Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Aktuálně

Zlínská nemocnice potřebuje krev

Operatérům v krajské Baťově nemocnici dochází zásoby krve všech skupin. Životodárná tekutina v nemocnici chybí kvůli zvýšenému počtu operací. Jejich nárůst v posledních dnech zapříčinil skluz způsobený pandémií.

Ilustrační foto
Autor: Krajská nemocnice T. Bati Zlín

"Pociťujeme nedostatek zásob krve," upozorňuje Hematologicko-transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Dárce krve proto prosí, aby si naplánovali termín návštěvy v rezervačním systému prostřednictvím odkazu https://darci.bnzlin.cz - a to i v návaznosti na své letní dovolené nebo očkování proti onemocnění covid-19 – a pomohli tak nepříznivou situaci překonat.

„Nízké stavy zásob krve máme prakticky u všech skupin. Hlavními důvody jsou zvýšená operativa, která se snaží dohnat skluz způsobený pandemií onemocnění covid-19, dovolené, na které odjela i řada našich pravidelných dárců, vliv má i očkování proti onemocnění způsobeném novým typem koronaviru, po kterém nelze darovat krev po dobu jednoho měsíce. Nedostatek krve pociťujeme i přesto, že nám dárci zachovávají přízeň a nezaznamenali jsme propad v jejich počtu ve srovnání s předchozími měsíci či stejném období v minulém roce. Budeme ale rádi, pokud ti z našich dárců, kteří k nám nyní mohou přijít, tuto možnost zvážili a co nejdříve k nám přišli. Děkujeme za to a těšíme se na ně,“ vzkázala Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfúzního oddělení zlínské nemocnice (HTO).

Darovat krev v „Baťovce“ je možné každý pracovní den v čase od 6 do 9 hodin, HTO se nachází v budově číslo 9, v blízkosti parkoviště u budovy číslo 21. Před návštěvou je nutné si zaregistrovat v rezervačním systému konkrétní termín návštěvy, bez něj není možné zájemce k odběru přijmout. „V případě potíží s rezervací jsme připravení pomoci, stačí nám zavolat na telefonní číslo 577 552 223 v každý pracovní den od 8 do 14 hodin,“ sdělila Vladimíra Jílková, vrchní sestra zlínského HTO.

Hematologicko-transfúzní oddělení „baťovky“ má ve svém registru více než pět tisíc aktivních dárců krve a jejich počet se rok od roku zvyšuje, stejně jako počet uskutečněných odběrů. Rekordním byl v tomto ohledu rok 2020, kdy se podařilo uskutečnit 13 015 odběrů krve, o 1 607 více než v dosud rekordním roce 2019.