Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Aktuálně

V Luhačovicích se otevře nové očkovací centrum proti covidu

Město připravuje očkovací centrum ve své budově Zdravotního střediska na ulici Masarykova. Pro veřejnost by se mělo otevřít v druhé polovině března. Sloužit bude nejen obyvatelům Luhačovic, ale také obyvatelům obcí patřících pod ORP Luhačovice.


Autor: pixabay.com

"Využili jsme dvě volné ordinace v prvním patře, kde se dokončují nutné úpravy jako potřebné propojení obou místností novým průchodem nebo nové podlahové krytiny a dovybavení nábytkem. Odborný personál je již zajištěn přes kliniku IVF Zlín, která je garantem provozu. Budeme tedy brzy připraveni vše spustit a start očkování bude záviset jen na dodávce potřebných vakcín," informoval starosta Ing. Marian Ležák.

Kolik se zvládne po spuštění centra v Luhačovicích proočkovat lidí, přiblížil ředitel kliniky IVF Zlín MUDr. David Rumpík, Ph. D. „Máme představu, že by se mělo začít očkovat každý den 8,5 hodiny denně. A to i přes víkendy. Pokud se podaří zajistit další personál, jsme připraveni očkovat třeba i 12 hodin denně od 7 ráno do 7 večer. Optimálně chceme začít na 100 pacientech za den, pokud se podaří mít provoz až do večera, byli bychom až na 200 naočkovaných denně. Vše závisí na dostatku vakcín a možnostech rozšíření personálu. Rádi bychom na výpomoc získali například i někoho z místních lékařů v penzi nebo lékařky, které jsou na mateřské. Uvítáme jakoukoliv spolupráci,“ uvedl Rumpík.

Aktivitu Luhačovic v budování očkovacího centra velmi vítá krajský koordinátor očkování proti nemoci covid-19 Ing. Jiří Lučan. "Do finální podoby Luhačovice centrum připravují jako první z ORP v regionu. My jsme původně chtěli, aby nám jednotlivé ORP daly vytipované prostory a s nimi bychom dál pracovali, Luhačovice si to ale vzaly za své a nejenže vytipovaly prostory, ale samy začaly pracovat na přípravě očkovacího místa. Vytvoření tohoto očkovacího centra je plně v souladu se strategií Zlínského kraje, který se snaží jít lidem s potřebnou vakcínou co nejblíže. Chceme, aby lidé nemuseli jezdit do velkých očkovacích míst v okresních městech, ale hodláme jim jít naproti," uvedl Lučan.

Jak dodal, pro očkovací centrum se počítá s vakcínami společnosti Moderna a také Comirnaty od firmy Pfizer. "Lidé se do luhačovického očkovacího místa budou moci registrovat přes centrální registrační systém a vyberou si přímo adresu daného očkovacího místa," uvedl Lučan. Ohledně dodávky vakcín zatím nemá zcela konkrétní informaci.

„Určitě by měly být pro toto nové centrum k dispozici v dubnu, ale situace se mění každým dnem a doufáme, že ministerstvo zajistí i pro centra, která se mají rozběhnout, další vakcíny v dřívějším termínu,“ sdělil Lučan.

Že nebude stát připravené očkovací centrum kvůli chybějícím vakcínám, doufá i starosta Luhačovic Ležák. „Věřím, že naše snaha aktivně se zajistit do proočkování na území ORP Luhačovice bude podpořena a dodávku vakcín se podaří zajistit co nejdříve už během března. Tak aby mohlo připravené očkovací centrum začít co nejdříve sloužit veřejnosti,“ uzavřel starosta.