Nejnovější zprávy: Učni z Valašských Klobouk sestavili dvě tatrovky, jezdit s nimi budou silničáři Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

Společnost

David Boček z Vlčnova obléká kombinézu záchranáře už 11 let

Třiatřicetiletý záchranář vyjíždí převážně do terénu, odskakuje si ale také na linku 155 coby dispečer.


Autor: ZZS ZK

David Boček z Vlčnova obléká kombinézu záchranáře Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) už dlouhých jedenáct let. Ačkoliv tráví téměř všechen čas na výjezdové základně v Uherském Brodě, občas si odskočí do zdravotnického operačního střediska (ZOS), kde coby dispečer přijímá telefonáty volajících na tísňovou linku 155.

Práce na „sto padesát pětce“ ho baví i přesto, že je od nasazení v terénu diametrálně odlišná. David Boček si také uvědomuje, jak se mu zkušenost z terénu na ZOS hodí. „Dokážu si představit, jak pacient vypadá, jaká je situace v místě události. Je to neskutečná výhoda,“ míní David Boček.

„Každá práce je ale opravdu jiná. U výjezdů se spoléháte na své ruce a svoje zkušenosti. Na dispečinku pracujete víc hlavou a řídíte ruce někoho jiného. Poskytovat první pomoc po telefonu je daleko složitější,“ uznává David Boček, vystudovaný zdravotnický záchranář.

A zatímco při službě na ZOS pro něj případ končí položením sluchátka po krátkém čase od přijetí tísňové výzvy, v terénu má osud pacienta „ve vlastních rukách“ podstatně delší dobu. Poskytne mu přednemocniční léčbu a doprovází ho zpravidla až do samotného zdravotnického zařízení. David Boček tak zná stav pacienta při předání do rukou lékařů a tuší jeho šance na úplné zotavení.

„Jsou případy, které se vám vryjí do paměti navždy. Například těžké úrazy dětí a vážné autonehody. Pro mě jsou hodně emocionálně silné i případy popálenin,“ doplňuje David Boček, který se k práci na ZOS dostal vlastně tak trochu z donucení.

„V roce 2010 jsem nastupoval na pozici zdravotnický záchranář na základnu do Uherského Hradiště za kolegyni, která šla na mateřskou. Takže chtě nechtě mi po čase postupně s jejím návratem ubývalo směn v terénu a přibývalo těch na operačním středisku,“ vysvětluje David Boček.

Od té doby, kdy se z terénu přesunul víceméně pouze za stůl v ZOS už uplynulo spoustu času a situace se opět změnila. „Už jsem zase zpět v sanitce. Na ZOS jsem si ale ponechal pár směn, abych nevyšel ze cviku,“ pokračuje David Boček.