Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Byznys

​Na střeše Obchodního domu bude sál pro svatby a akce, hotel zatím počká

Obchodní dům Zlín bude letos pokračovat v modernizaci a rozšiřování služeb. Ožije část nejvyššího, desátého podlaží.

Do léta by se v prosklené střešní nástavbě měla otevřít multifunkční galerie s mimořádně atraktivními prostory, které ve městě zatím chyběly. Nový sál pojme přes dvě stě lidí. „Původně zde byla zamýšlena zážitková restaurace, s ohledem na změny ve společnosti a aktuální vývoj gastronomického sektoru jsme ale koncepci přehodnotili. Prostory tak budou sloužit k pronájmům na akce jako jsou svatby, oslavy, večírky nebo netradiční firemní konference, ale také k pořádání koncertů, módních přehlídek či divadelních představení. Galerie bude pro všechny tyto příležitosti technicky vybavená, klimatizovaná a ozvučená,“ uvedla manažerka Obchodního domu Zlín Soňa Ondřejová.

Galerie je ze tří stran plně prosklená a nabízí díky tomu nevšední panoramatický výhled na střed Zlína včetně blízkého „mrakodrapu“, další legendární baťovské stavby, která je sídlem Zlínského kraje. Prostory zaujímají víc jak polovinu desátého podlaží. Ve zbylé části má v budoucnu vzniknout spa centrum.

O provoz galerie a catering se postará Bistrotéka Valachy, která v Obchodním domě provozuje celý koncept služeb: celodenní bistro, kavárnu, cukrárnu, pekárnu, kornuterii, Bar 1931 a kurzy vaření. „Už jsme kvůli tomu začali rozšiřovat tým. Hledáme stálé brigádníky do obsluhy, kteří se budou chtít podílet na servisu pro hosty v tomto velmi atraktivním prostředí, s možností plánovat si směny podle vlastní potřeby. Je to ideální příležitost jak pro lidi z oboru, kteří si chtějí pravidelně přivydělat, tak i pro studenty,“ dodala manažerka Bistrotéky Valachy Simona Stavjaňová.

Podle Soni Ondřejové jsou v Obchodním domě letos v plánu ještě některé menší investice, mj. dokončení celoročních venkovních zahrádek nebo přestavba části druhého podlaží u Bistrotéky Valachy. „Naší snahou je, aby byl Obchodní dům Zlín nejen živým místem moderního nakupování a setkávání příznivců kvalitní gastronomie, ale přispěl také k obohacení kulturního života. Po unikátní výstavě fotografií Jana Saudka proto chystáme další akce, před Vánoci opět plánujeme vánoční vyhlídkové kolo a další programy,“ dodala Soňa Ondřejová.

V blízké budoucnosti se také počítá s dostavbou hotelu a následně i spa centra v devátém a desátém podlaží. Provozovat je bude zlínská společnost HP TRONIC, která tak naváže na dlouholeté zkušenosti z ubytovacích a wellness služeb v Resortu Valachy Velké Karlovice. „Dokončení těchto projektů přibrzdila situace kolem koronaviru. Pokud vše půjde dobře, hotel bychom chtěli otevřít v roce 2022,“ doplnil generální ředitel společnosti HP TRONIC Daniel Večeřa.

O Obchodním domě Zlín

Obchodní dům Zlín patří k nejvýraznějším funkcionalistickým dominantám Zlína. V roce 1931 ho nechal vybudovat obuvnický magnát Tomáš Baťa podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury. Ve své době budova patřila k unikátům nejen svou výškou, ale i originálním vzhledem, kterému dominovala okna postupně se zužující směrem vzhůru, a také vnitřním vybavením. Obchody byly plné atraktivního zboží, hromadně se zde stravovali zaměstnanci Baťových závodů, v roce 1934 zde byly zprovozněny první jezdí schody v tehdejším Československu. V 50. a 60. letech došlo k necitlivým úpravám, které vzhled budovy znehodnotily. Generální rekonstrukce, která probíhala v letech 2017 a 2018, vrátila Obchodnímu domu někdejší vzhled a proměnila jej opět v přitažlivý cíl návštěvníků. Obchodní dům Zlín získal Cenu hejtmana v soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2018 a cenu Best of Realty 2019 v kategorii Obchodní centra.

Fotogalerie