Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Byznys

"Zajímá mě, jak se mají manželky mých kolegů i jejich děti," říká majitel zlínské společnosti SPUR Tomáš Dudák

Majitel zlínské společnosti SPUR Tomáš Dudák získal prestižní ocenění EY Podnikatel roku 2022 Zlínského kraje.


Autor: SPUR, archiv Tomáše Dudáka

Nezávislá porota se pro udělení titulu majiteli společnosti SPUR rozhodla mimo jiné proto, že při výrobě klade velký důraz na témata, jako jsou ochrana životního prostředí a odpovědné podnikání. Svým přístupem dokazuje, jak funguje udržitelnost v praxi, a může tak být inspirací i pro mnohé další podnikatele.

„Zlínský kraj patří odjakživa k regionům, kde vznikají dobré nápady a žijí zde šikovní lidé, co se nebojí práce. Díky soutěži EY Podnikatel roku máme možnost seznámit se s úspěšnými podnikatelskými příběhy z našeho okolí, které se mohou stát vzorem pro ostatní. Panu Dudákovi gratuluji k vítězství a přeji mu hodně zdaru v národním finále. Uznání si však zaslouží nejen vítěz, ale také všichni další finalisté krajského kola,“ uvedl hejtman Radim Holiš, který nad soutěží převzal záštitu.

Společnost SPUR pro svou výrobu využívá efektivní upcyklaci a za rok zpracuje materiál ze 78 milionů kusů PET lahví, které by jinak skončily jako odpad. Společenskou odpovědnost pak firma prokázala i v době covidové krize, kdy potřebným zdarma poskytla více než čtyři sta tisíc nano respirátorů s vlastní technologií SPURTEX®.

Tomáš Dudák se do rozhovorů nijak nehrne. Nechová se okázale, sociální sítě ani bubliny rychlých názorů příliš neuznává. Největší příklad má ve svém otci, s nímž rodinnou firmu roky vedl. Dnes už se pomalu rozhlíží po svém nástupci.

„Ve SPURu utíká čas strašně rychle. Ještě mi není tolik let, přesto začínám pociťovat úbytek energie,“ přiznal Tomáš Dudák v rozhovoru pro Magazín PATRIOT v lednu loňského roku.

Pod jeho vedením se společnosti SPUR, která vznikla privatizací někdejšího Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie, u jehož vzniku stál legendární Tomáš Baťa, daří i přes mnohé těžkosti kontinuálně růst v průměru o 13 % ročně.

„Velmi si vážím tohoto ocenění, které určitě nevnímám jako uznání práce mé coby jednotlivce, ale práce celé skupiny lidí, kteří pomohli budovat naši firmu. Je potěšující, že přichází od poroty složené z lidí, kteří jsou pro mě inspirací. Ani ne tak z byznysového pohledu, jelikož ten můžeme mít každý jiný, ale především z pohledu toho, že jim nejde jen o osobní prospěch. Je mi ctí řadit se mezi ně,“ uvedl krátce po převzetí titulu Tomáš Dudák.

Dobrá podniková kultura je pro něho klíčová. „Věřím tomu, že když se snaží dobře chovat vedení, tak se chovají dobře i lidé ve firmě. Snažíme se to dělat přirozeně a poctivě,“ říká její ředitel. Na velkého šéfa si nehraje. V rámci dvacetičlenného týmu, který tvoří top management, mu záleží nejen na kolezích, ale i jejich rodinách. „Zajímá mě, jak se mají manželky i jejich děti, zda se nepotýkají s problémy, případně jak jim s nimi můžeme pomoci.“

Představenstvo firmy skutečně tvoří několik členů jedné rodiny. Zaměstnanci ve firmě často pracují desítky let, nezřídka napříč generacemi. Pojem rodinná firma tedy v tomto případě základní význam zcela přesahuje.

EY Podnikatel roku je nejprestižnější světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž EY Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná. V současné době se jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje už téměř v 50 zemích na šesti kontinentech.

„Příklad Tomáše Dudáka, který převzal vedení plastikářské firmy SPUR od svého otce, je velkou inspirací pro všechny rodinné firmy. Tomáš velmi úspěšně pokračuje v rozvoji plastikářské výroby na Zlínsku a současně klade velký důraz na ochranu životního prostředí a udržitelné podnikání,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.

Ve Zlínském kraji byl letos vyhlášen v pořadí již desátý regionální vítěz. Ač rozlohou i počtem obyvatel patří Zlínský kraj v rámci České republiky k těm menším, úspěšnému podnikání se zde daří, jak dokazuje Petr Chmela, držitel titulu EY Podnikatel roku 2016 České republiky a spolumajitel společnosti TESCOMA.

Tomáš Dudák, generální ředitel SPUR, a. s.

  • Tradiční plastikářská společnost SPUR vznikla v roce 1992 transformací Zlínského chemického výzkumného ústavu, který založil v roce 1934 Tomáš Baťa. Prvním ředitelem společnosti byl chemik Zdeněk Dudák.
  • Jeho syn Tomáš vystudoval Střední průmyslovou školu kožařskou a UTB ve Zlíně, obory Podniková ekonomika a Technologie zpracování plastů. Do firmy nastoupil záhy po škole.
  • Postupně šéfoval několika oddělením ve firmě, v roce 2011 se stal oficiálně generálním ředitelem. Až donedávna se podílel na řízení firmy společně s otcem, v posledních pěti letech ale Zdeněk Dudák svou činnost ve firmě výrazně omezil.
  • SPUR dnes zaměstnává 350 lidí. Kromě roušek a respirátorů vyrábí plastové desky jako například podložky pod židle, plastové trubky a profily, izolační, obalové a reflexní materiály, nouzové přístřešky pro bezdomovce i komponenty pro výrobu domků pro uprchlíky.
  • Část výrobních technologií si SPUR nechával vyrábět na zakázku v Asii. Díky vlastní strojírně od roku 2020 už přesměroval část výroby do Zlína. Interní tým výzkumu a vývoje flexibilně reaguje na aktuální trendy trhu a úzce spolupracuje s UTB ve Zlíně. SPUR je držitelem čestného uznání Inovační firma Zlínského kraje 2021.
  • Rodinná firma finančně podporuje řadu sociálních projektů a organizací (nadaci Dobrý anděl, zlínskou Naději i ranou péči Educo, seniory v ČR nebo jednotlivé akce organizované v regionu, např. Zlín Film Festival). V době největší krize rozdala přes 400 tisíc respirátorů zdarma.