Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Aktuálně

​Ve Slavičíně bojují se suchem. Loni vysadili na 600 stromů, letos budují poldr

Vyschlé potůčky, vyprahlá krajina a prázdné studny. Taková byla situace ve Slavičíně v roce 2019. Vedení města se tehdy podle starosty Tomáše Chmely rozhodlo radikálně změnit přístup s nakládáním s dešťovou a povrchovou vodou. V loni proto ve městě vysadili několik stovek stromů a letos budují poldr.


Autor: pixabay

„Plánujeme vybudovat polopropustná parkoviště, retenční nádrže na dešťovku ze střech, výsadby biokoridorů nebo zelené ploché střechy na městských budovách,“ vysvětlil starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Radnice teď chystá studii ve spolupráci s pražským Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půd, která by měla vytipovat vhodné způsoby pro zvýšení zadržování vody v regionu. „Někde se opatření na zachycení vody v krajině už budují. Například v Nevšové v současné době vzniká projekt poldru a v plánu je i vybudování meandrů na toku Nevšovka,“ uvedl starosta. Přímo ve Slavičíně pak projektují revitalizaci mokřadu v lokalitě Pod Kaštany. A studie má přinést i další projektové záměry.

Podle starosty jsou takzvaná zelená témata současnému vedení města blízká. Vloni začali ve Slavičíně s výsadbou stromořadí, díky němuž přibylo v krajině více než 600 stromů, nebo investicí do přírodních zahrad u MŠ Malé Pole a u Domu dětí a mládeže. „Nejde nám ale jenom o velké projekty, jako jsou poldry nebo retenční nádrže. Monitorujeme a čistíme studánky nebo šetříme vodou,“ podotkl Chmela.

Studie je podpořena Evropským sociálním fondem v rámci projektu Chytrý Slavičín: Strategicky řízení město, přívětivý úřad.