pomoci od poloviny února převzala, další dva pacienty přijala Vsetínská nemocnice. Zlínská nemocnice také v týdnu zprovoznila pátou covidovou stanici, kapacita standardních lůžek s kyslíkem se tak zvýšila ze 111 na 141.

V Uherskohradišťské nemocnici dnes leží 66 pacientů s covidem-19, na umělé plicní ventilaci je 15 z nich. V Kroměřížské nemocnici je 34 nakažených, plicní ventilaci jich potřebuje pět. Ve Vsetínské nemocnici je k dnešku 28 pacientů s koronavirem, čtyři z nich jsou napojeni na plicní ventilátor. O pacienty s koronavirem se v kraji starají také zdravotníci v Nemocnici Valašské Meziříčí, která patří do sítě Agel.

Ve Zlínském kraji je podle údajů ministerstva zdravotnictví aktuálně volných 31 ze 158 lůžek na odděleních ARO a JIP. Z toho 11 je určeno pro pacienty s koronavirem a 20 pro ostatní pacienty. standardních lůžek s kyslíkem mají nemocnice volných 187 z celkového počtu 636.

Vše nasvědčuje tomu, že pozitivní efekt by brzy mohlo sehrát také očkování. Podle hejtmanství nyní dostává očkování v kraji průměrně 1500 lidí denně. Vakcínu zdravotníci aplikovali většině klientů a personálu v pobytových sociálních zařízeních. Očkováni byli i téměř všichni senioři starší 80 let, kteří se k vakcinaci registrovali v centrálním systému. Postupně začínají očkovat také seniory starší 70 let, vakcínu už dostávají také pedagogové.