Nejnovější zprávy: Hejtmanství pomůže udržet ve Zlínském kraji 65 venkovských obchůdků Nové dotace kraje podpoří zemědělce, vinaře a výrobce regionálních potravin

Aktuálně

​Parkovací dům v Kroměříži zahájí provoz 14. února

Nový parkovací dům má výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra města.


Autor: Město Kroměříž

„Parkovací dům je dokončený, a tak nic nebrání tomu, aby ho obyvatelé i návštěvníci města začali užívat, byť zatím ve zkušebním provozu. Pro turisty bude zprovozněno značení, které je navede k vjezdu do parkovacího domu ve Velehradské ulici,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které bude sjednocovat objekty hromadné garáže a bytového domu. „Zhotovitel nyní pracuje na informačním centru a veřejném prostranství. Slavnostní otevření kompletního parkovacího domu se uskuteční v dubnu nebo v květnu,“ doplnil Němec.

Motorista, který odstaví v parkovacím domě vozidlo na celý den, zaplatí 50 korun. Třicet minut parkování bude zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se bude platit desetikoruna. Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun. Parkovací dům bude v provozu od pondělka do neděle nonstop. Platit parkovné se ale bude jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny bude parkování zdarma. Po zaplacení parkovného bude mít řidič 15 minut na odjezd. Ztráta parkovacího lístku je zpoplatněna částkou 500 korun.

Náklady na stavbu činí po započítání víceprací asi 92,5 milionu korun, od listopadu 2020 ho staví společnost GEMO z Olomouce. Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Město očekává, že v letní sezoně parkovací dům využijí turisté a celoročně lidé, kteří dojíždějí do Kroměříže autem za prací. Parkovací dům budou užívat i cyklisté, na veřejném prostranství totiž budou stojany pro 35 jízdních kol.

Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.