Nejnovější zprávy: Učni z Valašských Klobouk sestavili dvě tatrovky, jezdit s nimi budou silničáři Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

Společnost

Kroměřížské sociální služby chtějí vzdělávat lidi s demencí

Sociální služby města Kroměříže (SSKM) dokončují projekt Demence nezná hranice – zlepšujeme péči o osoby s demencí prostřednictvím vzdělávání a využívání ICT, který je zaměřený na klienty s demencí.

Ilustrační foto
Autor: Pixabay

„Cílem projektu je využití nových přístupů poskytování sociálních služeb klientům s diagnostikovanou demencí. Pracovníci díky tomu lépe rozumí potřebám klientů, jsou schopni správně řešit problematické situace vyplývající z jejich jednání a jsou také schopni adekvátně a citlivě komunikovat s rodinami klientů,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka.

Projekt je kromě vzdělávání zaměřený také na vybavení zařízení pro klienty s demencí informačními technologiemi. „Dalším cílem projektu byla také výměna zkušeností v rámci péče o lidi s demencí. Projekt je totiž mezinárodní a realizovaný je díky Evropskému fondu regionálního rozvoje Region Bílé Karpaty. Partnerem projektu je na straně Slovenska Katolická univerzita v Ružomberku, který je partnerským městem Kroměříže,“ dodal Motyčka. Náklady na projekt přesáhly půl milionu korun.

SSKM už loni dokončily jiný projekt zaměřený na klienty s demencí – projekt nazvaný Inovativní přístup k práci s osobami s diagnostikovanou demencí v Kroměříži. Byl také financován z evropských fondů, sociální služby z nich získaly dotaci zhruba 7,8 milionu korun. Týkal se všech pobytových zařízení SSKM, které poskytují služby klientům s demencí. „I když jsme se ve stejném období potýkali s opatřeními spojenými s nemocí covid-19, podařilo se projekt úspěšně dokončit,“ uvedla ředitelka SSKM Dagmar Klučková.

Podle ní byla hlavním cílem projektu snaha věnovat se podpoře okolí člověka, který s demencí bojuje nebo začíná bojovat. „Zaměřili jsme se nejen na klienty samotné, ale také na specializované vzdělávání pracovníků, vzájemnou spolupráci s rodinnými příslušníky a na využívání pomoci ze strany externích odborníků i dobrovolníků. Společně jsme pak mohli rozmotávat obrazný Alzheimerův uzel,“ vysvětlila Klučková. V rámci projektu SSKM pořídily i speciální kompenzační pomůcky, například velký tablet s dotykovým displejem.