Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Aktuálně

O prázdninách odešlo se sádrou z měziříčské nemocnice přes 300 pacientů

​Lékaři v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí ošetří denně desítky letních úrazů. Nejčastěji si pro "svou" sádru přijdou pacienti po pádu z kola nebo kolečkových bruslí.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se každoročně v době letních prázdnin potýká se zvýšeným počtem ošetřených pacientů v souvislosti s úrazy. Významnou roli v tomto trendu hraje geografická poloha nemocnice v návaznosti na pobyt rodin, nebo dětských táborů v Beskydech v době prázdnin.

Nejvíce letních úrazů je tradičně způsobeno upadnutím z kola nebo kolečkových bruslí, případně při procházkách po zdejších turistických atrakcích. S úrazy míří za zdravotníky i stále více cizinců.

„Pacienty ošetřujeme 24 hodin denně, nejčastěji se jedná o úrazy spojené s venkovní aktivitou. Primárně jde o lehčí a středně těžká zranění. Samotnou chirurgickou ambulancí projde denně zhruba stovka lidí jak s nově vzniklými potížemi, tak také v rámci kontroly již dříve zavedené léčby. Mezi poranění, která v letních měsících vedou, patří zlomeniny, vyvrtnuté kotníky, poškozené vazy v koleni, natažené nebo natržené svaly. První kroky většiny zraněných vedou přes naši ambulanci na rentgenové vyšetření,” říká staniční sestra chirurgické ambulance, Sylva Fojtášková.

Vzhledem k tomu, že v blízkém okolí se nachází i několik táborových kempů, kam jezdí děti z celé republiky, dochází k situacím, že právě děti patří k častým návštěvníkům ambulance, přičemž některé jsou přiváženy k ošetření i záchrannou službou. V mnoha případech se jedná o poranění hlavy, otřesy mozku a zlomeniny horních anebo dolních končetin. Četné jsou pak odřeniny, zhmožděniny, zlomeniny klíční kosti, či vykloubení ramenního kloubu. Velká část dětí je ošetřena ambulantně, bez nutnosti hospitalizace.

Velmi častými zraněními u dospělých jsou také hluboké řezné a sečné rány, ke kterým dochází při sekání dříví, či při práci na cirkulárce, která je na Valašsku tolik oblíbená. Mnohá poranění pak vyžadují chirurgické řešení na operačním sále a hospitalizaci. Lidé navštěvují chirurgickou ambulanci v letních měsících také v případech, kdy mají přisáté klíště a žádají o jeho odstranění,” pokračuje staniční sestra Fojtášková a doplňuje i konkrétní statistiku k množství úrazů:Jen za dva prázdninové měsíce jsme na chirurgické ambulanci přiložili pacientům více jak 350 sádrových fixací.”