Nejnovější zprávy: Zlínská realita. Lidé v nouzi kradou potraviny Pacienti oddělení následné péče využívají nové automaty pro přípravu nápojů

Aktuálně

​Děti z Meziříčí a Čadce vysadily komunitní květnatou louku

Valašskomeziříčští školáci spolu se svými vrstevníky ze slovenské Čadci měli v polovině října plné ruce práce. V ulici Vodní totiž během společného přeshraničního projektu Květnaté louky na Valašsku a v Kysucích, vytvořili úplně nový pás původní květeny.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Hlavním smyslem projektu je nejen zachování a obnova tradičních rysů krajiny na česko-slovenském pomezí, ale také podpora environmentální výchovy u školáků. „Právě proto se do něj zapojilo všech pět námi zřizovaných základních škol a také dvojice škol ze slovenské Čadci. Děti jsou totiž budoucími nositeli tradičních hodnot valašského i kysuckého regionu, k nimž jednoznačně patří také typické rozkvetlé louky. Protože ve městech prakticky vymizely, rozhodli jsme se uskutečnit tento projekt a prozářit naše ulice,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková.

Zahradnictví společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí tak pro školáky z Valmezu a Čadci uspořádalo workshop zaměřený právě na výsadbu, péči a rozvoj květnatých luk. „Děti se mimo jiné dozvěděly, že každá taková louka nejen lahodí oku, ale je velmi důležitá pro život hmyzu či zadržování vody v půdě. Společně jsme pak v ulici Vodní pod zámkem Žerotínů jednu takovou louku s typicky valašskou směsí rostlin vysadili,“ řekla s úsměvem místostarostka Wojaczková. Nově osazený prostor ještě doplní informační tabule a tematicky zaměřený herní prvek. Květnaté louky vzniknou také v areálech všech sedmi zapojených škol.