Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Aktuálně

Zastupitelé Kroměříže změnili minimální cenu za prodej mětských pozemků

Radnice bude prodávat zájemcům stavební pozemky za nové ceny. Ty původní už neodpovídaly současné situaci na trhu.


Autor: Město Kroměříž

„Stávající ceny pozemků byly stanoveny před pěti lety. Za tuto dobu se ceny výrazně změnily, a tak minimální ceny, za které město prodávalo, již zdaleka neodpovídaly vývoji na trhu s nemovitostmi. Proto bylo potřeba tento stav narovnat,“ vysvětlil starosta Jaroslav Němec.

Právní odbor radnice oslovil znalkyni trhu s nemovitostmi, která navrhla nové ceny. „Vycházela při tom z ceny obvyklé ve smyslu definice uvedené v zákoně o oceňování majetku,“ uvedla vedoucí právního odboru Ladislava Žiaková. Ceny jsou určené primárně podle lokality, kde se pozemek nachází, a také způsobem využití pozemků, tedy podle toho, zda je pozemek například využit k bydlení, výrobě či rekreaci.

Nejvíce, 5500 korun za metr čtvereční, tak zájemci zaplatí za funkční celek s rodinným domem v centru města, v širším centru to bude 4000 a na okraji Kroměříže 3200 korun za metr čtvereční. Ve Vážanech se za plochu využitou k bydlení, kterou by prodávalo město, bude platit nejméně 2800 korun za metr čtvereční, v Kotojedech a Dolních Zahradách 2000 korun, v Bílanech 1800 korun, v Trávnických Zahrádkách, Postoupkách, Hradisku, Drahlově a ve Zlámance 1500 korun, v Trávníku a Horních Zahradách 1400 a v Těšnovicích 1100 korun za metr čtvereční. Pro srovnání, dosud se za stavební pozemek pro rodinný dům s inženýrskými sítěmi platilo v Kroměříži a Vážanech minimálně 1600 korun, ve Zlámance 400 korun a v ostatních částech města 800 korun za metr čtvereční.

Pozemky k využití pro výrobu by na okraji města měly stát nejméně 1200 korun za metr čtvereční, v Kotojedech a Horních Zahradách 1300 korun, v Trávníku 1000 korun, v Dolních Zahradách 1500 korun a v Bílanech 1600 korun za metr čtvereční. Dosud tyto pozemky spadaly pod jiné kategorie, například pod takzvané stavební pozemky ostatní, pro které v Kroměříži a Vážanech platila cena 1400 korun za metr čtvereční, ve Zlámance 350 korun a v ostatních částech města 700 korun za metr čtvereční.