Nejnovější zprávy: ​Škola vaření Bistrotéky Valachy má novinky. A stále častěji ji navštěvují muži Zlín znovu reguluje hazard novou vyhláškou

Byznys

Designér Jan Veselský předělává staré věci na luxusní zboží

UPSTART, unikátní projekt, který sdružuje designéry, jenž věří v recyklaci.


Autor: Dalibor Glück, archiv Jana Veselského

Online showroom UPSTART představuje české a slovenské designéry, kteří tvoří prostřednictvím upcyklace či recyklace designové kousky a produkty.

Za jeho vznikem stojí designér Jan Veselský, který platformu vytvořil v rámci svojí diplomové práce. Projekt UPSTART nemá v současném středoevropském digitálním světě obdobu. Jeho unikátnost spočívá v tom, že sdružuje a prezentuje prozatím české a slovenské designéry, kteří se zajímají o udržitelný design a jejich produkty vznikají díky upcyklování či recyklování nejrůznějších materiálů.

Záměrem UPSTARTu je nejen prezentovat a poukázat na portfolio designérů, kteří se této problematice věnují, ale především šířit osvětu o tom, co to vlastně upcyklace znamená, jak se liší od recyklace, jak se dá využít právě v prostředí designu, případně jaké přináší výhody i nevýhody.

Myšlenka celého projektu vznikla s tvorbou svítidla, které Jan Veselský vyrábí z vyřazeného laboratorního skla. Při hledání inspirace a obdobných aktiv přišel na to, že ještě neexistuje žádná ucelená databáze, a proto se rozhodl, že ji založí. Spolu se Šimonem Kořánem, který je autorem vizuálu i celkového web designu, tak spustili fungování webové stránky a první OPEN CALL.

Do showroomu UPSTARTu se může na jedné straně přihlásit samotný designér či studio, které se věnuje upcyclingové tvorbě a jehož práce zde budou následně vystaveny, na straně druhé se do projektu mohou zapojit také firmy, které jsou ochotny svůj odpadní materiál poskytnout pro jeho další zpracování. Vzniká tak zároveň portál, který umožňuje přímou spolupráci mezi firmami a designéry, kteří následně mohou odpadní materiál zpracovat do úplně nové podoby.

V současné době můžete na webu narazit na práce studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, studentů designu nábytku z brněnské Mendelovy univerzity či designového studia NAHAKU.

Současný záměr projektu cílí na české a slovenské designéry, do budoucna se ale Jan Veselský nebrání ani rozšíření do zahraničí. „Projekt by také neměl zůstat pouze v online rovině. Vize na další měsíce je zorganizovat společné workshopy i přednášky, které pomohou myšlenku upcyklovaného designu šířit zase o něco dál.“

Jan Veselský vystudoval produktový design na Fakultě multimediálních komunikací a kromě upcyklace se věnuje tvorbě šperků pod značkou Copula. Za svoje předchozí práce získal například ocenění poroty I DESIGN AWARD na Taiwanu.

„Naším cílem s UPSTARTem je teď naplnit webové stránky inspirativními projekty českých a slovenských designérů, abychom nadále mohli šířit myšlenku upcyklace na poli designu. Do budoucnosti bychom chtěli expandovat s projektem i do zahraničí, a to jak formou prezentace na různých mezinárodních festivalech designu, tak prostřednictvím kreativních workshopů,“ uzavřel Veselský.

(text napsala autorka pro portál czechdesign.cz, Magazín PATRIOT materiál publikuje se souhlasem Jana Veselského, autorky Evy Gartnerové i provozovatele tohoto webu)

Projekt UPSTART

1. Upcyklace vrací nepotřebné věci do života.

2. Při procesu upcyklace vznikají z nevyužitelných předmětů výrobky s vyšší užitnou a estetickou hodnotou. Tento proces předchází vzniku odpadu a snižuje množství materiálu, který by byl nutný k výrobě zcela nových produktů. Upcyklovat se dá téměř cokoli, od papírových pytlů, přes sklo, oblečení až po nábytek.

3. Cílem je proměnit zbytkový materiál na výrobek, který bude dál sloužit. Bývá dražší, než když se takový produkt vyrábí klasickým způsobem. Hledání správného zpracování s ohledem na udržitelnost totiž zabere více času, čímž rostou i náklady.

4. Upcyklace také není všespásné řešení, které naši planetu uchrání od odpadu – ideální samozřejmě je pořizovat pouze to, co maximálně využijeme, aby žádný odpad nevznikl. Pokud už však něco zbude, představuje upcyklace ideální způsob, jak takovým věcem vdechnout nový život.

5. Projekt nabízí i prostor pro prezentaci děl studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati nebo brněnské Mendelovy univerzity.

6. Samotná platforma neumožňuje přímý nákup produktů, u každého tvůrce je však uveden odkaz na jeho webové stránky a profily na sociálních sítích.

Svítidlo Arbo

Svítidlo vyrobené z odpadu nalezeného na Univerzitě. Ocelové trubky, laboratorní sklo a odřezky jatobového dřeva. Ocelová stínítka jsou magnetická a umožňují přichycení ke konstrukci a natočení jakýmkoli směrem. Obě svítidla jsou navíc modulární, díky JSTM hubu lze připojit 1-6 světelných zdrojů. (autor: Jan Veselský)

Stůl Andrej

Stůl vznikl na téma Odpad a jeho dopad. Materiál je odkazem na globální produkci nadměrného množství odpadu, který nelze opakovaně využít. Autorka použila ke zhotovení nového deskového materiálu účtenky. Vylisovala je s vodou, čímž docílila zajímavé struktury. Na samotnou desku je použito 12 622 účtenek, což je 6,311 kg směsného odpadu. (autor: Denisa Bönerová)

LUSTR

„Budiž světlo“ Možná uhasil požár. Nebo jen visel 20 let na chodbě, ale teď už ztratil smysl a funkci. V autorském studiu mu obojí dali. Hrubost vstupního materiálu zjemňují detaily z kůže a mosazi. Žádný detail neponechali náhodě. Dvoukanálový modul umožní měnit intenzitu světla a teplotu barvy podle nálady. (autor: studio Nahaku)

Music Barel

Stolek určený do interiéru s možností připojení jakéhokoliv zařízení s 3,5 mm jackem. Uvnitř jsou reproduktory ze staré Hondy. Pro plášť barelu posloužil starý sud od motorového oleje. Odkládací plocha se skládá ze dvou vrstev – tenké dřevěné dýhy a skleněné desky pro lepší údržbu. (autor: Šimon Kořán)

Nux

Obroučky brýlí jsou vyrobené z rozemletých skořápek vlašských ořechů, rozložitelného pojiva a 3d tisknutého PLA plastu. Díky tomu jsou odbouratelné a neškodí životnímu prostředí. (autor: Václav Koňařík)

Papeer Stack

Odkládací stohovatelné stolky s důrazem na ekologii a princip RTA (Ready to Assemble). Korespondují se současným životním stylem mladých lidí, kteří často cestují a stěhují se z místa na místo. (autor: Alena Sobotková)

Taste the Waste

Lampičky vyrobené z vyřazených hasících přístrojů. Cílem bylo využít staré hasičáky, které je obtížné recyklovat. Jejich prořezáním a vyklopením vznikla minimalistická lampa ve třech barevných provedeních. (autor: Václav Koňařík)

WASHup

„Dlouhý život pro vaši pračku, váš…!“ Už doprala a nikdy se točit nebude. Poctivý kus opískovaného skla doplní vaši domácnost. Mísa na všechno, co vás napadne. (autor: studio NAHAKU)

Šperky

Z vymlácenýho okna naší dodávky vznikly tyhle jedinečný šperky z dílny ŽELÉ JEWELLERY. Limitka pro 60 vostrejch holek. Každej kus je originál tvarem i velikostí. Největší střepy, který z tranďáka zbyly. (autor: Veronika Železníková)

Věci z věcí

Nové věci ze starého oblečení. Nic víc, nic míň. Současný trend pokrokového využívání textilií a vyrábíme tašky, batohy nebo trička z up-cyklovaných látek. (autor: studio VecizVeci)