Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Aktuálně

Kroměříž nechá vyrobit památník biskupovi Karlu z Lichtensteinu – Castelcorna

Kroměřížská radnice v příštím roce odhalí památník olomouckému biskupovi a mecenáši umění Karlu z Lichtensteinu – Castelcorna.


Autor: Město Kroměříž, Muzeum umění Olomouc

„Bude se jednat o umělecké dílo, které vytvoří sochař Ondřej Oliva. Věřím, že půjde o důstojnou a nadčasovou připomínku této výrazné osobnosti, která se velmi zasloužila o všestranný rozvoj našeho města,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Památník za 1,7 milionu korun by měl být dokončen nejpozději na podzim příštího roku.

Památník bude umístěn na kruhové ploše před arcibiskupským zámkem a arcibiskupským gymnáziem, tedy na rohu ulice Pilařovy a na okraji Sněmovního náměstí. „Náklady nebude platit samotné město. Již nyní projevili zájem podílet se na tomto záměru někteří sponzoři či Klub UNESCO Kroměříž,“ poznamenal Němec.

Karel z Lichtensteinu – Castelcorna (1624–1695) byl olomouckým biskupem v letech 1664 až 1695. Krátce zastával také funkci zemského hejtmana na Moravě (1666–1667). Ve druhé polovině 17. století patřil k předním osobnostem rekatolizace na Moravě. Jeho jméno je ale spojováno i s čarodějnickými procesy na severní Moravě. Roku 1680 dal například souhlas s vyšetřováním a následným upálením Kryštofa Aloise Lautnera obžalovaného soudcem Bobligem z Edelstadtu z čarodějnictví. Celkově nečinně přihlížel čarodějnickým procesům probíhajícím na Velkolosinsku a Šumpersku.

Na druhou stranu proslul také jako sběratel a mecenáš umění. Jako vzdělaný duchovní s širokým rozhledem a kulturními zájmy zejména inicioval přestavbu řady objektů rezidenční sítě olomoucké diecéze v čele s palácem v Olomouci a kroměřížským zámkem. Zámek zničený za třicetileté války byl znovu vybudován v podstatě jako novostavba. Barokní symetrickou úpravu dostala v té době Podzámecká zahrada, za biskupa Karla z Lichtensteinu Castelcorna byla zřízena Květná zahrada.

Nedílnou součástí jeho aktivit bylo i cílevědomé rozšiřování uměleckých sbírek. Největší akvizici podnikl v roce 1673, kdy v dražbě zakoupil sbírku obrazů včetně Tizianova obrazu Apollo a Marsyas, který patří k nejcennějším uměleckým dílům na území České republiky. V Kroměříži kromě galerie vybudoval i reprezentativní zámeckou knihovnu.