Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Byznys

​Valašské Meziříčí chce zdanit velké obchodní řetězce

Vedení valašskomeziříčské radnice chystá novinku, která se bude týkat mimořádného zvýšení daně z nemovitosti. Na základě nálezu Ústavního soudu se zaměří na velké obchodní řetězce na území města.


Autor: Město Valašské Meziříčí

V posledních měsících se napříč republikou hojně diskutuje o vládním konsolidačním balíčku, jehož součástí má být i zvyšování daně z nemovitosti. Ta by však proti původnímu návrhu Ministerstva financí měla zůstat příjmem měst a obcí.

„V souvislosti s tímto návrhem jsem zaznamenal hlasy, že se jedná o ideální příležitost k navýšení daně z nemovitosti na celém území města. Touto cestou jít ale nechceme, protože domácnosti a drobní podnikatelé ve Valašském Meziříčí jsou už tak vystaveni enormní finanční zátěži způsobené inflací a růstem cen energií. Na zářijové jednání zastupitelstva proto předložím bod, který počítá s mimořádným navýšením zmíněné daně pouze u velkých obchodních řetězců na katastru našeho města,“ řekl starosta Robert Stržínek a pokračoval: „Tyto společnosti generují obrovskou dopravní zátěž a také obří zisky, které často odvádějí do zahraničí. Proto považuji za zcela legitimní využít všech zákonných možností a navýšit jim daň z nemovitosti, která je příjmem města, na maximum.“

V případě schválení zastupitelstvem tak dojde ke zvýšení současného koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti z hodnoty 2 na hodnotu 5.

Tato změna by se týkala ploch velkých obchodních domů – mimo jiné Tesco, nákupní centrum kolem Uni Hobby, nákupní centrum u Kauflandu, Křižanova pila, nákupní centrum kolem Lidlu, Penny Market včetně autobusového nádraží a Albert.

„K tomuto kroku jsme se rozhodli přistoupit na základě nedávného nálezu Ústavního soudu. Počítáme s tím, že by tato forma zvýšení daně z nemovitosti měla do městského rozpočtu přinést každoročně navíc 4 až 5 milionů korun. Tyto peníze pak chceme samozřejmě zpětně investovat do rozvoje Valašského Meziříčí,“ uzavřel starosta Stržínek.