Nejnovější zprávy: "Tohle dělal ne tesař, ale Mistr tesař," říká o práci starých mistrů Martin Šrámek Strážníci vyvedli z koupaliště Bajda neukázněné návštěvníky

Byznys

Projekt FASHION LINE z Vizovic slaví úspěchy

Unikátní modulový systém společnosti KOMA v propojení s neotřelým a kreativním designem zaujal ve světě architektury a designu nejen profesionály. Seznamte se firemní filozofíí a dvorní FASHION LINE designérkou projektu Adélou Bačovou.


Autor: KOMA Modular Vizovice

Nejsme stavaři. Jsme velké děti, které si hrají se stavebnicí. Tak s nadsázkou formuloval zakladatel vizovické firmy KOMA Stanislav Martinec firemní filozofii společnosti, která oslovuje zákazníky špičkovou českou modulární architekturou.

Po úspěchu s modulární budovou českého pavilonu na EXPO2015 se designéři vizovické firmy opět dostávají na stránky prestižních magazínů o designu a architektuře.

Děje se tak zásluhou projektu Fashion Line, což je nová produktová řada prefabrikovaných modulů, ze kterých si lidé mohou sami sestavit vysněný objekt pro rekreaci, podnikání či bydlení.

Hlavními pilíři této modulární stavebnice 21. století jsou rychlost, variabilita, inovativní řešení a propojení designu s architekturou. „Každý díl této stavebnice podléhá designu, ale až propojení těchto dílů vytváří moderní modulární architekturu, která je navíc také mobilní. Fashion Line jsme vyvinuli s cílem relaxovat, podnikat a žít flexibilně,“ říká zakladatel KOMA MODULAR Stanislav Martinec.

Objekty, které vzniknou sestavením různých modulů, lze rozšiřovat, zmenšovat a také přesouvat. V souladu s cirkulární ekonomikou pak firma počítá i s dlouhodobým pronájmem stavby, či jejím zpětným odkupem.

Nový impuls do dlouhé řady let zkušeností s modulární výstavbou vnesla mladá designérka Adéla Bačová. Právě její kreativita stojí za projektem Fashion Line.

„Přemýšleli jsme inovativně nad pojetím konstrukce i celkovým designem. Části modulů jsou vyměnitelné a variabilní, včetně stěn. Jednotlivé prvky lze vzájemně kombinovat a vytvořit díky tomu designové útočiště pro trávení volného času, kancelářské prostory či místo pro malý byznys,“ popisuje designérka Fashion Line Adéla Bačová, se kterou firma dlouhodobě spolupracuje.

Moduly kolekce Fashion Line si budou moci zákazníci vybírat ve třech modelových řadách. Řada Relax primárně slouží pro trávení volného času. Současně se připravují další dvě řady. Řada Office je určená pro modulární kancelář na míru představám klienta, řadu Studio tvoří moduly ideálně splňující zázemí pro kavárny či bary, ale i obchody a služby.

Inspiraci pro své designérské návrhy bere návrhářka nejen v tradici baťovského Zlína, kde se narodila. „Všechny díly jsou promyšlené tak, že nelze zvolit špatnou konfiguraci, která by narušila výsledný vzhled,“ vysvětluje Adéla Bačová.

Projekt Fashion Line počítá s tím, že firma bude v pravidelných intervalech ve spolupráci s architekty a designéry vytvářet kolekce nových dílů, které budou hledat inspiraci v módním průmyslu a nových trendech. „Do budoucna počítáme s pravidelným rozšiřováním řady doplňků a inovací tak, abychom reagovali na požadavky, které situace přináší,“ dodala designérka.

Její práce už má první hmatatelné výsledky a úspěchy. Řada Fashion Line Relax získala prestižní ocenění Red Dot Design Award 2021, kterou uděluje odborná porota, složená ze světoznámých designérů. Od roku 1955 mohou designéři i výrobci přihlašovat produkty či jejich koncepty a soupeřit o nejlepší designérské počiny. Soutěže se každoročně účastní tisíce produktů z celého světa.

KOMA je přes více než dvacet let předním českým výrobcem modulární výstavby. Do širokého povědomí se dostala pavilonem pro Expo 2015 v Miláně, který byl oceněn bronzovou medailí za architekturu.

S designérkou Adélou Bačovou spolupracuje vizovická firma dlouhodobě již od jejích studií.

Kde jste brala inspiraci pro řadu Relax a vůbec pro celý projekt Fashion Line?

Myšlenka velké modulární stavebnice se zrodila v hlavě pana Martince. Já jsem v podstatě reagovala na jeho zadání, kterým bylo vytvořit něco jiného, posunout modularitu v oblasti designu na novou úroveň. Inspiraci člověk získává nezištně, často jen pozorováním svého okolí. Hledám inspiraci v průmyslových materiálech, které třeba na první pohled vypadají nepoužitelně. U Fashion Line jsem se hodně inspirovala výrobními procesy modulů a výrobním závodem KOMA, jehož prostředí pro mě bylo tehdy nové.

V čem vidíte největší přednosti, největší kreativu vašeho návrhu?

V tuto chvíli jsme představili variantu se zaoblenými fasádními prvky a s atikou organického tvaru. Museli jsme použít úplně nové materiály a technologie, abychom takových tvarů docílili. Důležitější je však variabilita celého systému. Chceme přicházet s novým typem fasád, novými materiály. Různým kombinováním pak můžeme vytvářet sestavy s neotřelým vzhledem. Jádro budovy však zůstane stejné.

Kde všude už jste fyzicky moduly Fashion Line vystavovali?

Oficiálně jsme řadu Fashion Line představili v říjnu minulého roku v Praze na Designbloku. Jednalo se o nejmenší model Single. Model Triple máme umístěný ve Vizovicích, kde slouží jako showroom, takže se zákazníci můžou přijít podívat.

Jaké byly reakce lidí?

Osobně jsem se zatím setkala s pozitivními reakcemi. Lidem se Fashion Line líbí, často jsou překvapení, že i takový design může být z modulárního systému.

Evidujete už nějaké zájemce?

Největší zájem byl samozřejmě hned po představení na Designbloku, tehdy jsme však ještě neměli spuštěnou výrobu. V současnosti řešíme poptávky u nás a také na rakouském trhu. O rekreační objekty je teď obecně velký zájem, což přisuzuji také koronavirové krizi.

Řada Relax míří asi spíše na fyzické osoby než na firemní klientelu?

Ano, je pravda, že řadu Relax jsme zamýšleli více pro fyzické osoby. Už teď se nám ale ozývají i firemní zákazníci, kteří by chtěli z Fashion Line modulů vytvořit budovy pro jiný účel. Tato poptávka nahrává chystaným řadám Office a Studio.

Jak moc ve světě designérů znamená ocenění Red Dot Design Award?

Jedná se o jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti designu, které je vůbec možné získat. Mezinárodní porota vybírá z tisíce návrhů z celého světa, které musí splňovat vysokou estetickou hodnotu, ale také funkčnost. Red Dot vnímám jako určitou známku kvalitního designu.

Jak jsou na tom vloni avizované řady projektu Office a Studio?

V Praze právě dokončujeme sídlo pro naši sesterskou společnost KOMA Rent, které je sestavené z modulů Fashion Line a jedná se o první prototyp řady Office. Vývoj řady je však nekonečný proces, zvlášť pokud chceme udržet „stavebnicovost“ celého systému. Každý díl je nutné dobře promyslet a otestovat. Na Studiu začínáme pracovat.