Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

Baťova nemocnice má speciální čističe vzduchu. Ničí mikroorganizmy UV-C zářením

Nové špičkové desinfikátory zneškodňují mikroorganismy ze vzduchu i povrchů v čekárně onkologie nebo urgentním příjmu.


Autor: Krajská nemocnice T. Bati Zlín

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně pořídila čtyři špičkové přístroje, které jsou schopny s prakticky stoprocentní účinností zneškodnit mikroorganismy ze vzduchu a z povrchů v místnosti. Takzvané desinfikátory pracují na principu kombinace UV-C záření a HEPA filtrace. Umístěny byly například v čekárně onkologie nebo u ambulancí urgentního příjmu.

Desinfikátory s označením BLOCK Pure UV si umí poradit s bakteriemi, kvasinkami, alergeny a také s viry včetně SARS-CoV-2, který způsobuje aktuální pandemii onemocnění COVID-19. „Kvůli novému typu koronaviru jsme tyto přístroje nepořizovali, nicméně je určitě výhodou, že ho umí také odstranit. Desinfikátory jsme nasadili především na odděleních, kde se pohybuje hodně pacientů,“ sdělil Vlastimil Kalman, vedoucí oddělení zdravotnické techniky krajské nemocnice. Dodal, že zakoupení těchto přístrojů vyšlo na částku bezmála 700 tisíc korun.

Nové přístroje dokáží pracovat ve dvou režimech. „V denním jsou schopné desinfikovat vzduch v místnosti, přičemž nevadí, že jsou v ní lidé. V nočním režimu desinfikují povrchy v místnosti, už za nepřítomnosti osob, kterým by mohlo používané UV-C záření uškodit. Aby bylo případné ohrožení zdravotníků a pacientů zcela eliminováno, jsou přístroje vybaveny bezpečnostním pohybovým čidlem, které je vypnou, pokud do ošetřovaného prostoru kdokoliv vstoupí,“ vysvětlil Vlastimil Kalman.