Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Aktuálně

​Ve Zlíně začal odchyt přemnožených nutrií

Zlínská radnice zahájila odchyt přemnožených nutrií. Na sídlišti v Bartošově čtvrti v minulém týdnu během tří hodin odchytili 17 dospělých kusů.


Autor: Město Zlín

V takzvaném „teplárenském náhonu“ se za tři hodiny podařilo chytit celkem 17 kusů dospělých a odrostlých nutrií. Radnice současně nechala zmonitorovat další postižené lokality. Mezi ty nejpostiženější patří Čepkov, konkrétně oblast pod tamním mostem. „Nutrie se budou odchytávat postupně na všech místech, kde hrozí jejich reálné přemnožení. S ohledem na dodržení časového odstupu od prvního odchytu se druhý odchyt na Bartošově čtvrti uskuteční na začátku června,“ informoval náměstek primátora pro oblast životního prostředí a zemědělství Vojtěch Volf.

Dodal, že odchytové akce jsou v souladu s opatřeními města, které se dlouhodobě snaží snížit populaci invazivních druhů hlodavců a jejich tlak na místní ekosystém. Odchyty přemnožených nutrií však nebývají příliš úspěšné. „Zatímco v roce 2022 se strážníkům městské policie podařilo odchytit 34 nutrií, loni to bylo už jen šest zvířat a do poloviny letošního května žádné,“ upozornil náměstek Volf.

S ohledem na skutečnost, že pro bezproblémový a bezpečný průběh odchytů je třeba zajistit co nejmenší počet nepovolaných osob, Odbor životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína doporučuje v lokalitě Bartošova čtvrť účast pouze minimálního počtu lidí ze spolku Bartoška.