Nejnovější zprávy: Zlín dětem nabídne trochu jiný cirkus V Uherskohradišťské nemocnici se letos narodilo už 560 dětí

Aktuálně

Zlínská Zoo vydrží bez pomoci státu do konce března. Pak zřejmě začne propouštět

Finanční situace Zoo Zlín se den ode dne zhoršuje. Každý měsíc stojí provoz 7 miliónů korun, a protože je areál zavřený, chybí příjmy ze vstupného. Přes intenzivní podporu veřejnosti finanční ztráta denně narůstá o stovky tisíc korun. Pokud nepomůže stát, hrozí, že vedení zahrady začne propouštět zaměstnance a snižovat počty zvířat.


Autor: Zoo Zlín

Ekonomická krize zasáhla všechny české zoo. Společně mají za sebou půlroční jednání s několika ministerstvy i nedávný on-line rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Podle informací z vedení Zoo Zlín doposud tato jednání nepřinesla žádné výsledky. Zoologické zahrady stále nemohou žádat stát o finanční kompenzace v důsledku uzavření areálů na základě protikoronavirových opatření.

Unie českých a slovenských zoo tak na začátku tohoto týdne zaslala dopis premiérovi Andreji Babišovi se žádostí o pomoc. „Nezastáváme názor, aby veškerou tíhu provozu zoo zajišťoval stát. Každá zoo se svým zřizovatelem hledá řešení stávající krize, pomáhá i veřejnost. Nicméně bez alespoň částečné pomoci státu není v silách zoologických zahrad provoz dále zvládnout,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Pokud zůstanou brány zoo zavřené do konce března, ztráta na příjmech ze vstupného dosáhne 7 milionů Kč, na konci dubna již 15 miliónů Kč.„Současný provoz zoo zajišťujeme z příspěvku zřizovatele a ze svých rezerv. Kombinace obou těchto zdrojů však vystačí jen do konce dubna,“ dodal ředitel Roman Horský.Zoo své výdaje snížila na minimum, provoz však nemůže úplně zastavit. „Musíme se postarat o chovaná zvířata, platit za krmivo a energie, uhradit mzdy zaměstnancům,“ zdůraznil Horský.

Zoologické zahrady proto stále věří, že stejně jako jiným podnikatelským nebo kulturně společenským organizacím dokáže stát pomoct i jim. „Ministerstvo kultury výrazně podpořilo divadla, jejichž zřizovatelé jsou v naprosté většině obce. Nabízí se tak paralela, že Ministerstvo životního prostředí dokáže stejným způsobem pomoct zoologickým zahradám,“ zdůraznil ředitel Horský. Pokud se tak nestane, zlínská zoo bude muset realizovat nepříjemná opatření pro snížení provozních nákladů. „Kvalitní krmivo nahradíme méně kvalitním, snížíme teplotu vytápění expozic a pavilonů, budeme muset bohužel propouštět i zaměstnance. Pokud by bezvýchodná situace pokračovala i po těchto krizových opatřeních, reálně hrozí snižování počtu chovaných zvířat, například přesunem do jiných evropských zoo, kde mají pandemii lépe zvládnutou a zoo se dočkaly pomoci od státu,“ popsal složitou situaci ředitel Roman Horský.

Zoologické zahrady České republiky ročně navštíví 7 milionů lidí. Dle publikovaných ekonomických analýz provoz středně velké zoologické zahrady znamená pro státní rozpočet přínos kolem 250 milionů Kč ročně. Je proto zarážející, že vláda České republiky doposud nepřipravila žádný anticovidový program na pomoc českým zoologickým zahradám.