Nejnovější zprávy: Martina Hešová. Neúnavná zakladatelka mládežnických cimbálovek ve Zlíně Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

Společnost

Otrokovice zvou na společné sázení stromů. Připraveny jsou ovocnany i keře

Strávit společný čas, mít společné zážitky, a především udělat něco pro přírodu – to je cíl akce Sázíme budoucnost, do níž se již čtvrtým rokem zapojuje i město Otrokovice. Letos se budou stromy sázet v sobotu 21. října 2023 pod tělesem dálnice na Újezdech za ulicemi Hložkova a Milíčova.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Letos je připraveno 42 stromů, ale také 327 listnatých keřů. „Čeká nás velký úkol, proto srdečně zveme k účasti širokou veřejnost, která nám s výsadbou pomůže a zároveň si tak může užít příjemný čas v přírodě,“ vyzvala starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Mezi 21 ovocnými stromy určenými k výsadbě lidé najdou staré odrůdy jabloní, hrušní, švestek i višní. Se stejným množstvím se počítá i u neovocných stromů, kde nebudou chybět jasany, lípy, javory, duby, břízy a další. Zatímco ovocné odrůdy budou lemovat polní cestu, neovocné stromy i keře pomohou s odcloněním od dálnice.

Stromy budou lidé sadit do předem vyhloubených jam. K dispozici pak budou mít výživové tablety a nářadí, aby strom zasadili. Poté jej opatří jedinečnou zalaminovanou cedulkou se jménem nebo jiným označením, díky které poznají svůj strom mezi ostatními i po delší době. Cedulka je vydávána na základě registrace. „Tato akce je určena především pro rodiny s dětmi. Vše je předem připravené, proto se lidé nemusí bát, že by některý úkon spojený s výsadbou nezvládli. Je důležité našim dětem ukázat, že nám není lhostejné životní prostředí kolem nás, a aktivně je do výsadby stromů zapojit. Doufám, že za pár let se s hrdostí budou dívat na to, jak stromy vyrostly a budou rády, že si svůj strom mohly vysadit,“ věří starostka města Hana Večerková.

Výsadba dřevin mimo les je opatřením pro adaptaci ekosystému na změnu klimatu. Dřeviny a stromořadí vytváří samy o sobě drobné krajinné úseky, které se pak stávají útočištěm pro další živočichy. Současně dotvářejí komplex zelené infrastruktury a pomáhají zpomalování odtoku povrchové vody. Plánovaná výsadba zeleně navazuje na další aktivity města Otrokovice v oblasti životního prostředí a je v přímém souladu s navrženým opatřením Akčního plánu ochrany ovzduší. Městu se podařilo na tuto akci získat dotaci ve výši 250 tisíc korun z Evropské unie v rámci programu NEXT GENERATION EU. Celkové náklady na výsadbu jsou bezmála 300 tisíc korun.

Připojte se i Vy k iniciativě SÁZÍME BUDOUCNOST a zasaďte budoucnost svých dětí, vnuků, rodných obcí, krajiny a domova, které máte rádi. Učme svým příkladem děti lásce k přírodě a ekologii.

Zájemci o výsadbu se mohou zaregistrovat do 13. října na e-mailu jirankova@muotrokovice.cz a poté přijít v sobotu 21. října mezi 8. a 11. hodinou na určené místo. Pro všechny účastníky je zdarma zajištěno drobné občerstvení a dárek pro děti. Připraveno je také opékání špekáčků.

Stromy budou financovány z Národního plánu obnovy, který je financován v rámci Next Generation EU.