Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Aktuálně

Vrtulník z Trenčína letěl na Kohútku pro zraněnou dívku

Šestnáctiletá dívka ze Slovenska se v úterý odpoledne těžce zranila při lyžování ve skiareálu Kohútka, horští záchranáři pro ní povolali vrtulník z Trenčína.


Autor: Horská služba Beskydy

Nehodu nahlásila Horské službě obsluha skiareálu, který leží hned na hraniční čáře, krátce po třetí hodině. „Na místě jsme zjistili, že dívka si pádem způsobila závažné poranění hlavy a obličeje. Měla bezpečnostní přilbu, ale lyžařské brýle jí nárazem praskly. Trpěla výpadky paměti, špatně komunikovala a popisovala velké bolesti hlavy a za krkem,“ uvedl k okolnostem výjezdu Antonín Paločko, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Protože byla dívka na lyžařském školním výcviku z vedlejšího státu, požádali záchranáři o pomoc slovenskou leteckou záchrannou službu. „Zatím jsme dívku ošetřili, nasadili jí krční límec a zafixovali do vakuové matrace. Když dorazil vrtulník z Trenčína, dosedl kousek od nás, a jejich lékař si pacientku hned převzal,“ doplnil Antonín Paločko s tím, že posádka pak zraněnou transportovala do nemocnice v Žilině.

I přes fungující přeshraniční spolupráci beskydské HS jde o první transport vrtulníkem slovenské LZS. „A koordinace proběhla perfektně. Náš záchranář konzultoval vše s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje, ten okamžitě kontaktoval slovenskou stranu a ti vzápětí přepojili našeho člena na trenčínskou základnu LZS. I komunikace na místě s přilétající posádkou byla rychlá a bezchybná,“ pochválil spolupráci Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.