Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Aktuálně

Kroměříž v lednu zprovozní nové polopodzemní a podzemní kontejnery

​Kroměřížská radnice chce snížit počet klasických kontejnerů na odpad v ulicích města. Díky tomu rovněž zvýší počet parkovacích míst.


Autor: Město Kroměříž

„Díky novým kontejnerům město ušetří náklady na vývoz odpadu, získá nová parkovací místa a v neposlední řadě je nutné zmínit i estetické hledisko, kdy se počet kontejnerů v ulicích Kroměříže výrazně sníží,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Nové polopodzemní a podzemní kontejnery byly instalovány v ulicích Na Sladovnách, Malý Val, Vejvanovského, 17. listopadu a Československé armády. V příštím roce budou kontejnery umístěny v ulicích Zborovská, Spáčilova, U Rejdiště, Francouzská, Rumunská a Nitranská. Instaluje je zlínská společnost ELKOPLAST CZ. Investiční záměr zahrnuje 11 lokalit s 32 stanovišti. Náklady činí zhruba 26,5 milionu korun, letošní práce přišly na 8,3 milionu korun.

V jednom hnízdě jsou tři až čtyři kontejnery o objemu pět metrů krychlových a jeden o objemu tři metry krychlové. Čtyři kontejnery o objemu pět metrů krychlových nahradí 15 stávajících klasických kontejnerů. „Celkový záměr předpokládá snížení počtu kontejnerů z 296 na 119 kusů. Přitom ale bude navýšen celkový objem nádob o 225 metrů krychlových. „Podle předpokladů by tak náklady na vývoz odpadu mohly klesnout až o desítky procent,“ řekl místostarosta Karel Holík.

Nové kontejnery také zaberou podstatně menší plochu než stávající klasické kontejnery. „Co se uvolněných ploch po nynějších kontejnerech týče, pokud to daná lokalita umožní, budou primárně využity na zřízení nových parkovacích míst,“ doplnil Holík.

Ve většině lokalit je navržena instalace polopodzemních kontejnerů, v historické části pak podzemních, které nenaruší historický ráz města.