Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Společnost

​Modrá kola dorazila také do Uherského Hradiště

Snížení počtu aut v centru města je cílem projektu sdílených kol, které od dubna startuje v Uherském Hradišti. Obyvatelé i návštěvníci města budou mít pro pojížďky po městě k dispozici 75 kol. Prvních patnáct minut jízdy je zdarma.


Autor: nextbike

Radnice v Uherském Hradišti už dlouhodobě bojuje s přemírou aut v centru města. Sáhli proto po spolupráci s firmou Nextbike, která sdílená kola provozuje v dalších městech po celém Česku. „Přínos je v tom, že přimějeme občany, aby se po městě pohybovali zdravějším způsobem. Zároveň tak omezíme provoz aut,“ těší se místostarosta Jaroslav Zatloukal.

Navíc se podle radnice otevře možnost cestovat po městě na kole lidem, kteří se bojí krádeží. „Když si ta kola budou lidé půjčovat, tento motiv bude bezpředmětný,“ je přesvědčený místostarosta.

Jak to bude fungovat? Po městě bude k dispozici 75 sdílených jízdních kol městského typu. V Uherském Hradišti bude připraveno 45 stanoviště, kde bude možné bicykly vypůjčit.

Sdílení jízdních kol město zavádí jako podporu udržitelné mobility. Aby měla opravdu smysl, bude město tuto službu spolufinancovat a prvních 15 minut jednotlivé jízdy bude možné na sdíleném kole absolvovat zdarma. Tato doba může pokrýt většinu cest v rámci města.

Kolo lze samozřejmě využít i na delší časový úsek, který bude po čtvrt hodině jízdy zpoplatněn sazbou 24 korun za 30 minut užívání kola. Pro pravidelné zájemce o sdílená kola po delší časový úsek provozovatel nabídne i zvýhodněné měsíční (149 korun) a roční tarify (899 korun).

Více informací o fungování sdílených kol v Uherském Hradišti najdete na webových stránkách www.nextbikeczech.com/uherske-hradiste/.

K operativnímu využití sdílených kol je určena aplikace pro mobilní zařízení, která je k dispozici na stránkách společnosti Nextbike. Registrovanému uživateli už jen postačí načíst QR kód na sdíleném jízdním kole a může vyrazit. Pro zájemce, kteří nebudou mít k dispozici „chytrý“ telefon, bude možné zapůjčení kola přes zákaznickou linku.

Navíc s jedním účtem u Nextbike mohu zájemci využít modrá sdílená kola v dalších 15 městech ČR a 27 zemích po celém světě. S jednou aplikací se tak můžete projet například i v Brně, Ostravě, ale třeba i chorvatském Splitu nebo Zadaru.